KULTÚRMORZSA Könyvajánló – Su Tong: Rizs

Illusztráció

A kínai emberek szokásai, életfelfogása, mentalitása teljesen eltér az európaitól, és ennek megértéséhez, elfogadásához egy, a miénktől gyökeresen eltérő szemlélet kell. A mélyenszántó lélekábrázolás mellett a kínai kultúrát, hagyományokat és az emberek lelkületét is megismerhetjük Su Tong: Rizs című családregényéből.

A könyv lendületesen, elevenen ábrázol egy olyan, nekünk szokatlan kultúrát, amelynek alapjait mélyen meghatározzák a gyökerei, hagyományai. Su Tong könyvében a történetet ezek hatványozottan keretbe is foglalják. A Rizs az író első, de talán egyik legjelentősebb, és máig igen nagy hatású regénye.

A cselekmény a harmincas évek Kínájában játszódik, valahol délen. Ötsárkány, az árvíz és az éhínség elől Juharfalvából a városba menekülő földönfutó, kezdetben csak menedéket kap a Dahongji Rizskereskedésben, ahol úgy bánnak vele, mint egy kutyával, de miután beházasodik a gazdag kereskedőcsaládba, egyre nagyobb befolyásra tesz szert. Attól a pillanattól kezdve, hogy a rizskereskedés tulajdonosa, Feng befogadja a házába, a család elindul a visszafordíthatatlan romlás útján, és a regény végére a több generáción keresztül sikeres kereskedőcsalád a darabjaira hullik szét, amihez külső és belső tényezők egyaránt hozzájárulnak.

Rothadás, kegyetlenség, gonoszság, bűn és abnormális szexualitás itatja át a regényt, nincs a történetben egyetlen szerethető szereplő sem (a fordító, Zombory Klára jó érzékkel az ő nevüket is átültette magyarra), mégis a letehetetlen az a jelző, amit ráillesztünk olvasás közben a könyvre.

A rizs, amellett, hogy találó cím, a regény meghatározó alapeleme: szimbolizálja az életet, az egyén kiszolgáltatottságát, az éhezés és a szegénység következményeit, az ország társadalmi, gazdasági és politikai képére kiható befolyását. Az éhezés, a gyűlölet és a bosszúvágy hármasa körül forognak az események, ezek mozgatják a karaktereket is. Egy tápláléklánc szereplőinek életébe nyerünk bepillantást a fordulatos és drámai történetben, amelyet kifejezően tömör, egyben csodálatos írásmóddal vetett papírra a szerző. Megismerjük a rizskereskedések, ültetvények világa mellett a pagodák titkait, a tengeri kereskedelem veszélyeit, és feltűnnek az elmaradhatatlan alvilági figurák is. A cselekmény remekül ábrázolja a nők és gyermekek sérülékeny helyzetét egy olyan társadalomban, ahol csak a legerősebbek maradnak talpon. Mindennek és mindenkinek megvan az ára, a nőket nem becsülik semmire, a hűség értéktelen, nem létező fogalom.

A szerző, Su Tong 1963-ban született. A „kulturális forradalmat” követően a nyolcvanas években robbant be a kínai irodalomba. Számos hazai és nemzetközi díj birtokosa. Magyarul az Így éltem császár koromban című regénye és néhány novellája jelent meg.

A kötetet és az írót szeretettel ajánlja olvasóinak az ajkai Városi Könyvtár!

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply