Nyugdíjrendezésre várnak a bányászok

Fotó: Györkös

A város számos pontján voltak megemlékezések Bányásznap alkalmából, többek között a belvárosi Hild parkban is.

Ünnepi köszöntőjében Herendi József, az ajkai Bányász Nyugdíjas Szakszervezet elnöke a kezdetekről szólva elmondta, hogy 1865-ben, Puzdor Gyula földbirtokos nyolc bányásszal és ugyanennyi napszámossal Felsőcsingerben megkezdte a feltárást. A tevékenység, az aknamélyítés és a bányafeltárás akkor is nagyon költségesnek bizonyult, így társakat vont be a feladat elvégzésére.

A szén nem csupán energiahordozóként volt jelent, hanem az ágazatban dolgozók új életszemléletet, kultúrát honosítottak meg általa a településen.

A bányában, mivel számos veszély leselkedett a lent dolgozókra, a többi szakmához képest  nagyobb volt az egymásra utaltság. Nem csak a saját életükre kellett vigyázni, hanem a munkatársaikéra is, vagy ahogy ők nevezték, a pajtásokéra. A bajtársiasság nem szűnt meg a munkahely kapuján kilépve sem. Szabadidejüket együtt töltötték, segítettek egymásnak ha építkeztek, ha szőlőt műveltek. A nyugdíjasok azóta is keresik egymás társaságát.

 

Bányász emlékmű a Hild parkban, koszorúkkal

A szakszervezeti vezető kijelentette, hogy szeretnék elérni a nyugdíjak emelését.  A kormány év végére nyugdíj-prémiumot ígért, ami csak adható, de nem kötelező és a későbbi években nem képez nyugdíjalap növekedést.

–  Nekünk tisztességes nyugdíjemelésre van szükségünk, amely követi a béreket és az inflációt. Nem szeretnénk, nem akarjuk, hogy a gyerekeinknek, vagy az unokáinknak kelljen eltartani bennünket. Mi tisztességesen dolgoztunk és fizettük az adót, illetve a járulékokat, ezért tisztességes nyugdíjat várunk el a kormánytól – fogalmazott a szakszervezeti vezető.

A bányát ugyan 13 éve bezárták, de az egykori dolgozók ma is összetartanak, a hagyományőrzők átadják az értékeket a következő generációknak. Ezt tette Osváth Imre is, aki saját versét szavalta el a megemlékezésen.

A város nevében dr. Horváth József alpolgármester, Dorner László és Utassy István önkormányzati képviselők koszorúztak, majd a bányászathoz kötődő közösségek emlékeztek.

A hétvégén a városi rendezvényeken az ágazathoz kötődő művészeti csoport, a Padragi Bányász Férfikórus és a Bányász Fúvószenekar is fellépett.

This slideshow requires JavaScript.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply