KÁNIKULA: Kutya melegben, strandolni igazán jó

Kutya melegben, a strandon a legjobb

Kutya meleg van, mondjuk, amikor beköszönt az igazi forróság. A kánikula szavunk eredete  valóban a canis, latinul kutya szóból ered. Ám a kutya nem a kánikulában az udvaron árnyékot kereső, lógó nyelvű állatra vonatkozik, hanem egy régi megfigyelésen alapul. Az ókorban a római csillagászok felfedezték, hogy a Nagy Kutya csillagkép legfényesebb csillaga a nyár közepén egyszerre kel a Nappal. Ezt a csillagot nevezték  Kutyacsillagnak és Caniculának, vagyis Kis Kutyának is. A csillagászok úgy vélték, hogy a Canicula okozza a nagy nyári hőséget. A kánikula pedig azóta is nehezíti az emberek életét.  

Magyarországon a legnagyobb forróság Kiskunhalason volt 2007-ben, amikor 41.9 Celsius fokot mértek. Ha lehet hinni az időjárás előrejelzésnek, akkor a következő 15 napban napközben kánikula lesz, szerencsére néha felfrissíti a kedélyeket egy-egy futó zápor. A kánikula jól jön a vízparti vendéglősöknek, a fagyi árusoknak, a strandoknak, de aki ezekben a napokban is a városban kell, hogy legyen, dolgozzon, az bizony nehezen viseli a hidegebb évszakokban várva várt nyarat.

A forró napokon, hetekben jobban kell vigyáznunk magunkra, az egészségünkre és a környezetünkben élő háziállatokra is. Aki teheti, ilyenkor vízpartra megy. A kismamák is élnek ezzel a lehetőséggel, bár nekik még óvatosabbnak kell lenniük.

Ők biztos, hogy élvezik a kánikulát

Dr. Kovács Ilona, az ajkai kórház gyermekosztályának a vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a várandósság utolsó hónapjaiban már a méhszáj nem zár olyan jól, így nagyobb a fertőzésveszély, ezért körültekintően kell megválasztani a fürdőhelyet. Kisgyermekeknek legalább fél éves, de inkább egy éves korig nem javasolt a tengeri fürdőzés, csak a babamedence, ahol biztos, hogy tiszta a víz. Ha a család forróságban kel útra, célszerű  a babát a hátsó ülésre ültetni felnőtt felügyelettel. A klímát azonban csak óvatosan használjuk, a túl nagy hőmérséklet különbség a kicsiknek még ártalmasabb, csakúgy mint a kereszthuzat, ami szintén megbetegítheti őket. Séta előtt kenjük be a kisgyermek bőrét a babák számára kifejlesztett fényvédő krémmel. Nem csak a strandon lehet leégni, hanem a kertben, vagy akár séta közben is.

A kánikulában az Országos Tisztifőorvosi Szolgálat hőségriadót hirdet. Az első fokozatot akkor adja ki, ha a napi középhőmérséklet meghaladta a 25 Celsius fokot. A második fokozatot akkor rendelik el, ha a hőmérséklet legalább három egymást követő nap várhatóan eléri vagy meghaladja a napi 25  Celsius fokot, vagy legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot. Hőségriadó akkor van,  ha  legalább három egymást követő napon a napi középhőmérséklet eléri  a 27 fokot.

Mindig akadnak olyan gyerekek, de akár felnőttek is, akik a közterületen álló szökőkútban hűtik le magukat. Ez számos fertőzés forrása lehet. A katasztrófavédelem a forró napokon elővigyázatosságra inti a lakosságot. A munkatársak közleményükben elmondják, hogy fokozottan kell figyelnünk saját magunkra, a betegek, a kisgyermekek és az idősek pedig veszélyben lehetnek.

Igyunk naponta legalább 3-4 liter folyadékot, lehetőleg vizet,  kerüljük az édes üdítőket, a koffein tartalmú italokat és az alkoholt. Az alkoholtartalmú italok nem oltják a szomjat, hanem hozzájárulnak a szervezet kiszáradásához. Fogyasszunk zöldség- és gyümölcsleveket is, mivel így a vitamin- és ásványianyag-veszteséget is pótoljuk.

Az erős napsütés különösen 11-15 óra között káros, ezért ezekben az órákban  lehetőleg ne tartózkodjunk napon. A kisgyerekekkel pedig ezen időszakon kívül is árnyékban, félárnyékban legyünk. Kerüljük a nehéz ételeket. Ha ki kell lépnünk a lakásból, viseljünk könnyű, szellős, világos ruhát.  Lehetőleg éjszaka szellőztessünk, napközben sötétítsünk a lakásban. A légkondicionáló nélküli helyiségeket ventilátorral hűthetjük le.

Ajkán úgy védekezhetünk a hőség ellen, hogy ha tehetjük, töltsük a strandon a napot. Felkereshetjük a klímával ellátott áruházakat, ilyen például a Tesco, a Héliosz, az Aldi és a Lidl is. Családi házban élők kiülhetnek az árnyékos oldalra, vagy a fa alá egy jégkrémmel esetleg jeges kávéval. A panelban lakók pedig ne a napsütötte oldalon szellőztessenek. Ha nem feltétlen szükséges, ne a legnagyobb forróságban, 11 és 15 óra között menjünk el otthonról. Amennyiben mégis halaszthatatlan dolgunk akad valahol, vigyünk magunkkal egy palackban vizet, vagy napernyővel védjük a testünket a napsugaraktól.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply