Megtisztítják az erőmű keleti kéményét

Fotó: Györkös

Újabb fázisához értek a rekonstrukciós munkálatok a Bakonyi Erőműben. Ennek részeként július 5-től ipari alpinisták látnak neki a létesítmény keleti kéményén az elmúlt évtizedekben lerakódott korom eltávolításának. A 100 méter magas kémény tetején az elmúlt évtizedek során mintegy fél méter vastagságú koromréteg rakódott le, amely önmagban jelentősen rontotta az erőmű környezeti teljesítményét. A lerakódott kormot a szakemberek speciális célszerszámokkal fogják eltávolítani, a kémény köré hálót feszítenek ki annak érdekében, hogy az eltávolított szennyezőanyagot össze tudják gyűjteni. 

„Előre tervezett munkálatról van szó, amelynek célja az erőmű környezetterhelésének csökkentése. Ugyanakkor a kémény magasságából adódóan normál szélterhelés esetén sem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy az eltávolított korom egy kisebb részét a légáramlatok a város irányába sodorják. Természetesen kedvezőtlen szélterhelés esetén a munkálatokat felfüggesztjük, felesleges környezetvédelmi kockázatot nem fogunk vállalni. Az esetleges kellemetlenségek miatt a lakosság türelmét és megértését kérjük” – mondta el Vollár Attila, az ajkai erőművet üzemeltető Bakonyi Erőmű Zrt. vezérigazgatója. A Veolia vállalatcsoport tagjaként tevékenykedő társaságot vezető szakember – amellett, hogy köszönetét fejezte ki a lakosság felé az eddig tanúsított türelemért és a társaságba vetett bizalomért – kifejtette: az elmúlt hónapokban teljes körű állapotfelmérést végeztek az erőműben, az idén tavasszal leállított 11-es kazánnál pedig a rekonstrukciós munkálatok július közepén véget érnek. Az ősz folyamán folytatódni fog a felújítási program egy újabb kazán átalakításával.

Vollár Attila

A cél, az ajkai erőmű működésének hatékonyabbá tétele és környezetvédelmi teljesítményének javítása, továbbá az, hogy a létesítmény a lehetőségekhez mérten a lehető legnagyobb arányban biomassza alapúvá váljon, a széntüzelés mértékének minél nagyobb arányú csökkentése mellett. Ezen belül a prioritások között szerepel a szállópor és pernye mennyiségének minél nagyobb mértékű csökkentése.

A folyamatos megújulás tavasszal tovább folytatódik és a rákövetkező távfűtési szezon kezdetére a tervek szerint már mind a négy biomassza tüzelésű kazán felújítása befejeződik.

Az ajkai erőművet üzemeltető Bakony Erőmű Zrt.-ről:

Az 1992-ben megalapított Bakonyi Erőmű Zrt. fő tevékenysége az energiatermelés. Az erőmű jelenleg nagyobb részt biomassza – faapríték és mezőgazdasági melléktermékek -, kisebb mértékben szén felhasználásával állít elő gőzt a timföldgyár és az ajkai távhőhálózat számára, valamint évente 320 ezer megawattóra villamos energiát termel. A 131,6 MW villamos- és 360 MW beépített, névleges hőteljesítményű erőmű összesen 285 embernek biztosít munkát, ezzel Ajka legnagyobb foglalkoztatói között van. A Bakonyi Erőmű Zrt. többségi tulajdonrészét 2017 decemberében vásárolta meg a Veolia Energia Magyarország Zrt. hosszú távú ; szakmai befektetési céllal. A nemzetközi cégcsoport hazai leányvállalata komoly tapasztalattal rendelkezik biomassza alapú, illetve vegyes energiaforrással működő erőművek üzemeltetésében és korszerűsítésében, számos magyarországi hőerőmű felújítását tervezte és valósította meg sikeresen.

A Veolia Energia Magyarország Zrt-ről:

A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 25 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.

A vállalatcsoport jelenleg több mint 1000 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2016-ban 52,8, 2017-ben pedig 55,1 milliárd forint volt.

A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 12 városban immár 13,5 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte a vállalat további közel 117 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termel hőenergiát.

Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.

A Veolia Energia Magyarország Zrt. éves hőenergia-termelése meghaladja a 6700 terajoule-t, és évente több mint 750 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy 28 gázmotorból álló, összesen 36 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.

A Veolia Energia Magyarország Zrt. erőművi üzletágának hét egységében (a pécsi Pannon Hőerőmű Zrt., a Kőbányahő Kft., a dorogi, debreceni és nyíregyházi erőművek, a szakolyi DBM Zrt. és az ajkai Bakonyi Erőmű Zrt.) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply