Önállóvá válik a művészeti oktatás Ajkán – Kocsár Miklós nevét viseli ősztől a Zeneiskola

A következő tanévtől új időszámítás kezdődik az ajkai művészeti iskola életében – jelentette be Szücs Krisztián intézményvezető-helyettes az Ajkai Bródy Imre Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tanévzáró ünnepségén, június 16-án. Évekig tartó előkészítés hozta meg sikerét, csaknem két évtized elteltével újra tiszta profilú, önálló iskolaként lesznek jelen a város életében. A gyerekek a jövőben Kocsár Miklós Zeneiskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulóiként kezdik meg, illetve folytatják zenei tanulmányaikat.

Az intézmény működésével kapcsolatos hivatalos döntés értelmében, az Oktatásért felelős miniszter és államtitkár nevében eljárva a Klebelsberg Központ elnöke ez év június 4-ével engedélyezte az átszervezést. A művészeti iskola tantestülete közösen döntött a névválasztásban.

Az évzáró ünnepségen a tanári kar együtt adta elő a Himnuszt és a Szózatot is, Kanyárné Grünvald Petra zongorakísérete mellett, melyhez a jelenlévők – a kisebb, összetartó közösségekre jellemzően – önként csatlakoztak. Balassa Melinda végzős tanítvány Bartók Béla: „Három csíkmegyei népdal” című ciklusát játszotta fuvolán, Molnárné Németh Erika tanárnő kísérte zongorán, felkészítő tanára pedig Kovács Imre volt. A Zeneiskola udvarán zajló szabadtéri rendezvényen részt vett Mihályfi László, az Ajkai Bródy Imre Gimnázium intézményvezetője, akinek Szücs Krisztián megköszönte a közös munkát és jó egészséget, sikeres éveket kívánva búcsúzott a pedagógustól. Medgyessy Miklósné, Éva néni, egykori vezető is elfogadta a meghívást a programra.

A Zeneiskola vezetője örömét fejezte ki a szülőkkel, a meghívott vendégekkel való személyes találkozás alkalmából. Az ismert okok miatti korlátozások feloldása tette lehetővé számukra, hogy rendhagyó módon, az iskola udvarán zárják le az elmúlt két tanévet. A világjárvány alapjaiban változtatta meg az életritmusukat, ami számtalan, a korábbiaktól jelentősen eltérő megoldásokat követelt. A gyerekek és a szülők a digitális világba kényszerültek, az oktatás különféle platformokon próbálta eljuttatni a gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen tananyagokat. A zenetanár elismerően nyilatkozott a szülők hozzáállásáról is, ami szükséges volt ahhoz, hogy együttműködve sikeres évet zárhassanak. A digitális zeneoktatással kapcsolatban már a korlátozások bevezetésének első napjaiban megfogalmazódott bennük, hogy céljuk elsődlegesen nem a tudás gyarapítása, hanem a már megszerzett képességek szinten tartása. Az iskola az éppen hatályban lévő rendelkezéseknek megfelelően és lehetőségeihez mérten megpróbált minden segítséget megadni zenét tanuló diákjaik számára. Felmérték, hogy az otthoni gyakorláshoz milyen hangszerek szükségesek és ezeket biztosították mindenkinek, a középiskolás korosztályból pedig többen éltek a személyes konzultáció adta lehetőséggel is.

A tehetséggondozáshoz elengedhetetlen tanulmányi versenyek szintén átkerültek a digitális világba a 2020/21-es tanévben. A kialakult helyzet ellenére több diák is vállalta a felkészülést és a részvételt országos versenyeken. Elismerő okleveleket és jutalom könyveket adott át a vezető a diákoknak. A XII. Országos Zongora Négykezes és Kétzongorás Verseny területi válogatóján vett részt: Ye Man, Longhi Elizabeth és Farkas Ajsa Anna, felkészítő tanáraik voltak: Kovácsné Pogány Kinga és Molnárné Németh Erika. Bartók Béla emlékére megrendezett zeneiskolai zongoraversenyen ezüst fokozatot ért el Rózsa Anna, akit Molnárné Németh Erika készített fel a megmérettetésre – oklevéllel köszönték meg a zongoratanárnő munkáját.

A diákokhoz hasonlóan a tantestület tagjai is visszaültek a virtuális iskolapadba, kihasználták a lehetőségeket és online tanfolyamokon vettek részt. Az elmúlt másfél esztendőben 1345 órát töltöttek a zenetanárok a különböző tanfolyamok elvégzésével. A vezető kiemelte, hogy Kanyárné Grünvald Petra és Németh Róbert pedagógusok sikeres „Közoktatási vezető és pedagógus” szakvizsgát tettek. Hekele Fanni tanárnő „Pedagógus I.”, Molnárné Németh Erika és Kanyárné Grünvald Petra tanárnők „Pedagógus II.” minősítést szereztek.

Személyi változás zajlott az intézmény életében: Szalóki Józsefné Piroska jól megérdemelt nyugdíjba vonulása előtti pihenőidejét tölti, áprilistól Németh-Takács Kinga vette át iskolatitkári feladatait.

Hangszerparkjukban is történtek változások. Új hangszereket szereztek be 3.993.400 forint értékben, amit a Kodály Hangszercsere Program tett lehetővé az intézmény számára, valamint a Pápai Tankerületi Központ és az Ajkai Zeneiskoláért Alapítvány közös finanszírozásával sikerült felújítaniuk a Zeneiskola koncertzongoráját 950.000 forintért.

Az év végi bizonyítványokat a gyerekek a hangszeres tanáraiktól vehették át.

Beiratkozásra június 17-én és 18-án van lehetőség, amivel párhuzamosan a következő évi térítési díjakat és tandíjakat is be tudják fizetni.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply