Nemzeti ünnepünk a béke, a szabadság és egyetértés jegyében

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezésekre várták a város lakóit március 15-én. A régi temetőben megkoszorúzták a honvéd sírokat, a gyerekeknek a Kossuth-parkban kínáltak programot. A központi ünnepségen a Kossuth-szobornál beszédet mondott a Városi Bölcsőde intézményvezetője, Szőllősi Veronika Virág, amit a Pannon Várszínház műsora követett. Az ünnepélyes rendezvényen az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar közreműködött.

Szőllősi Veronika Virág szólt az ünneplőkhöz

1848 tavaszán Európa forrongott, a népek függetlenedési és nemzeti identitásuk megőrzésének vágyától vezérelve emeltek hangot és ragadtak fegyvert az elnyomás és önkényuralom zsarnokai ellen. Ekkor tavaszba borult a magyar nemzet szíve is. Hazánk nagyjai: Batthyány Lajos, Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Széchenyi István, Szemere Bertalan és még sokan mások különböző politikai csoportosulásokból összeverődve, de mégis nemzeti egységet teremtve fogtak össze a magyar honért. Bizonyára voltak nézetbeli különbözőségek, de a magyar nemzet megmaradásáért az összefogás mellett tették le a voksukat. 1848. március 15-én nem csak a higgadt elme iránymutatására volt szükség, hanem a magyar honért szilaj lánggal égő ifjúságra is. E zűrzavaros, érzelmekkel túlfűtött, reménnyel mámoros napokban született meg Petőfi Sándor tollából a mindannyiunk számára jól ismert Nemzeti dal. Tudjuk, hogy 1849. augusztus 13-án a világosi fegyverletétellel a forradalom elbukott, de a szabadság iránti vágy felnövekedett a magyar nemzet szívében – mondta Szőllősi Veronika Virág, aki arra biztatott mindenkit, hogy tegyen jót a közösségek javára, majd Juhász Gyula: Március idusára című költeményét szavalta el.

A Pannon Várszínház előadásában szenvedélyes ünnepi műsort hallhattak a jelenlévők Vándorfi László igazgató rendezésében. Felelevenítették a forradalom és szabadságharc előzményeit, eseményeit. Többek között Petőfi Sándor verseit szavalták (Nemzeti dal, Föltámadott a tenger, A szabadsághoz) opera, illetve rockopera részleteket énekeltek (Bánk Bán, Zúgjatok harangok! 1848), de Geszti Péter – Oláh Ibolya: Magyarország című dala sem maradhatott ki a múltidéző előadásból.

Majd a város vezetői, a pártok, a társadalmi szervezetek képviselői elhelyezték koszorúikat a Kossuth-szobornál, elsőként Ajka Város Önkormányzatának képviseletében Schwartz Béla polgármester, dr. Horváth József alpolgármester és dr. Jáger László címzetes főjegyző. Ezután a Demokratikus Koalíció Veszprém megye 3. számú választókerületének képviselői, Fenyvesi Zoltán országgyűlési képviselő, majd a FIDESZ ajkai csoportjának képviselői követték őket. A tiszteletadást a Jobbik Magyarországért Mozgalom Ajkai Szervezetének, a Magyar Szocialista Párt Ajka és Térségének, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének, a Mi Hazánk Mozgalom Ajkai Szervezetének, a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, Ajka és Térsége Civil Szervezetek Szövetségének képviselői folytatták, illetve a jelenlévők közül bárki elhelyezhette az emlékezés virágait a szobornál.

A Táltosok Társulatának műsora

Bódén az Emlékparkban adtak műsort a Táltosok Társulata, ahol koszorúzással folytatódott a program. Ajka Város Önkormányzatának nevében Schwartz Béla polgármester, Utassy István és Gerencsér Hilda képviselők koszorúztak, amit a pártok, illetve helyi társadalmi szervezetek szintén megtettek. A jelenlévők a bódéi temetőben folytatták az ünnepséget, ahol Horváth Károly, a Bódéért Hagyományőrző Egyesület vezetője köszöntötte az ünneplőket. Megemlékeztek a hősökről, a helyi résztvevőkről, majd az egyesület által helyreállított és felavatott, a nemzeti sírkert részét képező Bóday-család kriptájánál helyezték el a virágokat – köztük a család utódai.

This slideshow requires JavaScript.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply