KULTÚRMORZSA Könyvajánló – Adjunk esélyt a hangoskönyveknek (is)!

Hangoskönyv. Sokan vannak, akik ha meghallják ezt a kifejezést, csodálkozva kérdezik: az mi a csoda? Röviden és egyszerűen megfogalmazva a hangoskönyv régebben kazettán, újabban CD-n, ma már jórészt MP3 formátumban hallgatható, többnyire egy színész által felolvasott mese, regény, novella, vers vagy ismeretterjesztő mű.

Bármilyen hihetetlen, a hallgatható „könyvek” története 1932-ig nyúlik vissza. Az Egyesült Államokban jelentek meg először, ahol kimondottan vakoknak szánták. Hazánkban az 1960-as évektől érhetők el. Eleinte látássérültek számára készültek, de fokozatosan teret hódított a nagyközönség soraiban is. Az áttörés 2003-ban következett be, azóta évről évre egyre több hangoskönyv jelenik meg a kiadók jóvoltából. A kínálat is rendkívül széles: a könnyed novelláktól a filozófiai témájú, fajsúlyosabb regényekig mindenből csipegethetünk, így bárki talál kedvére való, meghallgatható művet. Más élvezetet nyújt, mint a nyomtatott változatban elérhető mű, de semmivel sem kevesebbet. Így utazás, pihenés közben, kertészkedés, vagy főzés alatt sem maradunk irodalmi élmény nélkül.

A Kossuth Kiadó, amely Irodalmi Fülbevaló néven jelenteti meg hangoskönyveit, szintén 2003-ban szánta rá magát az első példány kiadására: Örkény István máig töretlenül népszerű Egyperces novelláit Mácsai Pál olvasta fel. Az idők folyamán több kiadó is belevágott a hangoskönyvek megjelentetésébe, ennek köszönhetően számos mese hallgatható meg a CD-ken, emellett népszerűek Márai Sándor kötetei, Rejtő Jenő, Szabó Magda, Schäffer Erzsébet történetei, Csernus Imre, Bagdy Emőke, vagy Hamvas Béla írásai. Természetesen a legnépszerűbb külföldi szerzők könyvei is elérhetők. A teljesség igénye nélkül Agatha Christie, Gerald Durrell, Graham Greene, Jaroslav Hasek, Bohumil Hrabal, Helen Fielding, Nick Hornby, J.K. Rowling vagy Kurt Vonnegut műveit is kikölcsönözhetik az ajkai könyvtárból.

Akik pedig a verseket szeretik, sem maradnak hallgatni való nélkül. Arany János, Babits Mihály, Kányádi Sándor, Kosztolányi Dezső, Pilinszky János, vagy Radnóti Miklós költeményeit szakavatott előadásban élvezhetjük.

Kinek ajánljuk a hangoskönyveket? Bárkinek! Kamionsofőr, gyakran utazó autós, otthon sütő-főző szülő, meséket szerető kisgyerek, egész nap rohangáló üzletember, diák, olvasási zavarokkal küzdő gyerek és felnőtt – mindannyiuknak jó megoldás. A magyar piacon szintén terjedő idegen nyelvű audió-regények pedig nyelvtanulási célból használhatók.

Az ajkai Városi Könyvtár több száz darabból álló hangoskönyv gyűjteménye a könyvtár honlapján található katalógusban böngészhető, de az aktuális lista le is tölthető a Gyűjteményeink menüpontban található Médiatárra kattintva. Válogassanak kedvükre, kölcsönözzék ki és hallgassák a „beszélő könyveket”!

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply