Mi voltunk február 29-én iskolában

Lapunk tudósítói február 29-én iskolába mentek – mégpedig azért, hogy megtudják, Ajkán milyen visszhangja volt a felhívásnak, amelyben azt kérték, hogy a diákok és a szülők aznap az iskolától való távolmaradással nyilvánítsák ki szolidaritásukat a tiltakozó tanárokkal..

A Facebookon 33 ezren jelölték résztvevőnek, 17 ezren érdeklődőnek magukat a Nem leszek suliban címmel meghirdetett eseményre. Városunkból is több iskola, illetve szülői munkaközösség, diák önkormányzat is csatlakozott ehhez a megmozduláshoz. Előzetesen azonban több szülő is arról számolt be nekünk, hogy bár szimpatizál a megmozdulással, de nem tudja megoldani a gyermek elhelyezését, így elviszi a suliba. A középiskolások azonban már gyakran maguk döntöttek. Egyiküket megkérdeztük:

– Miért gondolod, hogy otthon kell maradnod?

– Ha csak erre az egy napra is, de talán kicsit sikerül a magam és a tanárok terheit csökkentenem – jött a válasz. – Mert ugye a tanároknak be kell menniük, de megkönnyítjük a dolgukat azzal, ha nincs kinek tanítani. És persze jó lenne, ha hosszú távon is csökkennének a terheink, hiszen a heti öt testnevelésórával együtt heti 35 órát vagyunk az iskolában.

– Szerinted nem jó a mindennapos testnevelésóra?

– Van olyan osztálytársam, aki versenyszerűen sportol, én is rendszeresen eljárok kerékpározni. Jó lenne, ha azoknak nem kellene bejárniuk minden testnevelésórára, akik igazoltan sportolnak!

Sokakkal ellentétben mi hétfőn reggel iskolába mentünk, hogy kiderítsük, mennyire volt sikeres a kezdeményezés. Ódor Erzsébet, a Borsos Miklós iskola igazgatónője elmondta, hogy intézményükben összesen 473 diák végzi tanulmányai a mai napon a hiányzók száma összesítve 55% ami 258 hiányzót jelent. A Móra Ferenc utcai épületben, ahova 301 felső osztályos jár, aznap 153 tanuló nem jelent meg. Az Eötvös utcai tagintézményben 172 tanulóból 105 tanuló nem ment be a suliba.

Az ajkarendeki iskolában volt a legmagasabb a hiányzók száma, a 135 tanulóból mindössze tizenhárman jelentek meg. A Szent István Király Római Katolikus Általános Iskolában Rieder András intézményvezető arról tájékoztatott minket, hogy náluk előzetesen mindössze egy tanuló jelezte, hogy a kezdeményezés miatt marad távol. Volt ugyan több hiányzó is, de róluk úgy tudják, hogy betegség miatt nem jöttek suliba…

A Fekete-Vörösmarty iskolától pontos számot csak a padragi tagintézményben, Török Viola igazgatóhelyettestől kaptunk, ő arról tájékoztatott bennünket, hogy a 160-as összlétszámból tíz gyermek hiányzik. A Vörösmarty tagintézményben Riederné Fenyvesi Bernadett azt mondta, hogy jellemzően a gimnáziumi osztályban volt számottevő a hiányzás, de pontos adatot „nem tudott” mondani. Segítünk a matematika terén ezek szerint kihívásokkal küzdő pedagógusnak: internetre feltett információ szerint a 11. G osztály 24 tanulójából 14-en jelentek meg. A József Attila utcai épületből Simonné Kósa Zsuzsa igazgatóhelyettes elmondta, hogy iskolájukban alsó tagozatos, 20-26 fős osztályok vannak, ezen osztályokból jellemzően 3-6 gyerek hiányzott, de volt egy osztály, ahol a tanulók fele vett csak részt a tanórákon.

Az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója, Nagy Zoltán, a Bánki tagintézményben 300-350 főre becsülte a hiányzók számát a 460 fős összlétszámból. A Bercsényi Miklós intézményegység vezetője, Tölgyesi Attila igazgatóhelyettes úgy nyilatkozott, hogy nem számottevő a távolmaradók száma, betegség miatt ennél többen is hiányoztak a napokban. Mihályfi László, a Bródy Imre Gimnázium igazgatója kérdésünkre csak annyit mondott, hogy álláspontja szerint ez az intézményük belügye, ezért erről ő most nem szeretne nyilatkozni. Hallgatni – sőt, hülyeségeket beszélni is – természetesen egy gimnáziumigazgatónak is szíve joga. Megpróbáltunk ezért más forrásból információkat szerezni. A gimnázium egyik tanulójától megtudtuk, hogy 31 fős osztályukból húszan nem mentek iskolába. Egy interneten fellelhető információ szerint a 10. G osztályban 29 főből tíz volt jelen. Ugyancsak az interneten értesültünk arról, hogy a Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola 11. D osztályában teljes volt a bojkott, 29 tanulóból egy sem ment be az iskolába.

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Köz- és magánügyek - Ajkai SzóAjkai Szó

Leave a Reply