Kérdőjelek az idei érettségi vizsgák körül

Illusztráció

Továbbra is online tanulnak a diákok a középiskolákban, 2021. januárjában már a harmadik olyan félév vette kezdetét, amikor a számítógépük az egyetlen társuk a tanulásban, természetesen tanáraik útmutatásai, segítsége alapján.

„Mindez azonban nem pótolja a személyes órákat, amikor egy-egy probléma megoldásán ötletelni lehetett, kibogozni a szálakat, éles vitákban érvelni a saját megoldásunk mellett, miközben sokat tanult mindenki az elhangzottakból”-olvasható a legnagyobb közösségi portálon a diákok véleménye. A csoportbontásban végzett munka is jó hatással volt a tanulási készségekre, az együttgondolkodás kapcsán több lehetőségből választhatta ki a legkedvezőbbet a diák. Inspirációt kapott újabb és újabb megoldások felkutatására, a beszélgetések, eszmecserék új utakon indíthatták el az elmét. Természetesen a társas kapcsolatok teljes hiánya is rányomja a bélyegét a tanulás eredményességére, hiszen ki szeret diáktársaitól, tanáraitól elszigetelten tananyagot elsajátítani.

Az idén érettségizők helyzete talán még ennél is kedvezőtlenebb, hiszen tavaly március óta nélkülözik az érettségire felkészítő, vagy emelt szintű tanagyagok nyújtotta lehetőségeket tudásuk elmélyítésére, vagy készségeik, képességeik fejlesztésére. Így petíció indult január 3-án az idei érettségi vizsgák* eltörlésére, melyet már több mint 26 ezren írtak alá, és a legnagyobb közösségi portálon 18 ezer föllötti megosztásnál tart a felhívás.

A petíció indítója indoklásában kifejti, hogy a jelenlegi vírushelyzetben az otthoni tanulásban nehéz megtartani a mentális jóllétet, mely elengedhetetlen a jó teljesítményhez. A hosszú ideje tartó online oktatás hátrányt jelent az idén érettségizők számára, főleg, úgy, hogy senki nem tudja, meddig tart ez az állapot. Akik aláírják a petíciót, ahhoz segítik hozzá a diákokat, hogy idén az év végi eredményeik alapján kaphassák meg az érettségit, vagy a szakmai vizsgát. „Az OKJ és érettségi vizsgák is májusban és júniusban lennének (írásbeli, majd szóbeli), de a jelenlegi helyzet megnehezíti a diákok és tanárok munkáját is. Elszoktunk az iskolai élettől, itthon igyekszünk tanulni, pótolni, megérteni. De nagyon nehéz, hogy nem tudunk szemtől-szemben kommunikálni a tanárainkkal, a több hónapos kieséssel nagyobb hátrány ér minket. Rengeteg ember bukna el egy érettségitől, vagy egy nagyon fontos szakmai vizsgától a vírus miatt.”-fogalmaz a petíció indítója Bíró Gréta.

Az ajkai középiskolákban nem volt fennakadás az írásbeli vizsgák lebonyolításában 2020-ban, de ez nem jelenti azt, hogy az idei érettségikre 2021. május 3-tól zökkenőmentes lesz minden.

2020-ban sem voltak egyszerű helyzetben az érettségizők, de az idei év talán meg nehezebb…

„A jelenlegi mutatók nem alakulnak olyan kedvezően, hogy biztonságosan meg lehessen tartani ezeket a vizsgákat, miközben a családok is sokszor a megélhetéséért küzdenek, vagy éppen családtagjukat gyászolják”-olvashatóak a kommentekben az érintettek véleményei.

Németh Sándor, az Ajkai Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium igazgatója szerint a jelenlegi helyzetben nincs igazán jó megoldás. Mivel a gyerekek a két éves érettségire felkészítő idő hat hónapját online oktatásban töltötték, ezért a gyakorlati módszertani bemutatókat igénylő anyagokat sokkal nehezebben sajátították, sajátítják el.

„Az emelt szintű érettségi feladatsorok összeállításánál talán ezt figyelembe kellene venni, hogy nem volt lehetőség fizikából kísérletezni, vagy a bonyolultabb matematikai feladatokat körüljárni. A felvételi eljárásban így ezek a diákok most hátrányban vannak, bár nem jó megoldás az év végi jegy érettségi eredményként történő beszámítása sem, mert hogyan lesz a négyesből, vagy ötösből pontos százalék. Ahhoz valamilyen más módszer szükséges, hogy egy adott teljesítmény százalékban kifejezhető legyen az iskolai jegyek alapján”- mondta el véleményét Németh Sándor.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) január 8-án azt közölte, nem lesz változás a középfokú felvételik menetében és az érettségikben. Az írásbeli vizsgák az eredeti időpontban, személyes jelenléttel történnek. Az írásbeli felvételiket is az érettségi írásbeli vizsgákon alkalmazott és bevált biztonsági előírások és járványügyi szabályok szigorú betartása mellett tartják meg, a távolságtartásért az előző évekhez képest jóval több, 535 helyszínen. A középiskolába jelentkezők száma együttesen mintegy 75 ezer – áll az EMMI közleményében.

Szabó-Kovács Krisztina, a Veszprémi Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium magyartanára szerint „komoly próbatétel az online oktatás tanárnak, diáknak egyaránt. Pedig most sokkal rutinosabban dolgozunk a virtuális tantermekben, online felületeken mint tavaly tavasszal. Nehezebb a közös munka, nagyobb önállóságot igényel ez az időszak a diákoktól, és tovább nehezíti a helyzetet az, hogy a tanár, az osztálytársak motiváló erejét sem érzik annyira a fiatalok.”

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint is hatalmas a mostani végzősök lemaradása. Ennek kapcsán “az oktatás irányítóinak valamilyen döntést, vagy módosítást mindenféleképpen alkalmazni kell abban a tekintetben, hogy 3 félév kiesés azért már egy nagyon komoly időszak egy négy éves felkészülési ciklusban”- mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke.

Reméljük, hogy a közeljövőben a vírushelyzet alakulásának függvényében születik majd meg a végső döntés, minden szakmai és emberi tényező figyelembevételével.

 

*érettségi: Magyarországon 1851 óta létezik az érettségi vizsga, régi elnevezése matura, mely osztrák mintára jött létre, és először csak a gimnáziumokban lépett érvénybe. A reáliskolák ekkor még csak hatosztályosak voltak, később Trefort Ágoston miniszterségének első éveiben ezeket is nyolcosztályossá alakították és 1876-tól itt is bevezették az érettségit. A legutóbbi nagyobb átalakítás a kétszintű érettségi rendszer bevezetése volt 2005-ben. Azóta a vizsga minden tekintetben egységes a gimnáziumok és a szakközépiskolák tanulói, illetve a felnőttoktatásban részt vevők számára is. Az érettségi hazánkban állami vizsga, az érettségi bizonyítvány pedig közokirat. Érdekesség, hogy 1919-ben a Tanácsköztársaság eltörölte az érettségit, de ez csak rövid közjáték volt, és a bukás után természetesen ez a rendelkezés is hatályát vesztette.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply