„Jó úton halad a néptánc”

Fotó: Györkös

Május közepén immár 23. alkalommal adott otthont városunk a Bakony Néptáncfesztiválnak. A rendezvény több mint két évtizede meghatározó autentikus folklór esemény a térségben köszönhetően az Ajka-Padragkút Táncegyüttes elkötelezett hagyományápoló tevékenységének és a Nagy László VKSZK felkészült szervezésének. A fesztivál célja, hogy a megőrzött tánckincs eredeti formájában, de újragondolt modern mondanivalóval feltöltve természetes értéke legyen a XXI. századi magyar kultúrának.

A rendezvény idén is rengeteg táncost vonzott az ország különböző tájairól Soprontól Dunaújvárosig és a határon túli Dicsőszentmártonig. A zsűrinek 8 együttes 17 versenyszámát kellett értékelnie a versenyprogramban. A magas színvonalú produkciók meggyőzték a szigorú ítészeket, hogy a néptánc jó kezekben van: a tiszta forrásból merített táncanyagok, az átgondolt dramaturgiai mozgások és a céltudatos színpadtechnikai megoldások magasra tették a mércét. A hosszas eredményhozatal és az azt követő tartalmas értékelés is igyekezett biztos alapokkal továbbgyarapítani a koreográfusok, együttesvezetők munkáját.

Varga János Boxos a Zalai Táncegyüttes művészeti vezetője (Magyar Ezüst Érdemkereszt birtokosa és Martin György Díjjal kitüntetett koreográfus) ezúttal a zsűri elnökeként megköszönte a szervezők munkáját és a szakmailag is értékelte a versenynapot a díjátadó ünnepségen.

– A produkciókból látszik, hogy versenyző együtteseknél milyen koncentrált, komoly munka folyik. Nem láttunk „vacak” táncost, se felesleges koreográfiai mozzanatot a színpadon. Ezzel is bebizonyosodott, hogy a versenyző táncegyütteseknél a néptánc jó úton halad – fogalmazott.

Bábics Valéria, a Nagy László VKSZK igazgatója és Ramasz László (Örökös Aranysarkantyús Táncos) az Ajka-Padragkút Táncegyüttes művészeti vezetője közreműködésével, Deffend Irén (Művészeti vezetői nívó díjjal kitüntetett, táncművész, koreográfus, Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes művészeti vezetője), Busai Norbert (Örökös Aranysarkantyús Táncos, Népművészet Ifjú Mestere), Varró Huba (Maros Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, Kökényes Táncegyüttes és számos hagyományőrző együttes művészeti vezetője) alkotta zsűri kiosztotta az emléklapokat miden résztvevőnek.

Elsőként az Erdélyből érkező adatközlő mestereket szólították név szerint, majd az együttesek képviselői vehették át az ajándékcsomagot. A következő percekben kezdetét vette a díjkiosztó ceremónia, ahol kiderült, hogy a fesztivál győztese az erdélyi Kökényes Táncegyüttes „Hogy a világ ne szóljon meg!” című koreográfiája, második helyezést megosztva szerezte meg a Sopron Táncegyüttes „Te keres maj dur- Csináld tovább” című előadása és az Ajka-Padragkút Táncegyüttes Moldovan Nikodin emlékére című alkotása, a harmadik helyezett pedig a Zalai Csüntök Táncegyüttes ritmusjátéka lett.

A zsűri átadta a Hagyományápoló Táncos Közösség különdíjat a Höcögő Néptáncegyüttesnek, a Hagyományápoló Alkotó Közösség különdíjat a Boróka Táncegyüttesnek, valamint az Együttesi összteljesítményért járó különdíjat a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttesnek és az Ispiláng Néptáncegyüttesnek. Az izgalmas pillanatok után kezdetét vette a gála, ahol először az erdélyi adatközlők adtak ízelítőt a fiataloknak Marossárpatak, Mezőpanit, Küköllődombó, Magyarbagó, Magyarbece, Magyaros táncaiból, ezután pedig a három díjazott produkciót láthattuk. A fesztiválon a Zagyva banda biztosította az együtteseknek a színvonalas zenei kíséretet. Az estet hajnalig tartó táncház zárta.

Ramasz Vanda

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply