Halimburger a szociális street food rendezvényen

A sérültek is meglephetik az egészségeseket, tudnak és szeretnek finomat főzni, azt szeretettel adni, győződhettek meg róla december 10-én, az Agórán tartott szociális street food rendezvényen az érdeklődők. Ekkor mutatta be a Molnár Gábor Műhely Alapítvány az első szakácskönyvét, amelybe a sérültek által főzött ételekből kerültek receptek.
Az alapítvány értelmi fogyatékossággal élő, autista gondozottjai márciustól dolgoztak a szakácskönyvön, amely 10 menüsort, levest, főételt és desszertet tartalmaz. A könyv annyiban különbözik a már piacon lévőktől, hogy egyszerűbb a nyelvezete, az elején fotókkal is bemutatja a főzéshez használt eszközöket, a mértékegységeket részletesen leírja, valamint a bevásárlást és a főzés folyamatát is fotókkal illusztrálja.
A sérültek közül sokan élnek egyedül, vagy párkapcsolatban úgy, hogy háztartást vezetnek. Számukra és sorstársaiknak ez a könyv hatalmas segítség, de azok is haszonnal forgathatják, akik még idegenkednek a konyhától.
Lovas Irén intézményvezetőtől megtudtuk, hogy az ellátottak minden ételt megfőztek, a könyvbe csak kipróbált és bevált recept került. Az ételek között vannak a rohanós hétköznapokban egyszerűen és gyorsan elkészíthető fogások, ünnepnapokon is tálalhatók, valamint húsmentes és a táplálékallergiások számára is fogyasztható fogások.
A keddi rendezvényre is már napokkal korábban készültek. Hétfőn megfőzték a sütőtökkrém és a paradicsom levest, azt a kitelepüléskor nem tudták volna elkészíteni. Helyben készült viszont a hot-dog és a halimburger. A készítésbe és a felszolgálásba a sérültek is bekapcsolódtak.
A halimburger a szomszédos falu, Halimba egyik vendéglátós vállalkozójának a hamburgerhez hasonló étele. A buciban van salátalevél, házi készítésű csalamádé, ketchup, pirított hagyma, csirkemell, tartja,  vagy kolbász.
A téren az alapítvány dolgozóinak és gondozottjainak hozzátartozóin kívül is sok érdeklődő volt jelen, és hívták a város szociális intézményeinek az ellátottait is! Pillanatok alatt hosszú sorok álltak az asztalok előtt. A vendéglátók szorgoskodtak, a vendégek türelmesen vártak a sorukra.
Az egyik gondozott családjától megtudtuk, a szakácskönyv készítése óta, a lányuk otthon is sokat főz önállóan, a bonyolultabb ételeknél pedig segít. Ha együtt mennek vásárolni, érdeklődik az alapanyagok iránt, kérdezi, miből mit lehet készíteni. Nyitottabb, érdeklődőbb lett. Büszke arra, hogy ő egy szakácskönyvben szerepel. A lépcsőházban már mindenkinek el is újságolta.
A délutánt a szervezők játékkal színesítették. Az érdeklődőknek az alapítvánnyal és a Hangadók zenekarral kapcsolatos kérdésekre kellett helyesen válaszolniuk ajándékokért. A délután folyamán 500 adag étel fogyott el.
A rendezvény a TOP-7.1.1-16-H-070-5 pályázat támogatásából valósult meg.  Az Ajkai Kapocs HACS által kiírt helyi (CLLD) pályázat keretében nyert támogatást a Molnár Gábor Műhely Alapítvány a program lebonyolítására.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply