Kihasználta a csaló a bank hibáját – Rés a pajzson: 2,4 milliós zsákmány

Illusztráció

Informatikai szakembernek is nevezhetnénk  azt a csalót, aki kihasználva az egyik pénzintézet rendszerhibáját közel két és fél millió forinthoz jutott három hét alatt. A bíróság korántsem értékelte magasra zsenialitását, három év börtönre ítélték. Ajkán ismert társa megúszta felfüggesztett szabadságvesztéssel.

A magyaralmási férfi, Zs. Norbert nem először állt bíróság előtt csalás miatt. A székesfehérvári és a makói bíróság is büntette már, de mindig megúszta felfüggesztett elzárással. Veszprém megyében, ismerve előéletét, viszont korántsem voltak vele elnézőek.

Az erősáramú berendezésszerelő, 42 éves férfi még 2014-ben megbízási szerződést kötött az ajkai kötődésű O. Ferenccel. A rossz anyagi körülmények között élő 49 éves férfinek az volt a dolga, hogy magánszemélyeket vegyen rá arra, hogy az OTP-nél NET számlacsomagot és bankkártya szerződést kössenek. Az elsőrendű vádlott, Zs. Norbert kikötötte, hogy a számlához internetes hozzáférést is igényeljenek, valamint ahhoz WEB-számla is kapcsolódjon.

Abban is megállapodtak, hogy a másodrendű vádlott átadja neki az összes szerződést és bankkártyát. Az értelmi szerző saját telefonszámát adta meg a későbbi tranzakciókhoz. Sőt, még azt is meghatározta, hogy PIN-kódként milyen számsort kellett megjelölniük. Ezért a közreműködésért napi ötezer forint ütötte a markát a vádlott-társnak.

A büntetlen előéletű O. Ferenc azzal a mesével állított be a nem éppen tehetős ismerőseihez, hogy tőzsdézéshez, bróker tevékenységhez az OTP-nél NET számlacsomag nyitására van szükség, amihez kérte a közreműködésüket. Persze nem ingyen, mézesmadzagként 40 ezer forintot húzott el az orruk előtt. Később egy vasat nem fizetett a rászedett embereknek, akik csak tanuk voltak a büntető perben.

Zs. Norbert tisztában volt azzal, hogy a WEB-számla lehetőséget ad arra, hogy azonnali tranzakciókkal a rendszerek közötti adattovábbítás idejét és a rendszerek közötti pillanatnyi szinkronhibát ki lehet használni. (Az egyik tétel még nem került feldolgozásra, de a másik tranzakció már lehetséges.) A számlavezető rendszer hibájából adódóan a befizetett összeg kétszeresét tudta felvenni a vádlott társa segítségével. Egy-egy akció során csupán néhány másodperce volt a csalónak arra, hogy túl járjon az informatikai rendszer “eszén”. O. Ferenc az automatákból felvett készpénzt átadta Zs.-nek, illetve befizette a férfi feleségének a számlájára.

Zs. Norbert azt  mondta a tárgyaláson, tudta, hogy az egyidejűleg indított tranzakcióknál a számlákon lévő pénzt meg lehet duplázni, ha jól kihasználják  az adatátvitelhez szükséges időt. Ezt a trükköt elmondta két férfinek, de ő ilyen bűncselekményt nem követett el. O. Ferenc beismerő vallomásában viszont Zs. Norbertet nevezte meg az ötlet atyjának, akinek a pénzt le kellett adnia.

A bíróság megállapította, hogy a két férfi csalással 2,4 millió forintos kárt okozott az OTP-nek 2014 január 29. és  február 20. között.

Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette miatt Zs. Norbertet a Veszprémi Törvényszék jogerősen három év börtönre ítélte, míg bűnsegédjének a két év börtönbüntetését három évre felfüggesztették. Mindkettőjüknek meg kell fizetnie a bank kárát.

(n. g.)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply