Kell-e munkásszálló? Ez itt a kérdés..

A kormány rendeletet tett közzé a közelmúltban, amelyben munkásszállók építéshez nyújt támogatást önkormányzatoknak. Tekintettel arra, hogy az ajkai munkaerő helyzetet is a munkaerőhiány jellemzi, ezért a város vezetése egyeztetést hívott össze a helyi gazdasági társaságok és cégek vezetőivel, hogy megvitassák valóban szükség van-e a településen ilyen létesítmény kialakítására.

Az önkormányzat egy nyolcvan férőhelyes munkásszállót vett alapul a kalkulációnál, ugyanis minimum ekkora intézmény esetében nyújt támogatást sikeres pályázat esetén az állam.

Az egyeztetésre érkező cégvezetőket és vállalati képviselőket Schwartz Béla polgármester köszöntötte. Kifejtette, hogy fontos az igények felmérése és megismerése a városban, hiszen szükség esetén nem kis költség a munkásszálló kivitelezése, a pályázatot pedig csak az önkormányzat nyújthatja be, cégek nem, ezért különösen fontos, hogy megalapozott döntés szülessen a kérdésben.

Felvázolta a jelenlévőknek, hogy két út közül választhatnak, vagy korszerűsítenek egy régi épületet, vagy újat építtetnek szükség esetén. Bármelyikre is tekintenek alternatívaként, az kötelezettségvállalást jelent, hiszen a tervezéshez már felhasználható forrásokra van szükség.

Tóth Gergely, az önkormányzat stratégiai és fejlesztési referens összefoglalta, hogy a minisztérium által kiírt támogatásra szeptember 30-ig kell benyújtani a pályázatot, ám az önkormányzatnak jelzálog kötelezettséget kell vállalnia és szerződést kell kötnie a munkaadókkal, ha a felek szeretnének munkásszállót. A feltételek szigorúak, az sem mindegy kik kaphatnak helyet a szálláson, ezért nélkülözhetetlen a párbeszéd a cégekkel főleg, hogy az előzetes felmérések alapján többszáz munkavállaló fog hiányozni a városból a következő években, ezért sokakat érinthet a munkásszálló kérdése.

A polgármester azzal folytatta, hogy néhány hónapon belül elfogyhatnak a kiadó lakások Ajkán a magas kereslet miatt, ami további ingatlan áremelkedést hoz, ezért meg kell fontolni a szálló építését, hiszen az égető problémát valahogy orvosolni kell.

A hozzászólásokból kiderült, hogy a legtöbb cégnél valóban szakemberhiány van, vagy létszámbővítést terveznek a közeljövőben, de a munkásszálló építését illetően vannak kétségeik, a költségeket magasnak tartják, a megszorításokat pedig túlzónak. Azt is hangsúlyozták a vállalatok vezetői és küldöttei, hogy a lakhatás megoldása még csak egy a problémák sorában, a legnehezebb ugyanis embert találni a pozíciókra. Sokan még csak a régióból toboroznak munkaerőt, ám van már arra is példa, hogy az Alföldről, vagy külföldről csábítják Ajkára a jelölteket, akiknek a költsége szinte a duplájára emelkedne a cégek büdzséjét illetően, ha a vállalatok belevágnának a munkásszálló építésébe az önkormányzattal együtt.

A hosszas egyeztetés végére, több lehetőség megvizsgálása után arra jutottak a tárgyaló felek, hogy a felsorolt feltételek alapján a jelenlegi pályázat nyújtotta lehetőséggel nem kívánnak élni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply