A magyar dalt ünnepelték a kórusok

Fotó: Györkös

A világon kevés népnek van olyan értékes dalkincse, mint a magyarságnak. Erre a közel kétszáz év alatt feltárt örökségre folyamatosan fel kell hívni a figyelmet, tovább kell adni és meg kell őrizni. Presser Gábor, a magyar könnyűzene egyik ikonja ezt támogatja és 2009-től az ő kezdeményezésére minden év szeptember közepén országosan és már határainkon túl is megszervezik a gyűjtött és szerzett dalok népszerűsítésére a Magyar Dal Napját.

Ehhez a rendezvénysorozathoz csatlakozott Hartinger Nándorné ötlete nyomán megvalósult Zenés esték program is. Idén szeptember 14-én 18 órakor a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében zengett a magyar dal a Jubilate Nőikar és az Ajkacsingeri Borostyán Férfikar által.

Az egyesített kórust Hartinger Nándorné vezényelte

Kocsár Miklós szerzeményével, a Nagy László versére írt Adjon az Isten című dallal köszöntötte az egyesített kórus a közönséget. Fuvolán Szijártó Veronika működött közre, aki Kovács Imre idén végzett tanítványa. A művet Takács Károlyné vezényelte. Ez a dal tisztelgés volt a művelődési ház névadója és a főként hölgyekből összeverbuválódott közönség előtt. Újszerű volt a második közös műsorszámuk, amikor két különböző dinamikájú dalt énekeltek, A csitári hegyek alatt és A jó lovas katonának kezdetűt egyszerre. Az alkalmi vegyes kórust Hartinger Nándorné vezényelte. A műsorban – mint mindig – Vörös Jánosné kísérte mindkét kórust.

A Jubilate Nőikar tagja Csényiné Berkovics Ildikó Aranyosi Ervin versét mondja

A nőikar első blokkjában minden a dal ünnepét hirdette, a már törzsközönségnek számító hallgatóság előtt. Kezdésként Dés László – Nemes István szerzeménye hangzott el a Valahol Európában című musicalből, majd Bródy János remekműve, a Ha én rózsa volnék. Végül Várnai Ferenc által megzenésített Babits Mihály vers zengte, hogy „Mindenik embernek a lelkében dal van”.

A zenében elhangzott szép gondolatok után Aranyosi Ervin Álom-dalát Csényiné Berkovics Ildikó mondta el. Ezzel a verssel a népdalok birodalmába érkezett el a közönség. Kodály Zoltán, Bárdos Lajos és Vavrinecz Béla népdalfeldolgozásait Hartinger Nándorné vezényelte. Az ismert dallamok visszarepítették a közönséget az emlékekben frissen megmaradt énekórák világába.

Az Ajkacsingeri Borostyán Férfikart Takács Károlyné dirigálta

A Borostyán Férfikar szép csokorral üdvözölte a dal ünnepét. Steiner Béla, Lajos Árpád, Bárdos Lajos, Dobray István művei csendültek fel. Ifj. Fazekas Ferenc rendkívüli szólója mindenkit elragadott. A kórust most Takács Károlyné vezényelte, a másik karnagy Petheő Balázsné távollétében. Ők ketten egyengetik a napjainkra megfogyatkozott énekkar életét. Önálló műsoruk befejezéseként ifj. Somorjai József Üzenet a kék bolygónak című nagyon szép művét adták elő, amely nem kis érzelmeket váltott ki a hallgatóságból.

Minden hely elkelt a kiállítóteremben

Az ünnepi műsor zárásaként szintén az egyesített kórus énekelt. Maros Rudolf négy népdalfeldolgozását és egy népszerű balatoni dalokból álló összeállítást adtak elő, amellyel a közönséget is dalra fakasztották. Közel 150 ajakról zengett a dal a művelődési házban.

Az est folyamán többször vastapssal köszönte meg a nagyérdemű az előadást. Ismét bebizonyosodott, hogy érdemes a sok próba, a befektetett energia, hiszen kellemes érzés örömöt szerezni a hallgatóságnak minden zenés esten, főleg a dal napján.

Cs.B.É.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply