Nagy Lászlóra emlékeztek

Nagy László egykori pályatársai, tisztelői, az irodalomkedvelők gyűltek össze július 15-én Iszkázon, a költő ma már emlékházként működő egykori szülőháza udvarán, hogy előadóművészek segítségével megidézzék alakját, hallgassák verseit, emlékezzenek rá. A Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány minden évben nyár közepén megszervezi a programot. Az idén A legfényesebb árvák címmel Nagy László portréköltészete volt a téma.

A déli harangszóval kezdődő programban megkoszorúzták a költő emléktábláját, majd az első előadó, Sára Sándor, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, filmrendező emlékezett a közös munkára.

Sára Sándor  visszaemlékezésében elmondta, hogy amikor először járt Iszkázon, a jelenlegi emlékház épülete rossz állapotban volt. A stáb tagjaként Sára Sándor egy filmforgatásra érkezett, portréfilmet terveztek a költőről. Néhány felvétel elkészült, majd Nagy László váratlanul meghalt. Ott maradt egy befejezetlen, csonka anyag. Adott volt néhány beszélgetés, néhány nap felvétele, amelyből a pályatársak elkészítették azt a filmet, amely ma is látható.

Sára Sándor beszélt Nagy Lászlóhoz fűződő emlékeiről

A filmrendező hozzátette, hogy amikor a tájat filmezték, sok varjút láttak. Ágh István költőt kérték meg arra, hogy hajtsa el a varjakat. A film készítői egykori mezőgazdasági eszközöket is kerestek, hogy korhűvé tegyék azt.

 

Sára Sándor a korról elmondta, hogy a filmművészet aranykora volt, amikor a művészeti ágak képviselői minden téren együtt tudtak működni. Az irodalom, a film, a képzőművészet jelesei ismerték egymást, közös élményeik voltak. Nagy László is közéjük tartozott. Ismerték és értették egymást, összetartottak, ami nekik személy szerint is jó volt, a művészetük is kiteljesedett általa, így a művészetkedvelő közönség is érezte a hasznát. Ma már ez nincs így, pedig az együtt gondolkodás olyan utakat nyit meg, amelyen egyedül nem lehet elindulni.

Dr. Sebők Melinda egyetemi adjunktus, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának az oktatója a Himnusz minden időben portrékötet verseit elemezve szólt Nagy László emberábrázolásáról.

Lázár Csaba előadóművész tolmácsolásában hallgatta a népes közönség Nagy László verseit, majd Bubrik Máté dudás játszott dallamokat Kodály Zoltán gyűjtéséből.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply