Mobilplanetárium az iskolában

A csillagos égbolt látványa a civilizáció kezdete óta lenyűgözte az embereket, főként a gyerekeket és a képzeletnek sem szabott határokat. Napjainkban sincs ez másként, de a tudomány és a technika segítségével a távoli valóságot egyre közelebb lehet hozni a kék bolygó lakóihoz.

Ezt tették a tósokberéndi Szent István Király Római Katolikus Általános Iskolában is február 4-én, amikor Májusi Zsolt igazgatóhelyettes, kémia szakos tanár szervezésében az iskola tornatermében felállították a mobilplanetáriumot, a PACSI Partiscum Csillagászati Egyesület jóvoltából. Így teljes kupolás filmek segítségével a világűrbe repülhettek a képzeletük és a vizuális élmény hatására a diákok, amelyeket a digitális technológia segítségével mutattak be számukra. Az Univerzum lélegzetelállító világát egy 8 méter átmérőjű, 5 méter magas hordozható kupolában tekinthették meg átlagban 60 fős csoportokban.

Elhelyezkedtek a gyerekek a mobilplanetárium belsejében

Az életkori sajátosságokat figyelembe véve három előadást kínáltak a csillagászok. A legkisebbek Legyél te is űrhajós címmel játékos űrutazáson vehettek részt. A középső csoportot a Naprendszerbe, a Tejút középpontjába vitték. A felsősök a Földtől a Világegyetemig jutottak el. Így 7 csoportban az iskola minden diákja részesülhetett a rendkívüli élményben. Láthatták a bolygók kialakulásának folyamatát, felszínük változatos kietlennek látszó világát. Valósághűen elevenedtek meg a holdak, a kisbolygók, az üstökösök, a távoli csillagködök és a galaxisok.

A látvány és a felfoghatatlan távolságok térben és időben minden tanulóban temérdek kérdést vetett fel és továbbgondolkodásra késztetett, amelyet bizonyára természetismeret órákon fognak kamatoztatni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply