Hegyen völgyön át kerékpárral

Kerékpárral hegyen-völgyön át! Fotó: Györkös

A magyarországi BRM (Brevet Randonneurs Mondiaux) kerékpáros mozgalom segítségével találtam rá az élménygyűjtés egy különleges módjára és a komfortzónám leküzdésében, valamint a határaim kitágításában is számíthatok rájuk – mesélte Hosszu József, aki legutóbb hatszáz kilométert tekert le kevesebb, mint két nap alatt.

A sportembert középiskolás koráig a focizás érdekelte, ám egy komolyabb sérülés miatt a kerékpározás mellett döntött. Akkoriban negyven-hatvan kilométeres túrákat tett hobbiként, de a folyamatos gyakorlásnak köszönhetően később már az egyre hosszabb célok legyőzése sem jelentett akadályt számára. Megszakításokkal ugyan, de folyamatosan fejlődve kereste az egyre keményebb kihívásokat, melyeket a négy éve működő magyar BRM csoport túráin talált meg.

gyj_brm verseny hosszu jozsef 8400
Hosszu József

A mozgalom külföldi gyökerei egészen 1891-ig nyúlnak vissza. A túrák résztvevőit randonneur-nek hívják, akik több száz kilométeres kihívásokra vállalkoznak. A BRM bringás csoport a hosszabb távok mellett nemzetközi karakterrel és éjjel-nappali tekerési lehetőséggel invitálja programjaira a kerékpározás szerelmeseit.

-Sokak szerint a résztvevőket a megismerés vágya hajtja, de van egy másik aspektus is. Mégpedig, hogy egy kétszáz, háromszáz vagy még ennél is hosszabb túra teljesítésével örök referenciát kaphatnak saját maguktól. Garanciát, mely igazolja, hogy az élet más területein is sokkal többre képesek, mint azt korábban bármikor gondolták –foglalta össze a felsőfokon űzött teljesítménytúrázás lényegét, Székely-Molnár Ákos, a BRM túrák szervezője és résztvevője.

gyj_brm verseny szekely-molnar akos 8387
Székely-Molnár Ákos, a BRM túrák szervezője és résztvevője

A távok teljesítése mindenkinek mást jelent. Vannak, akik versenyszellemtől hajtva minél gyorsabban próbálják teljesíteni a követelményeket. Mások klasszikus értelemben vett túrázóként vesznek részt ezeken az eseményeken. József inkább az utóbbiak táborát erősíti, a túrák során a hazai tájak megismerésén túl, az élménygyűjtésre törekszik.

-A legutóbbi erőpróba igazán emlékezetes számomra. Letekertem életem leghosszabb egybefüggő távját, egészen pontosan hatszázkettő kilométert a BRM Tour of Hungary rendezvényén, mindezt kényelmes tempóban, jó időjárási viszonyok mellett. Ezzel együtt megszereztem a Super Randonneur címet, hiszen a kétszáz, háromszáz és négyszáz kilométeres távot is teljesítettem már korábban. A teljesítménytúra alatt olyan emberekkel találkoztam és töltöttem el az időmet, akik támogattak és megértették a motivációimat. Fárasztó volt, de megérte végigcsinálni –mesélte büszkén József.

A táv megtételéhez harmincnyolc órára volt szüksége a kerékpárosnak. Ebből huszonhat és felet töltött nyeregben aktívan. Egy ilyen túrán már időt kell szánni a pihenőkre, evésre-ivásra, valamint a szervezet regenerálására is. A leghosszabb pihenő ennek ellenére nem volt több, mint hetvenöt perc.

-A nemzetközileg elismert teljesítménytúra követelményeire a megfelelő állóképesség mellett, fejben is készülnie kell a résztvevőknek. Minden kerékpárosnak fontos, hogy ismerje a saját lehetőségeit és korlátait. Fokozatosan lehet csak ezeket kitolni. A kilométerek nem hazudnak, gyakorlással jön meg az erő a további célkitűzésekhez, Józsefnél sem volt ez másként – fűzte hozzá Székely-Molnár Ákos.

A kerékpár a szabadság szinonimája a randonneur-ek számára. A BRM teljesítménytúrák pedig lehetőséget nyújtanak arra, hogy a résztvevők szervezett formában, közösségben éljenek át valami mást, ami megerősíti és új kihívások felé tereli őket.

 

Szántó Renáta

Fotós: Györkös József

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply