„Láthatatlan” mégis, rendkívül fontos munkát végeznek!

Fotó: Györkös

Általában ami az egyik embernek kikapcsolódás és szórakozás, az a másiknak munka. Így van ez az ünnepekkel és a városi rendezvényekkel is, ahol a tömegek igényeinek kiszolgálásáért számos szakma képviselői felelnek. Hosszú lenne a felsorolás, de sok más mellett a mentők, a polgárőrök, a vendéglátósok, a rendezvényszervezők, a média munkatársai, vagy éppen a köztisztaságért felelős csapatok is azért dolgoznak, hogy a többiek biztonságban, tisztaságban, megfelelő körülmények között és a legfrissebb információkkal felvértezve érezhessék jól magukat.

Ez gyakran éjszakai műszakkal, hétvégi munkavégzéssel, koránkeléssel, vagy akár a hőségben való helytállással jár, de aki ilyen hivatást választ, az nem is gondolkodik a másoknak esetleg szokatlannak tűnő helyzeteken, időpontokon, csak teszi a dolgát, ahogy azt kell.

Az említett szakmák magukban is megérnek egy-egy cikket, hiszen a társadalom nem feltétlen tudja hogyan is telik egy-egy nap a felsorolt munkakörök bármelyikén, így most az Avar Ajka Nonprofit Kft. köztisztaságért felelős csoportjának bemutatásával kezdeném a sort. Az ott dolgozók munkája „fel sem tűnik” a városlakóknak, ha jól csinálják, hiszen az a természetes, hogy tiszta utca, rendezett környezet fogad mindenkit, ha kilép az otthonából. Valószínűleg pont ezért ők kapják leghamarabb az elégedetlenkedést és negatív visszajelzéseket is, ha valahol nem az a látvány fogadja a polgárokat, mint amit megszoktak. Egy túlcsorduló szemétgyűjtő, vagy egy felborított kuka képe elégendő ahhoz, hogy indulatokat szüljön, holott saját magunkba is érdemes lenne egy kicsit rendet tenni.

Másokat szóban inzultálni mindig a könnyebbik út, hogy nem csinálnak semmit, de vajon mi tisztában vagyunk-e azzal, hogy hogyan is kellene a szemét-kérdést jól kezelni? Tudjuk-e, hogy mi kerülhet a szelektív konténerekbe (így is válogatjuk otthon?), na és rászólunk a mellettünk lévőre, ha eldobja a cigaretta csikket, a sörös dobozt, vagy a zsebkendőt az utcán? (Tisztelet a kivételnek, aki képben van azzal, minek hol a helye). Valószínűleg a válasz nem.. A köztisztaságért felelős csapat azt szedi napról napra össze, amivel mi nem vagyunk hajlandóak foglalkozni. Munkájuk tehát olyan, mint otthon a háziasszonyoké. Tisztán tartják a várost és akkor jó, ha ebből semmit sem veszünk észre, ha vendégségbe megyünk hozzájuk, vagyis kilépünk az ajtón, persze a hiánya rögvest szemet szúr…

Sokan ennek ellenére úgy tekintenek rájuk, mint akik kötelesek mindent megtenni és elviselni [hiszen ezt vállalták], holott ők is emberek, így a cél az lenne, hogy ne megnehezítsük, hanem felgyorsítsuk a munkájukat, mert bizony hatan látják el ezt a feladatot egész Ajkán, ahol köztudottan is közel 30.000 ember él. A csapat több mint 400 kézi hulladékgyűjtő napi ürítését és az elszóródott szemét gyűjtését végzi, utcát söpör és részt vesz a komplex munkákban is. Ilyen feladat többek között a városi rendezvények helyszínének megtisztítása még a program végén, vagy másnap kora hajnalban, hogy mire felébred a településen élők többsége, ismét rend és tisztaság legyen. Pont ezért nem mindegy hogyan köszönjük meg nekik szavak nélkül a folyamatos jelenlétet, szétszórt üvegekkel és vandalizmussal, vagy felelősségteljesen gondolkodva, a kukába helyezve (ha megtelik, akkor pedig a tövéhez összegyűjtve) a buli kellékeit…

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply