Már gyűjtenek a méhek

Töltl János a méhészetében (Fotó: Tisler)
Nyolcvan méhcsaládot gondoz Töltl János. A méhész örömmel látta, hogy a jó idő beköszöntével, miután a hőmérő higanyszála 10-12 fok fölé kúszott napközben, már kirajzottak a méhek és hordani kezdtek.
Először mogyoróra, füzekre, barkákra mennek. Miután benézett a kaptárakba látta, megindult a fiasítás. A családok jól átteleltek. Az utolsó hordásnál a gondos méhész hagy annyit nekik, hogy télen legyen elegendő táplálékuk. Ha ez nincs meg, cukorral kell etetni őket, de a méz kedvezőbb. Töltl János megkeresi az anyákat minden családnál és megjelöli őket egy színnel, ami az életkorukat jelzi. Az anyák ugyanis ellentétben a dolgozókkal, több évig élnek. Vándoroltatja is a családokat, először repcére majd akácra. Mint megtudtuk, ha a vándoroltatás és a növények vegyszerezésének szabályait mindenki betartja, nagy kár nem érheti a gazdákat. Mindenki köteles februárig bejelenteni a méheit a helyi önkormányzatnál.
Vándoroltatás előtt a méhegészségügyi felelős megnézi a méheket, nincs-e az állományban beteg, majd az állatorvos kiállítja annak alapján az igazolást, hogy az adott gazda nincs zárlat alatt, az állománya pedig egészséges. A terület, ahova vándorol, tulajdonosát is megkeresi a körültekintő méhész, tájékozódik, az adott területen mikor és mivel permeteznek, volt-e és milyen vegyszerezés, valamint a helyi önkormányzatnál is bejelentkezik, ahol szintén tudnak hasznos információkat adni. Ha mindenki körültekintő, akkor nem lehet baj.
A repcére azért is fontos a vándoroltatás, mert a család is fejlődik azáltal, ha van hordás, serkenti az anyát, hogy petézzen. Ha a család túlságosan megerősödik, új anyát nevel, és idővel megindul a kirajzás, új család jön létre. Ezt a méhész megfelelő tapasztalat birtokában tudja irányítani úgy, hogy előkészít egy új kaptárt, és abba tereli bele a méheket. Nem irányított kirajzásnál előfordul, hogy például egy fa tetejére szállnak olyan magasságba, hogy leszedni sem lehet őket, akkor ez a méhész számára veszteség.
Az akácra vándoroltatás után az is előfordul, hogy hazatérve még itthon is tudnak akácról gyűjteni. A méhek 5 kilométerre is el tudnak repülni. Egy kiló mézhez 2 millió repülés szükséges. Minél közelebbről tud gyűjteni a méh, annál többet tehet a kaptárba, ugyanis a repülés során egy részét a begyűjtött mennyiségnek felhasználja, hogy legyen energiája.
Töltl János felnőttként került kapcsolatba a méhészettel, Szőcön apósa mutatta meg neki azt. Ő és a családja szereti a mézet, reggel propolisz tinktúrával kevert mézzel kezdi a napot, ami nagyon egészséges és a betegségek elkerülik őt. Tavaly jó év volt, reméli, az időjárás ismét kedvez az ágazatnak, így az idei terméssel is elégedett lehet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply