Nem engedünk az ’56-ból!

oktober-23

Méltó módon, érzelmekre és értelemre egyaránt ható rendezvénnyel emlékeztek meg városunkban az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójáról.

oktober-23
oktober-23

A megemlékezés fáklyás felvonulással kezdődött, a menet a Kaszinó épülete elől indult és a Templom-dombi emlékműnél ért véget, ahol az ünnepi műsor zajlott.

oktober-23

Először Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke mondta el ünnepi beszédét. 1956. októberét idézve Márai Sándor verséből vett részlettel rámutatott: „egy nép azt mondta: Elég volt.” Elég volt a rettegésből, a kitelepítésekből, a kínzásokból, az éhezésből, a koncepciós perekből, az „aki nincs velünk az ellenünk van” elvű kormányzásból! Elég volt a zsarnokságból!

– A nemzet tehát felkelt, ünnepelt, majd egy emberként harcolt is. Mert akik néhány nappal korábban együtt meneteltek, azok később vállvetve harcoltak, miközben senki nem kérdezte a másikat, te ki vagy, miért vagy itt, miben hiszel… Mert ugyanabban hittek mindannyian: a teremtő-alkotó békés munkában, az összefogásban, és mindennek feltételében: a testi-lelki szabadságban, az őszinte szóban, a nyílt beszédben – hangzott az ünnepi beszéd.

Horváth Tibor a továbbiakban leszögezte: az agresszort segítségül hívók, a forradalom utáni megtorlást elrendelők és végrehajtók vérrel, az áldozatok vérével írták be magukat a történelembe, és az áldozatok vérébe mártott tollal írták ki magukat a nemzetből!! Mert akik idegen megszállók által segítve, ártatlan honfitársaik vére által szerzik és tartják meg a hatalmat, azok nem tartozhatnak közénk!

A szónok kiemelte, hogy 1956 nem csak példaként áll előttünk, de feladatot, célt is adott: soha többé ne lehessen egyetlen eszme kontrollálatlan uralma, soha ne silányítsák népünket idegen érdekek kiszolgálóivá!

– És ha egykori, távoli elődeink azt mondták: nem engedünk a 48-ból, akkor mi tegyük jelszavunkká, és mondjuk ki együtt: nem engedünk az 56-ból! – zárta beszédét Horváth Tibor.

oktober-23

Ezt követően a Pannon Várszínház művészei adtak verses-zenés irodalmi műsort, majd koszorúzás következett: városunk önkormányzatának képviselői, a pártok és a civil szervezetek helyezték el koszorúikat az emlékmű előtt.

Az ünnepi rendezvényt az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar közreműködése tette teljessé.

oktober-23

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply