Kábítószerekről közérthetően nagyszülőknek

drogprevenciorol nyugdijasoknak

Elvonóra önként lehet csak elmenni, akarata ellenére senki nem tartható ilyen intézményben, ami nehéz helyzetet eredményez, hiszen melyik alkoholista, vagy drogos vallaná be magának, hogy függő? Egyik sem! – hangzott el a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében, ahol az Ajkai Rendőrkapitányság munkatársai tartottak drogprevenciós előadást.

A témával kifejezetten a nyugdíjasok kérésére foglalkoztak a rendőrök a találkozón, ugyanis sok nagyszülő képben szeretett volna lenni a kábítószerek hatásaival és azokkal a tünetekkel, ami alapján felismerhető, hogy valaki fogyasztott-e illegális szereket. Féltik az unokáikat, ezért megbízható forrásból kértek információkat arra vonatkozóan, hogy mikre érdemes figyelni, hogy ne történjen baj a családban.

Molnárné Bodor Ida rendőr őrnagy, ifjúsági bűnmegelőzési tanácsadó és Gyuris Mónika rendőr főhadnagy, megelőzési főelőadó prezentációjából nyilvánvalóvá vált, hogy a gyermekek már az általános iskola ideje alatt ki vannak téve a veszélynek, hogy fogyasztóvá váljanak, ugyanis a dealerek nem foglalkoznak olyan „apróságokkal”, mint életkor, vagy felelősségvállalás. Port, vagy cigit kínálnak akár már a 12 év körüli kiskamaszoknak is.  Megdöbbentő, de először akár ingyen is adnak az anyagokból, csakhogy a fiatalok belekóstolhassanak, majd észrevétlenül rászokhassanak a szerekre. A rendőrök elmondása alapján most a biofű a sláger, ugyanis ez még nem került fel a hivatalos tiltólistára, ezért nem is tekinthető illegálisnak, pedig a hatásai beláthatatlanok. Bár ez a legtöbb kábítószerről elmondható, hiszen a szervezetbe kerülve megváltoztatják a test működését. Felgyorsítanak, lelassítanak, hallucinációkat idéznek elő, vagy éppen hangulatváltozást generálnak.

Gyuris Mónika és Molnárné Bodor Ida, az Ajkai Rendőrkapitányság képviseletében tartották meg az előadást

A legrosszabb pedig az, hogy minden fogyasztónál más és más tünetek jelentkeznek, így egy esetleges rosszullét esetén az orvosok nehezen tudják diagnosztizálni a valódi problémát. (Feltehetőleg a fiatal nem fogja beismerni, hogy bevett valamit).

Aki elkezdi, az valószínűleg nem tud leállni vele, ez pedig ördögi kört eredményez. A droghoz pénz kell, de a fogyasztó még többet kíván, amihez még több pénzre lenne szükség. Ha nincs, akkor pedig alternatív módon teremti elő. A rendőrök elmondása alapján ilyenkor jön a szülőktől/ nagyszülőktől való kunyerálás, lopás, holmik eladogatása, vagy a bűncselekményekbe keveredés.

Ha az unoka fogyasztóvá válik, arról pszichés és testi tünetek is árulkodni fognak, sőt a magatartása is megváltozik. Gyanakodásra adhat okot, ha a gyermek folyamatosan „szárnyal”, vagy ingerlékeny, esetleg elkezd ok nélkül szorongani, vagy látványosan romlik a teljesítő képessége, feledékeny lesz netán koordinációs, vagy koncentrációs zavarok észlelhetők nála. Figyelmeztető jel lehet a folyamatos orrtörölgetés, a túl szűk vagy tág pupilla, valamint a túlzott érzékenység a külső ingerekre is. (Miért visel napszemüveget, ha nincs verőfényes napsütés?).

A kortársak hatása ebben az életkorban nagyon meghatározó, ezzel a nagyszülőknek is érdemes tisztában lenni. Fontos, hogy a gyerekekkel megfelelő mennyiségű és minőségű időt töltsön a család, beszélgessenek sokat, hogy a fiatal megerősítést kaphasson, így talán megnyílik, ha olyan szituációba keveredne. Az internetes tartalmak felügyelete sem árt, mert a drogok mindenütt jelen vannak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply