Megújult a belvárosi orgona

Vannak titokzatos hangszerek, amelyek nehezen tárulkoznak ki az átlagember számára. Ilyen az orgona is, amely a kórus mögött megbújik a templomok félhomályában. A hangzása viszont tiszteletet parancsoló erővel tör elő, amellyel betölti a tereket, vagy a koncerttermeket.

A belvárosi Jézus Szíve Plébániatemplomban található orgona augusztusi felújítása kapcsán alkalmunk nyílt kicsit többet megtudni a hangszerek királynőjéről.

Reitter István, az 1934-ben felszentelt templom történetének a legjobb ismerője készségesen beszélt a templom orgonáiról, arról, hogy Ajkán a kezdetekkor harmónium szólt a szentmiséken 1964-ig. (A hangszer még fellelhető a plébánián.) Majd dr. Börzsey János plébános 60.000 forintos költségen orgonát építtetett, amelyet 1974-ben átdolgoztak és 1977-ben újrarestauráltak. Végül 1983-ban egy új, a kornak megfelelő mechanikus csúszkaláda-rendszerű két manuálon és pedálon 17 regisztert számláló orgonát tervezett Áment Lukács. Tóth Tamás okleveles építőmérnök pedig a homlokzatot és az orgonaszekrényt álmodta meg a hangszer köré. A gyártó vállalat az Aquincum Orgonaépítő Kft. volt. Az 1986. június 8-án Ther József plébános által megáldott orgona 1.300.000 forintból készült el.

Az orgonaművésznek a hangszere építéséhez is értenie kell

Elischer Balázs orgonaművész-karnagy közreműködésével ez utóbbi orgonának a felújítási munkáit végezték idén augusztus első hetében. Vele beszélgettünk a templom életében rendkívülinek mondható eseményről.

– Miért volt szükség a felújításra?

– Az elmúlt 34 év alatt elég sok károsodás érte a szerkezetet, amelynek következtében mechanikai problémák keletkeztek. Porosak lettek a sípok, néhány hang már nem szólalt meg, mások zajosak voltak, mindemellett nagyon kellemetlenné tette, hogy hamissá vált a hangzás. A szélsőséges időjárási viszonyok sem tettek jót a hangszernek. Ezenfelül átlagosan tíz évente kellene tisztítani ezeket az épített orgonákat.

A sípoknak a felújítás alatt is katonás rendben kellett állni

 – Ki végezte a munkálatokat?

– A szakmai munkát Péntek Gergely sarkadi orgonaépítő és javító irányította.  Vele a debreceni évek alatt kerültem barátságba, így nagyon baráti áron vállalta el a munkát. Egy, másfél millió forint költségű lett volna ez a felújítás, de nekünk 500 ezer forintért elvégezte. Ezt az összeget viszont a Filharmónia Magyarországhoz benyújtott pályázatunkkal előteremtettük, így az egyházközségnek nem került pénzébe a felújítás. Még meg kell említeni, hogy rajtunk kívül két növendék is segített, akik nyári gyakorlatuk egy részét töltötték itt Ajkán.

– Miből állt egy ilyen hatalmas szerkezet felújítása?

– Első lépésként a sípokat kiszedtük a helyéről. Kompresszorral portalanítottuk, majd nedves ruhával áttöröltük a fém és fa részeket, a szekrényt. Ezek után, kipolíroztuk, hogy visszanyerjék régi fényüket a sípok, beszabályoztuk a mechanikát, majd minden sípot visszahelyeztünk a helyére. Végül a hangolás következett, ami bizony elég aprólékos, sok türelmet igénylő munka.

Bizony, ráfért a tisztítás már a szerkezetre

– Hány sípot kellett ily módon kézbe venni és meddig tartott a renoválás?

–  Ezen a hangszeren 1136 ajaksíp van beépítve, amelyek összesen négy szélládán állnak. Érdekesség, hogy 450 sípot az előző, 1964-ben készült orgonából mentettek meg és szereltek be 1986-ban. A fémsípokat ón és ólom ötvözetéből állítják elő. A legkisebbnek tíz milliméter hangzó része van, a legnagyobb síp pedig két és fél méter magasra emelkedik a templom kórusában. A felújítás jó egy hétig tartott, de még maradtak teendőink, amelyeket ősszel fogunk elvégezni.

– Mikor hallhatják a hívek először megszólalni az újjávarázsolt orgonát?

– A felújított templom szentelése augusztus 15-én lesz (eredetileg március 15-én lett volna). Udvardy György, a Veszprémi Főegyházmegye érseke fogja ünnepélyessé tenni a szentmisét celebrálásával, áldásával. Ekkor hallhatják a felújított gyönyörűséges orgona megtisztult hangját a misére érkezők.

Elischer Balázs lassan egy éve szolgál Ajkán. Ez idő alatt új alapokra helyezte a plébániatemplom kórusának a tevékenységét, megismertette a harmónium hangzását a zenét kedvelő közönséggel, most pedig az orgona felújításán fáradozott, mindezzel jó szolgálatot téve városunknak. További terve között szerepel, hogy alapítványt hozzon létre a belvárosi orgona minőségének a megtartására és fejlesztésére, a majdani koncertek színvonalasabbá tétele érdekében.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply