Madarak és fák ünnepe

Több mint egy évszázada, 1902-ben szervezte meg Magyarországon az első Madarak és Fák Napja rendezvényt Chernel István ornitológus. Az alapgondolatot a párizsi európai madárvédelmi egyezmény adta. Négy év múlva, 1906-ban Herman Ottó közreműködésével  gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletet hozott arról, hogy minden iskolában szervezzék meg a programot. A rendezvény azóta a Magyar Madártani Egyesület kiemelt eseménye. A Madarak és Fák Napját május 10-én tartják rendezvényekkel, pályázatokkal, vetélkedőkkel. Az idén a járványveszély miatt a programok elmaradnak, de azok a közösségek, amelyek tudnak, megemlékeznek a napról.

Az Ajka Városi Óvoda foglalkozásokkal, a Hubertus házba szervezett erdei óvodával adja át a kicsiknek a tudnivalókat. Idén májusban, bár jóval kevesebb gyermek tartózkodik az intézményben, megtartják a foglalkozásokat, az erdei óvoda viszont ezúttal  elmarad – tudtuk meg Ráczné Németh Csilla óvodavezetőtől. Minden csoportnak van fája az óvoda udvarán, vagy a város valamelyik parkjában. Minden évszakban felkeresik a fát, megnézik, időről időre hogyan változik. A madarakról az évszaknak megfelelően egész évben gondoskodnak. Télen az etetőket töltik fel rendszeresen, más évszakokban az itatókat, megnézik, hogy  rendben van-e az odú és a porfürdő. Ha berepül az udvarra egy madár, próbálják felismerni. Gyakran látnak rigót, vagy rozsdafarkút, azokat már minden gyermek ismeri. Akik a vírusveszély miatt nem mennek óvodába, nem maradnak le a foglalkozásokról, óvónőik online adnak feladatokat, amiket szülői segítséggel oldanak meg otthon.

Papné Takács Ágnes Mese kutya segítségével, a közösségi oldalra feltöltött anyaggal készült a napra. A bevezetőből a gyerekek megtudhatják, miért fontos, hogy védjük a madarakat, majd Mese segítségével feladatokat kapnak.

Káldi Géza természetjáró, arany jelvényes túravezető, természetvédelmi őr otthonában is gondoskodik a madarakról. A kertjében és az erkélyen odúkat, költő fészkeket szerelt fel. Az erkélyen nyaranta fészkelnek házi rozsdafarkúak több fiókával, de sok feketerigó, széncinege, sármány, gerle is megfordul a portán, a ház mögött a bokros, erdős részen hollók élnek, a kert végében sárgarigó, szajkó. Káldi Géza telente legalább 20 kilogramm napraforgómagot tesz ki a madaraknak, amelyek tömegével lepik el az udvarát. A koromfekete héjút adja nekik, azt ugyanis könnyen fel tudják törni. A madarak hasznosak, óvni kell őket.

A Poppe+Potthoff Hungária Kft. Mentsük meg a madarakat elnevezéssel országos mozgalmat indított, amelybe bevonja a város és térsége lakosságát. A program három éve zajlik és egyre népszerűbb.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply