Nyílt napot tartottak a dialízisközpontban

A megfelelő vízfogyasztás volt a kiemelt témája az idei Vese Világnapnak, amelynek alkalmából az ajkai dialízisközpont szakmai és felvilágosító programmal várta az érdeklődőket.

dialiizis_központ_2015_03_20c 004

Kevesen tudják, de ma Magyarországon minden tizedik embert érint valamilyen fokú vesezavar. A betegség sokáig tünetmentes, ezért sokan későn fordulnak orvoshoz, pedig az időben megkezdett kezelés nagyban növeli a gyógyulás esélyét.

A vesebetegség első jele lehet többek között a vizesedés, a fáradékonyság, a fejfájás, a nehézlégzés, a bőrviszketés, az indokolatlan fogyás és hányás is. Ezek közül több tünet megléte esetén érdemes háziorvosunktól beutalót kérni egy vér- és vizeletvizsgálatra, amivel könnyen ellenőrizni lehet a vesék működésének hatásfokát. A már kialakult vesebetegség is kezelhető.

– Ma már a krónikus vesebetegséggel hosszú távon együtt lehet élni, és az életben tartó dialíziskezelés minden érintett beteg számára elérhető. Cégünk hálózatában a magyar vesebetegek közel negyven százaléka, ebből ajkai dialízisközpontunkban jelenleg nyolcvan beteg számára nyújtunk világszínvonalú kezelést. A dialízisszolgáltatás színvonalának folyamatos fejlesztése és betegeink életminőségének javítása iránti elkötelezettségünket jól tükrözi, hogy hálózatunk nemrégiben elnyerte a legrangosabb hazai minőségi elismerést, a Nemzeti Minőség Díjat – nyilatkozta a Vese Világnapja kapcsán Kállai Tamás, a B. Braun Avitum értékesítési és operatív igazgatója.

vesenap_2015_03_20c 022Ajkán a március 12-i világnap apropóján, de szervezési okokból egy héttel később, március 19-én tartott nyílt napot a dialízisközpont. Ennek keretében a transzplantált és a gondozott betegek és hozzátartozóik számára tartottak ismeretterjesztő programokat és előadásokat. Ellátogattak hozzájuk az egészségügyi szakközépiskola diákjai, nyugdíjasklubok érdeklődő tagjai, valamint az önkormányzat egészségüggyel kapcsolatban álló dolgozói, köztük dr. Jáger László címzetes főjegyző. Elhangzottak továbbá egészségügyi szakdolgozók, háziorvosok és kórházi orvosok számára szóló szakmai előadások is.

vesenap_2015_03_20c 019Lapunkat dr. Varga Gábor orvos-igazgató tájékoztatta, aki elmondta, hogy azért a folyadékfogyasztás az idei világnap kiemelt témája, mert sok ember nem fogyaszt elegendő folyadékot, ez pedig felgyorsíthatja a vesebetegségek kialakulását és előrehaladását.

– Minimum másfél-két liter folyadékot kellene naponta bevinni a szervezetünkbe, ezzel szemben az emberek egy része csak napi egy litert fogyaszt, emiatt a veséjük sűrűbb vizeletet állít elő, ami fokozott megterhelést okoz a szervezetnek és felgyosíthatja a vesebetegségek kifejlődését – mondta el az orvos-igazgató.

– Hogyan lehet felismerni a betegséget?

– Sajnos a vesebetegség korai stádiumában úgyszólván tünetmentes, ezért fontos lenne rendszeresen szűrővizsgálatokat végezni, többek között ehhez kértük ma is a háziorvos kollégák segítségét.

– Mit tehet az, akinél vesebetegséget diagnosztizálnak?

– A Magyar Imre kórház keretében működik a nephrológiai gondozó, ott tudjuk gondozásba venni a kiszűrt betegeket. Szakértő kezeléssel a vesebetegség előrehaladása minimálisra lelassítható, az esetek egy részében meg is állítható.

– Hogyan befolyásolja a vesebetegség a betegek életminőségét?

– Vesebetegséggel is lehet teljes életet élni, még a betegség előrehaladott szakaszában is. A legfontosabb náluk is, hogy elegendő folyadékot – elsősorban vizet – fogyasszanak. Aki fél vesével él, annak tudatában kell lennie, hogy arra fokozott megterhelés hárul, ezért még fontosabb az egészséges életmód és folyadékfogyasztás, A transzplantáción átesettek is élhetik tovább hétköznapi életüket, ám nagyon fontos, hogy a gyógyszereiket életük végéig szedjék, akkor is, ha már hosszabb ideje tünetmentesek, mert az átültetett vese még évek múlva is kilökődhet. Akik dialíziskezelésre kényszerülnek, azok a heti három alkalommal elvégzett néhány órás kezelésen kívüli időben ugyanolyan életet élhetnek, mint korábban, az egyetlen megszorítás az, hogy a folyadék- és káliumbevitelük nekik már mérsékelt kell, hogy legyen.

– Mennyire elterjedt Magyarországon a vesebetegség? Ajkán hány ilyen beteget gondoznak?

– Sajnos a civilizációs ártalmak, a mind korábban előforduló magas vérnyomás és cukorbetegség miatt egyre gyakoribb. Magyarországon jelenleg öt-hatezer beteg szorul művesekezelésre, három-négyezren élnek transzplantált vesével és csak itt az ajkai gondozóban nyolcszáz-ezer között mozog a kezelésben részesülők száma. Dialíziskezelést nálunk egy műszakban 14 betegnek tudunk adni, hétfőn, szerdán és pénteken három műszakban, kedden, csütörtökön és szombaton két műszakban dolgoznak a gépeink, továbbá van 13 olyan betegünk, aki hasi dialízisben részesül, ami azt jelenti, hogy otthon önmagát kezeli és havonta egyszer jelenik meg vérvételre, illetve szakorvosi ellenőrzésre.

– Mi volt a mai nyílt nap célja?

– A legnagyobb gond az, hogy még mindig nagyon sokan vannak, akikről nem tudjuk, hogy vesebetegek és ők maguk sem tudnak a betegségükről, ezért szerettük volna felhívni erre a figyelmet. A szakmai előadások és az önkormányzat szakembereivel folytatott konzultációk célja pedig a figyelemfelkeltés mellett az is volt, hogy minél szélesebb körben lehessen megszervezni a szűrővizsgálatokat, hiszen a betegek számára szó szerint létfontosságú a betegség minél korábbi stádiumban történő felismerése.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply