Legyünk fittek, avagy úszni jó!

Valler Bence a medencében (Fotó: Györkös)

Legutóbb a futás jótékony hatásait összegeztük. Most az úszást vesszük górcső alá. Az úszás története egyidejű az emberiség megjelenésével. Az ókori görögöknél az emberi műveltség egyik fokmérője volt, közéleti tevékenységet nem is vállalhatott az, aki nem tudott úszni. Versenyzés szempontjából a 19. században kezdett el terjedni a sportág, és az első újkori olimpián már jelen volt, ekkor Hajós Alfréd két aranyat nyert és azóta is Magyarország az egyik legeredményesebb a nemzetek között az úszósportban.

Miért jó az úszás?

Az úszás az emberi test összes izmát megdolgoztatja, karjainkkal és lábainkkal hajtjuk magunkat, közben pedig a törzsünket is stabilan tartjuk, amihez hozzájárul a megfeszített has, csípő, comb és hát. A víz ellenállása miatt intenzívebb edzésmunka végezhető, mint szárazföldön. A felhajtóerő csökkenti a testre nehezedő súlyt, így teljes mértékben kíméli az ízületeket. Az úszás az egyetlen olyan sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít, amely hatására a tüdőkapacitásunk is növekszik. Testtartási problémák esetén az úszás nagyon is ajánlott, de a túlsúlyos, illetve mozgássérült személyek számára is. A vízben a sérülés, valamint a túlterhelés veszélye nem áll fenn (persze ha megfelelően végezzük az úszásnemet), ezért szokták egészségügyi célból javasolni.

Néhány érv az úszás mellett:

  1. Hajlékonyabbak, illetve rugalmasabbak leszünk tőle – Az ismétlődő mozgások növelik az izomzat rugalmasságát, különösen a váll, csípő és a térd izmait tartják kiválóan karban.
  1. Segít a gerincproblémákkal küzdőknek –  A víznek úszás közben a testre nehezedő nyomása 15-20 kg-nak felel meg, ami folyamatos enyhe masszírozó hatást jelent, ezáltal nyugtat és elűzi a feszültséget, idegességet.
  1. Javítja a keringést – A szervezet oxigénfelvétele és felhasználása egyensúlyban van. Ezáltal javul a tüdő-szív-keringési szervrendszerek teljesítőképessége. Vízben könnyebb a hőleadás és kevesebb az izzadás.
  1. Növeli az izomzatot – Fejleszti a kondicionális- és koordinációs képességeket. A legtöbb izomcsoportot egyszerre és alaposan megmozgatja, erőt, állóképességet egyaránt biztosít.

BD

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply