Négyen a dobogón az Országi családból

Családi program számukra a sportolás (Fotó: Györkös)

Országi Sára sikere után édesapja és öccsei, illetve húgai is elkezdték a futást. Ma már hatan járnak rendszeresen edzésre a kilenctagú családból. Az Ajka Rajtja futóversenyen négyszer hangzott el a helyezettek dobogóra szólításakor az Országi név.

A három lány, Sára, Anna és Zsófia megnyerték korcsoportjuk versenyét, édesapjuk, Országi Zsolt másodikként futott be a felnőttek népes mezőnyében. Két fiú, a nyolcadikos Máté és az első osztályos Áron is rendszeresen látogatja a sportcsarnokban Király Csaba edzéseit.

A nagyok naponta, heti öt alkalommal járnak, Áron még csak hetente kétszer. Az öt éves Gergő is elmegy édesanyjával végignézni a nagyokat. Noémi pedig még csak másfél éves. Az édesanya, Katalin diákként kiváló sportoló volt, 15 éve otthon neveli a gyermekeket.

Megtudtuk tőle, hogy a legidősebb gyermeket, a 15 éves Sárát, öt éve vitte el Ládi János egy tájfutó versenyre. A sikert újabbak követték. Kedvet kapott a sporthoz a 12 éves Anna és a 10 éves Zsófi is. A gyerekek lelkesedését és az eredményeket látva a szülők edzőt kerestek. Ekkor találkoztak Király Csabával.

Apa és lányai

Szorgalmasan látogatják az edzéseket, naponta 5-6 kilométert futnak. Fél négykor már a pályán vannak és ötig edzenek. Utána következik a tanulás. Az édesanya elmondta, a rendszeres sportolás előnye az iskolai munkában is látszik. Jobban tudnak figyelni. Kitartóak, ha valami nem megy elsőre, nem adják fel, hanem addig gyakorolnak, amíg megtalálják a megoldást.

Zsófit már a sportban országosan is jegyzik, a Veszprém megyei összetett bajnokságon 2017-ben N10 kategóriájában  második helyezett lett. Az országos tájékozódási futás diákolimpia döntőjét az 5. helyen zárta. A család együtt is részt vesz futóversenyeken. Tekenyén a Tőkétől a pohárig nevű terepfutóversenyen 2013-tól indulnak a  7 kilométeres távon. Sára, Máté és édesapjuk  az elmúlt években elsők voltak. A Somló csúcs futáson is rendszeresen a nevezők között vannak 2013-tól.  Amíg kisebbek voltak a gyerekek addig családi kategóriában indultak, 2015-ig meg is nyerték azt.  Áront és Gergőt is díjazták, mint a legfiatalabb versenyzőket. Tavaly és idén már egyénileg indult a család. Az 5 nevezőből négyen mindig dobogós helyen értek célba, Anna pedig az idén női kategóriában abszolút első lett. A gyerekek nyári szünetben is járnak edzésre, szeretnek sportolni. Tanulásban is az élen vannak, az elmúlt tanévben Anna nyerte az okospont környezetvédelmi verseny országos fordulóját.