Mérföldkő előtt a város: kreativitásra és innovációra lesz szükség

A város vezetői egyeztetést tartottak az Ajka 2030 koncepció elemeiről az önkormányzati intézmények és cégek képviselőivel július 4-én, hogy lefektessék a megújuló Ajka célkitűzéseinek kereteit, megfogalmazva az arculatváltás fontosságát és a következő évek terveit.

A több órás megbeszélésen kikristályosodott, hogy a város régi üzenetei és szlogenjei elavultak, a profilja pedig megváltozott, így szükségessé vált új rendszerek kiépítése, amelyek az építészettől, a kultúrán át a cselekvő közösségig minden területen újragondolják a települést. Ennek hátterében a nehézipar szerepének csökkenése, az új piaci szereplők megjelenése, a lakosság elöregedése, valamint a városi és világi folyamatok felgyorsulása áll, amelyekhez meg kell próbálni alkalmazkodni, ez pedig új, modern szemléletet igényel.

Ajka tehát újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen a tradicionális gondolkodás helyett a későbbiekben elsősorban a jövőre kell fókuszáljon, ha a régió meghatározó szereplője szeretne lenni. Ehhez a fejlődéshez új irányvonalakra van szükség, ami a megbeszélésen résztvevők szerint leginkább a modernitás, az innováció, a kreativitás és a szolidaritás kiaknázásával lehetséges, zöld szemléletmódot követve.

Schwartz Béla polgármester a találkozón hangsúlyozta, hogy ennek első eleme az építészeti arculat megváltoztatása, ami július közepével látványosan is elkezdődik városszerte. Az utóbbi évek fejlesztései szintén ehhez a jövőtervezéshez kapcsolódnak, hiszen több mint hatezer lakás újult már meg Ajkán, eltűntek a városképet zavaró apró bódék és boltok, színesebbé váltak a közterek és a városközpont hangulata is megváltozóban van.

Új arculatot kapott a Horizont áruház, hamarosan pedig megkezdődnek a munkálatok a vásárcsarnok – Alkotmány utca – piac – vasútállomás térségében, majd a belvárosban a szolgáltatóház és a sétálóutca is megszépül. Az Eurofamily üzletlánc új üzletet nyit hamarosan a soron, amely már huszonegyedik századi környezetben és körülmények között várja a vásárlókat.

A polgármester szerint a felújítások magukkal hozzák a belváros hangulatának megváltozását, üdítőbbé válását. Ez pedig biztosan kihat a városban élők mindennapjaira, hiszen kellemesebb környezetben dolgozhatnak, vagy tölthetik szabadidejüket.

A felújítások sora a Hotellal és a Hild parkkal folytatódik, ami magában foglalja a Tornapatak környékének korszerűsítését és újabb zöld területek kialakítását. A terv részeként átépítik a Zenitet, amelynek tetején Okosházat képzelnek el a fiatalok fő bázisának a város vezetői, illetve megújul a posta és a rendőrség is.

Ebben a folyamatban a helyi cégeknek, vállalkozóknak és intézményeknek is részt kell venniük úgy, hogy a saját területükön alkalmazzák a modern, innovatív lehetőségeket, ezért Varga Andrea városimázsért felelős szakember műhelymunkára és az okosvárossal (smart city) kapcsolatos filmek megtekintésére invitálta a jelenlévőket, akik között rövid idő után szikrát kapott az együttgondolkodás és a közösségi tervezésben rejlő lehetőség. Mindez pedig hozzájárult a területek közötti párbeszédhez és az átjárhatóság alapjainak megteremtéséhez.

Az információáramlás tehát megkezdődött, de ez magával hozta a jelenleg is fennálló problémák sorát – például a számítástechnikai eszközök hiányát, szakemberhiányt, vagy a már kinőtt, zsúfolt intézményeket – amikre először megoldást kell találni, hogy a továbblépésben lehessen gondolkodni.

A jelenlévők meghatározták, hogy hosszú távú fejlesztésekre van szükség, folyamatos változtatásokkal és az ajkaik mentalitásának átalakításával, hogy merjék másképp használni a parkokat, a közterületeket és ne féljenek az intézményekkel való együttműködéstől, valamint az új lehetőségektől. A következő egyeztetést július 20-án tartják.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply