Különbözőségek és hasonlóságok Pannónia mai művészetében

Az egykori Pannonia és Dacia római provinciák területéről, Magyarországon kívül Ausztriából, Szlovákiából, Szlovéniából és Erdélyből érkezett 21 képzőművésznek nyílt közös kiállítása Art Pannonia címmel április 21-én a vmk kiállítótermében.

Schwartz Béla polgármester köszöntőjében elmondta, nemrégiben hallott egy ismerősétől olyan véleményt, hogy Ajkán felesleges magas színvonalú kulturális rendezvényeket szervezni, hiszen az egy egyszerű munkásváros.

– Az én értelmezésem szerint a munkásváros a legmagasabb kategória – vélekedett ezzel szemben polgármesterünk. Aztán sorolta a beszédes adatokat: a színházba járók száma ezer főre vetítve az országban a legmagasabbak közé tartozik. Kulturális egyesületeink, művészeti csoportjaink teljesítménye ismert és elismert. A mostani rendezvényre is nemzetközileg ismert művészeket tudtunk meghívni, és remélhető, hogy ez a tendencia folytatódni fog. Meg tudunk hívni olyan művészeket a világ minden tájáról, akik elviszik a jó hírünket mindenfelé, mi pedig megismerjük a világ más részeinek kultúráját.

Dr. Kostyál László nyitotta meg a kiállítást, mögötte Diénes Attila szobrászművész, Rédling Nikoletta, a megnyitó háziasszonya, Schwartz Béla polgármester, Csabai Tibor és Nemes László kurátorok

A kiállítást dr. Kostyál László PhD művészettörténész, a zalaegerszegi Göcseji Múzeum igazgatóhelyettese nyitotta meg. Bevezetőjében megemlítette, hogy szakmai körökben gyakran felmerül, érdemes-e olyan csoportos művészeti kiállításokat rendezni, ahol a művészek között viszonylag gyenge a kohézió. A látvány alapján egyértelműen letette a voksot amellett, hogy igen. Mert szükség van a diskurzusra a különböző művészeti irányzatok képviselői között.

– Itt és most a kiállítók egy magyar dominanciájú közép-európai térségnek a képviselői, akik véleményt formálnak a kortárs művészetről – mondta. – Elég széles a skála – tette hozzá, de kiemelt két dolgot, ami közös bennük. Egyik, hogy valamennyi alkotónál felfedezhető az interpretáció kiindulópontjaként valamilyen konkrét motívum. A másik, hogy szinte valamennyi alkotásra jellemző egyfajta pesszimisztikus hangulat. Utóbbit nem a tudatos válogatásnak, hanem sokkal inkább a korszellemnek tulajdonította, ami nagyon jól visszatükröződik a művekben.

Ez a fajta mélyen meglévő, de rejtőzködő egység segíthette a kiállítás kurátorait, Nemes László festőművészt és Csabai Tibor grafikusművészt abban, hogy úgy állítsák össze a tárlatot, hogy egyik művész alkotásától a következőéhez lépve elsősorban a hasonlóság tűnjön fel. S ha a néző levonná a következtetést, hogy a kiállítók talán túl erősen is hatottak egymásra, körbeérve és visszapillantva a látvány egészére éppen arra csodálkozzon rá, hogy mennyire különböző technikák és látásmódok szerveződtek itt össze Pannónia modern művészeteként.

A megnyitón zongorajátékával közreműködött Halmai Róbert.

A kiállítás május 5-ig látogatható a vmk nyitva tartási idejében.

Láng György Géza

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply