Ökosodj, azaz légy környezettudatos

A Te Számítasz Egyesület Ökosodj címmel szervezte meg egyhetes szünidei táborát alsótagozatos gyerekeknek, ahol július 6-10-ig tizenhat kisdiák szemléletformáló programjait fűzték egybe a nyáron hagyományos strandolással, kirándulással, szabadtéri játékokkal.

Öt nap telt el a környezetvédelem és a természet megóvásának jegyében, ahol az volt a központi kérdés, mit tehetünk gyermekként közvetlen környezetünkben, mellyel csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat.

Bizony, már kisgyermekkorban el kell kezdeni a környezettudatos szemlélet kialakítását, így aztán később már létformává válik a szelektív hulladékgyűjtés, az újrahasznosítás.

Ismét a Babucsa Közösségi Ház adott otthont az egyesület táborának, ahol kialakították a csapatbázist, de a napok nagy részét terepen töltötték a gyerekek, hogy minél több információt be tudjanak gyűjteni szűkebb környezetükről.

Az első nap az ismerkedést segítő közösségi játékok után  kézműveskedtek a résztvevők, elkészítették a nyári vászontáskájukat, mellyel strandra, bevásárolni mehetnek a szülőkkel, és egy alapos mosás után még tornazsáknak is jó lesz a következő tanévben. Üveget is festettek ezen a napon, melynek szerdán a tósoki méhészetben vették nagy hasznát, ahol a méhekről mindent megtudhattak, különös figyelmet szentelve azok ökoszisztémában betöltött szerepére. Az üvegek mézes bödönökké alakultak át, hogy otthon is lehessen egy jó vajas-mézes kenyeret uzsonnázni.

Kedden a tihanyi Levendula Ház Látogatóközpontban jártak, ahol megnézték az interaktív kiállítást a Tihanyi-félsziget kialakulásáról és a levendula-termesztésről, egy kisfilmet a Tihanyi-félszigetről,  a levenduláról, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkról, és  levendula szappangolyót készítettek. Közben azt is megismerhették, hogy mit jelent a „nemzeti park” kifejezés, és hogy vannak természetvédelmi őrök ezeken a területeken, akik az erdők, a vad- és a természetes halállomány őrzéséért felelősek. De természetesen valamennyiünknek, erdőjáró látogatóknak is feladata a természetvédelem, hogy megmaradjanak a tájakra jellemző őshonos állat-és növényfajok. A gyerekek csillogó szeméből azt lehetett kiolvasni, hogy ők nagyon is értik ezeknek a dolgoknak a fontosságát, különös tekintettel arra, hogy a természetet nem terheljük a szemetünkkel, ki mit hozott a hátizsákjában, azt vigye is haza.

A szerdai méhészkedés után a Volcz Családi Birtokon ebédeltek, és játszottak közösségi játékokat a fák árnyékában, Jaloveczki Henrietta és Brassai Katalin táborvezetők irányításával, és már izgatottan készültek a csütörtöki balatoni kirándulásra. Ábrahámhegyre vezetett az útjuk tehát másnap, ahol volt idő a strandolás mellett egy kicsit megismerkedni a tó történetével, jellegzetességeivel, és szó esett a víz körforgásáról is.

Az utolsó napra is jutott még élmény bőven, a tikkasztó nyári hőség ellenére a parkerdei játszótéren próbálták ki a gyerekek a fitnesz eszközöket, majd túrát tettek a Pokol-likhoz.

A délután sportolással és játékkal telt, ahol szomorúan vették tudomásul, hogy véget ért a tábor. Sokan úgy érezték, hogy a játékos tanulás mellett az volt a legfantasztikusabb, hogy új barátokat szereztek, és az öt nap alatt igazi csapattá váltak. Az elválás pillanatait csak az a sok-sok közös fotó tudta egy kicsit enyhíteni, melyeket bármikor elő lehet venni, és úgy visszaemlékezni a közös élményekre.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply