Kisgimnazisták ismerkedtek az újrahasznosítással

brodysok-az-avar-kft-nel

A Bródy Imre Gimnázium 7/G. osztályos tanulói az „Avar Ajka” Nonprofit Kft.-nél jártak látogatóban, ahol a hulladékfeldolgozás folyamatát tekinthették meg testközelből.  A cégnél Vági Károly telephelyvezető kalauzolta a fiatalokat. Tények és tévhitek a szelektív gyűjtés dimenziójából.

brodysok-az-avar-kft-nel
Szemét hegyekből értéket varázsolnak

Kettes sorban, érdeklődő tekintettel vágtak neki a szemétből érték körtúrának a diákok a Szent István utcai telephelyen. Vági Károly először az ügyfélszolgálatot mutatta meg a csoportnak, ahol mindenféle adminisztrációt intézhetnek – szerződéskötés, szelektív hulladéktárolók vagy sárga zsákok igénylése, adatmódosítás, konténerrendelés, bejelentés – ha szeretnének a céggel együttműködni.

Második állomásként egy sószóró autót, valamint a legújabb hulladékgyűjtő kocsit vették szemügyre a diákok, amikkel a cég (a sószóró esetében télen) végzi a munkáját.  A járművek megtekintése után a válogató előtti útszakaszba beépített mérlegen haladtak keresztül, közben megtudták a telephelyvezetőtől, hogy minden kimenő és beérkező kamionnak az említett szerkezeten kell áthaladnia, hogy nyilván tudják tartani az elszállított és a cégnél lévő hulladék mennyiségét, ugyanis szigorú előírások mentén dolgoznak.

brodysok-az-avar-kft-nel
Mérlegen az osztály, a kimenő és beérkező járművek is itt haladnak keresztül

A válogatóban kellemetlen szag fogadta a diákokat, amire sokan meg is jegyezték, hogy büdös van. Vági Károly elmagyarázta a kisgimnazistáknak, hogy ez sajnos általánosnak tekinthető, mivel a szelektív gyűjtés során a lakosság gyakran tesz olyasmit is a sárga zsákokba, vagy a szelektív szigeteken álló konténerekbe, amiknek valójában nem ott lenne a helye. Csak néhány példa: pelenkával, döglött állattal és lebomló háztartási hulladékkal is találkoztak már a cég dolgozói a munka során. A többség arra sem veszi a fáradtságot, hogy tisztán dobja ki a feleslegessé váló PET palackokat, így azokban is gyakran marad valamilyen folyadék, ami nemcsak bűzlik, de ragad is.

Az elhangzottak kissé megdöbbentették a csoportot, főleg mikor a válogatóban azzal szembesültek, hogy a mindenki által kidobott szelektív hulladékot nem gépek, hanem emberek szelektálják. A folyamat amúgy a következő. Először a kamionok leteszik a beszállított mennyiséget az épület aljában, ahol egy dolgozó szalagra lapátolja a beérkezett szállítmányt. A nagy, vagy nem odatartozó szemetet kiemeli és félreteszi, hiszen azzal nem tudnak mit kezdeni (bukósisak, lökhárító stb). Az üveget más részen kezelik, mert balesetveszélyes lenne a törött szilánkok között válogatni, ennek ellenére gyakran találkoznak így is rossz helyre kidobott darabokkal.

brodysok-az-avar-kft-nel
Bálák között, a telep hátsó részén

Az alapvető szortírozás után szalagon feljut a hulladék az emeletre, ahol a dolgozók kézzel szelektálják tovább a lakosság által kidobott termékeket. Megkülönböztetnek papírt, többféle műanyagot (fehér és kék PET) és mágnesezhető fémet. Mindegyik külön tárolóba kerül. A feldolgozás bálázással folytatódik, hogy kevesebb helyet foglaljanak a már szétválogatott hulladékok. Ilyen formában könnyebb tárolni és elszállítani is az ismét feldolgozandó alapanyagokat.

A telep hátsó részében lakossági hulladékgyűjtők, elektronikai hulladéktárolók és már szállításra kész bálák sorakoznak. Vági Károly szerint a PET palackok újrahasznosítása akár több százszor lehetséges. A bálákból egy másik cég ugyanis műanyag darálékot, egy következő pedig granulátumot, majd előformát készít, amit magas hőhatásnak tesznek ki, hogy aztán ismét megformázzák belőle a kívánt termék palackjait. A forró levegő fertőtlenít, így az eljárás sokszor megismételhető, gazdaságosabbá téve az előállítást és csökkentve a hulladékok mennyiségét. A fémek és a papírok szintén újrahasznosíthatók, tehát már csak az emberek mentalitásán és hulladékokhoz való viszonyán kellene változtatni.

brodysok-az-avar-kft-nel
A hulladék futószalagon érkezik a válogatóhoz

A diákok számára a túra az említett benyomások után garantáltan emlékezetes maradt. S ami a legfontosabb, ők ezek után már biztos figyelnek arra, hogy mit és milyen formában helyeznek el a szelektív hulladékgyűjtőkbe ezután.

Személyes tapasztalatom, hogy Ausztriában és Németországban a zöld szemlélet rendkívül jól működik, a vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken és a háztartásokban egyaránt figyelnek a megfelelő szortírozásra, tisztaságra. Az embereknek természetes, hogy „ötfelé válogatják a szemetet”. Igaz a törvények is ezt szorgalmazzák, mert komoly büntetésre számíthat az, aki a szabályokat semmibe veszi. Ezen a téren (is) van még mit tanulnunk tőlük.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply