Két politikus, kétféle világkép, egy választás

A véletlen úgy hozta, hogy az utóbbi hetekben három párt küldöttei is tiszteletüket tették Ajkán – nyilván már a választási előkészületek jegyében. Megállapítható, hogy a Momentumnak még erősödnie kell, hogy elegendő számú szimpatizánsra tegyen szert városunkban, a Fidesz-KDNP kormány szóvivőjének és a Jobbik elnökének látogatása azonban átlépte a város polgárainak ingerküszöbét, Nem is kicsit.

Eljött közénk a szóvivő

Sajtótájékoztatót, majd lakossági fórumot tartott Ajkán Kovács Zoltán kormányszóvivő, aki a “Védjük meg Magyarországot” konzultáció örvén és mellett sorakoztatta fel érveit, különös tekintettel az illegális bevándorlók okozta általános európai válsághelyzetre.

Az Ajka Tv a “legális migrációról” próbált érdeklődni a kormányszóvivőnél, értve ezalatt a valóban üldözöttek (háborús menekültek) kérdését és a “gazdasági üldözöttekét”, akik a jobb élet reményében kénytelenek nyugati országokban munkát vállalni. Kovács Zoltán már a kérdésfeltevést is tévesnek és nem idevalónak nevezte. Nézete szerint az Unióban mindenki ott él és vállalhat munkát, ahol szeretne, ezek megkérdőjelezhetetlen alapjogok. Akár sértőnek is nevezhető ide citálni az Unió határán menedéket kérők eseteit. Nézete szerint az európai határokra érkezők közül senki nem tartja be a szabályokat. Sok országhatárt átlépve embercsempészek segítségével, mindenki illegálisan érkezik ide és nem tartja be a nemzetközi konvenciókat. Tehát ez nem menekültválság, hanem migrációs válság, amire megfelelő válaszokat kell adni.

Az Ajka TV ezt követően afelől érdeklődött, szinkronban van-e a kormány kereszténymentő politikája a Szíriában üldözött, illetve onnan elüldözött keresztények mentésével. Nem lehetséges-e, hogy déli határainkon a hitük miatt elüldözött keresztények várnak (reménytelenül) bebocsátásra Magyarország területére? Kovács Zoltán válaszában kifejtette, hogy – furcsa tapasztalat de – a leginkább üldözött közel-keleti és afrikai keresztény közösségek alapvetően ragaszkodnak lakóhelyükhöz és ha el is üldözik őket, ők az elsők, akik visszatérnek. A magyar kormány erre kiemelt figyelmet fordít és helyben támogatja is az üldözötteket. A világ különböző részeiről Magyarországra érkezőkre – például a kopt keresztényekre – a kormány külön figyelmet fordít. De Magyarország elsődleges törekvése, hogy “a segítséget oda vigye, ahol a baj van”.

***

Úton a Jobbik középre

Az Ajka TV stúdiójában járt Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke. Az interjú, amit adott, inkább komoly témákról szóló beszélgetés volt. Teljes egészében megtekinthető az Ajka TV YouTube csatornáján, valamint Facebook oldalán. Érdemes. Barátnak, ellenfélnek egyaránt.

A stúdióbeszélgetésben először a sakk, mint a politika allegóriája került szóba. Kiderült, hogy az elnök stratégának tartja magát (ehhez jól jön a sakk ismerete), látszólag lassú döntései nem határozatlanságot, hanem több lépéssel való előre gondolkodást rejtenek.

Megtudhattuk azt is, hogy Vona Gábor, bár egy platformon volt Orbán Viktorral 2002-ben (lásd polgári körök indulása), egy évvel később már leszállt erről a hajóról és önállóan építette tovább politikai karrierjét. A miniszterelnök, bármilyen tehetséges is, szerinte emberileg fog nagyot bukni, mivel nem tud ellenállni a hatalom és a pénz csábításának. A dinasztiaalapításra tett kísérletei egyenesen elkeserítőek. Magyarországon fullasztó a politikai légkör, sokan érzik rosszul magukat. Ez megváltozhat, mindenkinek könnyebb lehet, ha a Jobbik kerül hatalomra – ígérte Vona Gábor. Az elnök nem tud azonosulni azzal a gyakorlattal sem, hogy a településeken élők megszenvedik, milyen színű vezetése van a városnak. “Ajkán is élnek fideszesek, mégis szemmel látható az a diszkrimináció, ami a várost éri a TOP-os pályázatokon, pusztán baloldali vezetése miatt.” Lehet és kell is ezt másképp csinálni, csak nemzetben kellene gondolkodnunk – ha már a dohányboltok is “nemzetiek”.

Kérdésre válaszolva az elnök (aki civilben történész) sértőnek tartja, mikor kirekesztik a Jobbikot a demokratikus pártok közül. Éppen Orbán Viktorral szemben kell védeni a demokráciát. “A kétharmad legitim politikailag, de úgy tűnik, az emberekből nem a legjobbat, hanem a legrosszabbat hozza ki.” A kutatások azt mutatják, hogy a magyarok többsége változást akar, de ehhez pártot kell választani, amit elképesztően sokan még nem tettek meg.

A “béruniós kezdeményezésről” az elnök elmondta, hogy erre az európai polgári kezdeményezésre az Európai Bizottság is áldását adta. Célja, hogy az EU alapértékei közé kerüljön be az egyenlő munkáért egyenlő bért elv. Ha bekerül, akkor már lesz miért küzdeni.

Vona Gábor szerint az euró bevezetése kívánatos lenne, de nem szabad elkapkodni ezt a döntést. Ez inkább gazdaságpolitikai és nem pártpolitikai kérdés. Meg kellene vitatni ezt szakembereknek, kár, hogy erre Magyarországon kevés az esély.

A migrációt Vona Gábor komoly és megoldandó problémának nevezte és sajnálkozását fejezte ki, hogy a kormány a jelenséget eszközként használja a valós problémák – oktatás, egészségügy – elfedésére.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply