Mondj nemet a megkülönböztetésre!

Túlsúlyos vagy? Netán szemüveges? Esetleg félénk? Sérült? Nincs almás telefonod?  – Rendben, állj félre, mert különbözöl tőlünk! – Talán nem is kell tovább sorolni, hogy mi minden lehet a kirekesztés alapja napjainkban, pedig a cél valójában egy toleránsabb társadalom elérése lenne, ahol nincs ítélkezés, nincs fajgyűlölet. Az Élet Menete Alapítvány tagjai is ezt vallják, ezért tanítanak emlékezni a Holokauszt borzalmaira és egymást tisztelni.  Legutóbb a Párhuzamos sorsok című vándorkiállításukat hozták el Ajkára.

Szőkék előre!

A Fekete István –Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium Fürst Sándor utcai intézménye adott otthont több napon keresztül az interaktív tárlatnak, amely bemutatta, hogy a XX. századi európai és főleg magyar történelme miként határozta meg két azonos adottságokkal rendelkező ember sorsát, attól függően, milyen származásúnak tartotta őket az aktuális rendszer, azaz zsidónak születtek vagy sem.

Az aulában összegyűlt fiatalokat és kollégáit Bálintné Lipp Terézia, az iskola pedagógusa köszöntötte, majd bemutatta Kálmán Zsuzsannát és Pécsi Tibort, az Élet Menete Alapítvány képviseletében. Előbb Kálmán Zsuzsanna beszélt a kiállítás apropójáról, ami a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja kapcsán (április 16.) érkezett az iskolába. Kifejtette, hogy az alapítvány célja nem más, mint hogy megtanítsa a holokauszt leckéit a jövő nemzedékeinek, amivel megfogadják, hogy soha többé nem akarnak ilyen borzalmakat a világon. A rossz társadalmi folyamatok ugyanis rövid idő alatt is katasztrófákhoz vezethetnek.

Párhuzamos sorsok..

Bevezetője után Pécsi Tibor történész, történelem tanár vette át a szót és egyből meghökkentette a hallgatóságot, azt kérte ugyanis, hogy a szőkék álljanak előre. Senki sem kérdezett vissza, hogy miért, de megtették.  Miután mindenki megtalálta „a helyét” a teremben a történész kiemelte, hogy a kiállítás fiatalokról szól, akiket aszerint ítéltek meg, hogy minek születtek. Ennek pedig több fokozata volt, mint például az együttélés, a megkülönböztetés, a megbélyegzés, a fizikai elkülönítés és a deportálás. Az alábbi fázisokat jól ismerhetjük a történelemkönyvekből, akárcsak a zsidók mentését, bújtatását, melyet számtalan műalkotás választott témájául, ám hiába a számtalan kordokumentum, kép, videó és feljegyzés, ha az emlékezet gépezetébe máig por kerül.

– A legtöbben úgy gondolják, hogy egy ilyen katasztrófa nem ismétlődhet meg, de napjainkban is jelen vannak olyan szélsőjobboldali szervezetek, amelyek a félelem zászlója alá akarják hajtani az embereket, ezért fontos az emlékezés – fogalmazott Pécsi Tibor. Az alapítvány célja, hogy megpróbálja meggyógyítani a világot az antiszemitizmussal szemben, bár Elie Wiesel, Holokauszt-túlélő, amerikai zsidó író, politikai aktivista szavaival élve, „ha Auswitz nem gyógyította ki a világot az antiszemitizmusból, akkor vajon mi fogja?”

A szőke hajúak előreállítása is ezt a célt szolgálta, derült ki az előadás végén, mert ők szemléltették ezúttal a kirekesztetteket, amiről maguk sem tudtak, mégis láthatóan kellemetlenül érezték magukat a kiemelt figyelem miatt, de ez talán hatott a teremben lévőkre.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply