Még tisztább, szabálykövetőbb lehet Ajka

A város képviselő-testülete az év elején határozott arról, hogy Ajkán szükség van közterület-felügyeletre, amelynek indulása a vírushelyzet miatt egészen a közelmúltig csúszott. Mostantól viszont már élesben működik a szervezet, így nem árt, ha megismerkedünk a tevékenységükkel és azzal is, hogy mit nem kellene csinálnunk a közterületeken, hacsak nem szeretnénk büntetést. A témáról Mohos Milánt,  a közterület-felügyelet csoportvezetőjét kérdeztük.

Mit érdemes tudnia a lakosságnak a közterület-felügyeletről?

A közterület-felügyelet Ajka közigazgatási határain belül látja el feladatait, amely nem más, mint hogy ellenőrizzük a közterületek rendjét, tisztaságát és betartatjuk a vonatkozó jogszabályokat, a közigazgatási, illetve KRESZ-szabályokat, az önkormányzati rendeleteket. Ajkán mások a prioritások, mint országosan, így városunkban elsősorban a zöld területek, parkok rendjére, valamint a parkolási és közlekedéssel kapcsolatos kérdésekre fókuszálunk, hiszen az a cél, hogy a településünk még rendezettebb legyen. Kiemelten hangsúlyos feladatunk például annak biztosítása, hogy a rendelkezésre álló véges számú parkolóhelyen csak olyan gépjárművek álljanak, amiket az ott lakók nap, mint nap használnak, ne pedig közlekedésre alkalmatlan állapotú (lejárt okmányú, roncs) autók foglalják a helyet. Vagy, hogy ne a tilosban akarjanak egyesek parkolni, elfoglalva a járdát, netán a rokkant parkolót. A szemetelés, a szeszesital fogyasztás közterületen, vagy a kutyaürülék felszedésének elmulasztása is probléma, ezekben is szeretnénk szabálykövetőbb magatartást elérni az embereknél. Tevékenységünk szerteágazó és sokrétű, ezért nehéz ezt a kérdést teljes körűen bemutatni. A szervezetünk fenntartója Ajka Város Önkormányzata, a felügyeleti szerv pedig a rendőrség. Munkánkat – a hivatalos szervekhez hasonlóan – egyenruhában végezzük és szükség esetén kényszerítőeszközöket is használhatunk. A belügyminisztériumi nyilvántartási rendszerekkel dolgozunk, központi rendszerbe rögzítjük a szabálysértéseket, munkánk során országos protokollt kell alkalmaznunk. A büntetések túlnyomóan fix összegűek, bizonyos esetekben kisebb mozgásteret, mérlegelési jogkört biztosítottak számunkra a jogalkotók.

Az elmondottak alapján a terepen töltött időn túl ott az adminisztráció, valamint a jogszabályok naprakész ismerete is. Milyen egyéb teendőitek akadnak?

– Ellenőrizzük az önkormányzati tulajdonú parkok, utak, járdák, árkok, közvilágítás, játszóterek, kihelyezett táblák állagát, közvetlen balesetveszély esetén az illetékes ügyintézőket értesítjük, az esetleges hiányosságokat rögzítjük. Szabálysértési feljelentést készítünk és küldünk az illetékes szabálysértési hatóságnak, ha olyat tapasztalunk, valamint közös járőrözéseket tervezünk a rendőrséggel. Kapcsolatot tartunk más szervezetekkel, például az Ajkai Ebrendészeti Teleppel, hogy még hatékonyabban tudjuk érvényesíteni a helyi önkormányzati rendeletekben rögzített szabályokat.

Az emberek többsége azonnal a büntetésre gondol, ha szóba kerül a közterület-felügyelő…

– Ezen nincs mit szépíteni, valóban így van, holott nem a büntetés a célunk! A büntetés csak az egyik eszközünk annak érdekében, hogy a várost az itt lakóknak még élhetőbbé tegyük. Ezért amennyiben erre a jogszabályok lehetőséget adnak, első esetben csak figyelmeztetjük a szabályok (törvények, rendeletek) ellen vétőket. Közös érdekünk a közterületek megóvása, tisztaságának fenntartása, rendje. A szabálysértési törvény számos esetben a közterület-felügyelőt is felhatalmazza intézkedésre, a kiszabott szabálysértési bírságok a Magyar Államkincstár számlájára kerülnek, ezek tehát nem az önkormányzat, hanem az állam bevételei.

Kiemelnél még néhány fontos tudnivalót a fent említetteken túl, hogy mire érdemes figyelnie az ajkaiaknak, hogy ne legyen dolguk veletek?

– Ne parkoljanak füves területre. Családi házas övezetben tartsák rendben a portájuk előtti zöld területet, annak sikosságmentesítésről gondoskodjanak, az ingatlan előtti vízelvezető árkok tisztántartásáról is. Ne álljanak meg tiltott részen, forgalomtól elzárt területen, buszöbölben, gyalogátkelőn, behajtani tilosban. Nem kell rosszra gondolni, ha megjelenünk. Kiemelném, hogy az ajkaik miatt és az ajkaiakért dolgozunk. Bizalommal forduljanak hozzánk, amiben tudunk, segítünk. Az eltelt néhány hét során szerzett személyes tapasztalatom azt mutatja, hogy pozitívan fogadnak minket az emberek. Látjuk az előttünk álló feladatok többségét, sokaságát, melyet a lehető legnagyobb hatékonysággal és gyorsasággal igyekszünk megoldani.

Ha bárkiben bármilyen kérdés felmerül a munkátokkal kapcsolatban, hol érhet utol benneteket?

– A lakosság a kozteruletfelugyelet@hivatal.ajka.hu címen, vagy a 88/521-100-as telefonszámon fogalmazhatja meg észrevételeit, javaslatait, kérdéseit, illetve jelenthet be szabálytalanságokat.

Comments

comments

1 Comment

  1. A gyalogjárdán és a sétalo uton mért kózlekedik a húlye kerékpárós
    A gyalogos meg a kerekpár úton féntártya a
    Kerékpáróst a szabalyos haladásban

Leave a Reply