Már telepítik a napelemeket Tósokberénd határában

Amikor először hallották Tósokberénden, hogy napelemes kiserőművet terveznek a szürke iszap tetején, bizony kétkedve fogadták a hírt, hiszen évtizedeken keresztül a szürke iszap megkeserítette mindennapjaikat. Életminőségüket rontotta, házaik értékét csökkentette. A szürke hegyek kies, sivár látványa sem éppen a térség ezen részére csalogatta a fiatal házasokat családot alapítani.

Most remélhetőleg javít a megítélésen és a helyzeten, hogy elkezdődött a CONSULT Energiatermelő Kft. nagy projektje, amellyel a Dunántúl egyik legnagyobb napelemes kiserőműve létesül az iszap tetején, a település határában. A március elsején beindult munkálatok eddigi eredményét május 29-én néhányan már láthatták egy alkalmi bejárás keretében, ahol a projekttársaság képviseletében Kovács Kálmán, a rekultivációt végző Biomass Kft. ügyvezetője, valamint Nemes Tibor, a cég helyi vezetője készségesen tájékoztatta az érdeklődőket. Nem először tették ezt, mert amikor közérdeklődésre számot tartó változás történik a területen, akkor annak hátterét megosztják a településrész lakóival. A látvány mindenesetre lenyűgözte a megjelenteket, amit az iszap tetején tapasztaltak, pedig a munkák java még hátravan.

Készülnek a tartószerkezetek. (a cég fotója)

Az ügyvezető tájékoztatott, hogy a projektben a napenergiát, mint megújuló energiát használják fel a 4,7 megawatt kapacitású napelempark létrehozásához.  Az erőműben 17280 darab 30 fokos dőlésszögű 270 wattos napelem panelt, 144 darab 30 kW-os invertert (áramátalakítót) 5 inverter-konténerben és 5 darab transzformátorállomást telepítenek kizárólag magyar beruházók közreműködésével. Például a panelokat egy veszprémi cég gyártja, amiből 4000 már látható itt a faluhoz legközelebb eső 1-es kazettán, amelynek a rekultivációja (tudatos helyreállítása talajjavítással) 3 év alatt megtörtént. A területen víztelenítés után a visszamaradt mésziszapot kitermelték, rekultivációs keverékkel kiegyenlítették, majd napelemek fogadására alkalmas térfelszínt alakítottak ki.  (A folyamatot a cég egy korábbi bejárás alkalmával bemutatta.) Ezzel a Biomass Kft. részéről a munkák első szakasza lezárult. További 3-4 évet vesz igénybe a napelemparktól nyugati, illetve déli irányba található területek rekultivációja, ahol a fedőanyag már rendelkezésre áll, ott csupán tereprendezési munkálatok várhatóak.  Az említett térségen erdősítést fognak végezni, amely sokkal barátságosabbá teszi a területet. Annál is inkább, mert megpróbálják a szinte lehetetlent, a településrész ezen részén jellemző nyírfákkal is az eredeti állapotot megközelíteni.

4000 napelem már a helyén van (a cég fotója)

A napelem beruházás a tervek szerint december 31-én fejeződik be, és január elsejével teljes kapacitással üzemel, de addig is termeli már az áramot. Augusztusban 2 megawattot szeretnének rákapcsolni az országos hálózatra, amelynek nyomvonalát már kijelölték, főként közutak mellett a földben vezetik a kábeleket az E.ON ajkai átvevő helyére. Ünnepélyes átadás előreláthatólag októberben várható.

A szemlén résztvevők kérdésére válaszolva Kovács Kálmán elmondta, hogy a beruházás 8-10 év alatt térül meg, 25 év az élettartama az ilyen beépített paneloknak, amely azt jelenti, hogy a teljesítménye addig nem csökken, de természetesen tovább működik fokozatosan csökkenő teljesítménnyel, amíg még gazdaságos. Minimális létszámot igényel majd az üzemeltetése, még állandó őrző-védő személyzet sem kell, a beépített kamerák, biztonsági berendezések miatt.

napelem
Előtérben az épülő jövő, háttérben a még üzemelő múlt. Fotó:Cs.B.É.

Fontos elmondani, hogy az országban eddig csak zöldmezős beruházásokban valósultak meg a napelemes kiserőművek, amellyel jó termőföldeket, vagy legelőket vontak ki a gazdaságokból. Ez a beruházás (az inotai napelemparkkal együtt) úgynevezett barnamezős beruházás az országban elsőként. (A megnevezés jelen esetben olyan területet takar, ahol korábban ipari tevékenység folyt és az alacsony koncentrációban szennyezéssel terhelt területet már helyreállították.) A cég számára ez azért is jelentős, mert a rekultiváció végeztével még 30 évig utógondozási kötelezettségük van. A napelempark létrehozásával, működtetésével így a felmerülő költségeket előteremtik.

Jó hír a tósokberéndiek számára, hogy a naperőmű nem jár zajjal, szaghatással, porral, egyáltalán semmiféle melléktermék kibocsájtásával. Környezetkímélőn működik. Így hosszú idő után ez lesz az első olyan ipari létesítmény, amely remélhetőleg nem okoz kellemetlenséget az ott lakóknak. Ugyan a bejárás idején felvetődött, hogy az eddig elszenvedett bosszúságokért valamiféle kárpótlást megérdemelne a városrész, de ez már egy másik történet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply