Leálltak a CT-vizsgálatok Ajkán, de hamarosan érkezik egy mobil készülék

Fotó: Györkös

Nem használhatják a betegek az ajkai kórház CT-berendezését. A hírt az RTL Klub Híradója tudta meg, amely megszerezte a leállításról szóló miniszteri határozatot is. Az ajkai és környékbeli betegeknek most Veszprémbe kell menniük CT-vizsgálatra. A lépést a betegbiztonsággal indokolták.

Az ajkai Magyar Imre Kórházban folyamatos és zavartalan a betegellátás, egyetlen tervezett CT-vizsgálatot sem mondtak le az intézményben, ahonnan az elavult CT-berendezés miatt ideiglenesen Veszprémbe szállítják vizsgálatra a betegeket – közölte a kórház új főigazgatója, dr. Nagy Zoltán július 17-én az MTI-vel. Közleményében hangsúlyozta: a betegellátás folyamatos és zavartalan, a betegek tervezett vizsgálatait nem mondták le, és erre a jövőben sem lesz szükség. A főigazgató arról is tájékoztatott, hogy az ajkai kórház diagnosztikai eszközparkja felülvizsgálatának eredményeként egy új, korszerű CT berendezés beszerzésére tesznek javaslatot.

Dr. Dávid Gyula, a veszprémi Csolnoky Ferenc kórház megbízott főigazgatója az MTI-nek elmondta: ideiglenesen – ha szükséges, akár több hónapig is – a veszprémi kórházban végzik el az Ajkán és a környező 35 kistelepülésen élő betegek CT-vizsgálatát.

– A megnövekedett betegszám miatt a veszprémi kórházban meghosszabbították a CT-műszakokat, illetve kezdetben hétvégén is dolgoztak azért, hogy aki Ajkán már előjegyzésben volt, a megfelelő és tervezett időpontban átessen a vizsgálaton – közölte Dávid Gyula. – Az újonnan jelentkezők CT-vizsgálatait hosszabb távon is meg tudják oldani Veszprémben, ahol az elmúlt három hétben is minden vizsgálatot a szükséges időben elvégeztek – tette hozzá a megbízott főigazgató.

Másnapra már körvonalazódott egy ideiglenes megoldás lehetősége.

– A jövő héttől mobil CT-berendezést telepítenek az ajkai Magyar Imre Kórházba – mondta az egészségügyért felelős államtitkár július 18-án egy más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva. Ónodi-Szűcs Zoltán hangsúlyozta, hogy ez ideiglenes megoldás lesz, azonban a végleges megoldásról intézkednie kell a kórháznak. Megjegyezte: a szakma álláspontja szerint akut esetekre ma is lehetne használni a szóban forgó berendezést, azonban a hatóság a kelleténél szigorúbban járt el, amikor megtiltotta a gép használatát. Az államtitkár úgy fogalmazott, az eset kapcsán mind a fenntartónak, az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK), mind a kórháznak mind az üzemben tartó cégnek van felelőssége.

Az üggyel kapcsolatban dr. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő blogjában (http://rontgen.reblog.hu/felfuggesztettek-egy-ct-mukodeset) arra is felhívja a figyelmet, hogy a Veszprémi Kórház betegforgalma ebben az időben jelentősen megnő a balatoni szezon miatt, amit még fokozni fog a Balatonfüredi FINA rendezvényekkel járó plusz terhelés is. Így szinte borítékolható a jelentős torlódás a CT-diagnosztikára várók számára.

Az ajkai CT felfüggesztése miatt kialakuló torlódás minden valószínűség szerint érinteni fogja a tumorgyanús betegek kivizsgálását is, ugyanis ilyen gyanúval 2 héten belül meg kell történnie a CT-vizsgálatnak. Azonban ezen betegek számára a CT-vizsgálat gyakran nem ad végleges diagnózist, hiszen tumor esetében tisztázni kell a kezelés megkezdéséhez a daganat típusát is, amit többnyire mintavétellel lehet megtenni. Tehát amennyiben a CT-vizsgálat csúszik, úgy értelemszerűen csúszik a daganatos betegek kezelésének megkezdése, ami Magyarországon amúgy is hosszabb folyamat, mint ideális volna, ezzel is jelentősen csökkentve a túlélés esélyét.

Azon kórházak, amelyek nem rendelkeznek CT-berendezéssel, egy másik kórházba, vagy diagnosztikai egységbe küldik a fekvőbetegeiket. Ez azonban a Mentőszolgálatnak jelentős többletterhelést okoz, hiszen el kell szállítani ezen betegeket valahogy és vizsgálat alatt felügyelni is kell rájuk, erre ugyanis a CT-személyzete általában nem alkalmas. Így lesz ez most is, Ajkáról mind a sürgős, mind a nem sürgős, de fekvőbeteg CT-vizsgálatra váró pácienseket a Mentőszolgálat fogja oda-vissza szállítani. Ami jelen esetben azt jelentheti, hogy a napi 4-5 beteg szállítására egy plusz mentőautót és annak személyzetét kell majd rendszerbe állítani naponta. Mindezt akkor, amikor az amúgy is meglehetősen gyenge lábakon álló Mentőszolgálatnak még a FINA vizes VB kihívásaival is meg kell küzdenie.

Magyarországon az OECD országok között a legkevesebb CT-készülék jut egy millió lakosra, ez a szám itthon alig több, mint 10, míg Németországban 35, de Szlovákiában is 18 körüli.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply