Orvos, családapa és immár főigazgató is

Dr. Nagy Zoltán

Mindig a beteg a legfontosabb az egészségügyi rendszerben, még ha napjainkban sokan a pénzről, vagy az orvos/nővérhiányról beszélnek is a kórházak kapcsán. Intézményvezetőként az én felelősségem és kihívásom innentől az, hogy sok emberről gondoskodjak megfelelően. Gondolok itt a betegekre és azokra a személyekre, akik részt vesznek a gyógyításban, tehát az orvosokra, a szakdolgozókra és a háttérintézményre, hiszen a betegellátás csak akkor lehet eredményes, ha ez a hármas kapcsolat együttesen megteremti azokat a feltételeket, amik a gyógyuláshoz elengedhetetlenek – fogalmazott dr. Nagy Zoltán, a Magyar Imre Kórház nemrégiben kinevezett főigazgatója, amolyan ars poeticaként.

A szülész-nőgyógyász főorvos június 11-től látja el a vezetői feladatokat az intézményben, kinevezése kapcsán eddigi munkásságáról és jövőbeli terveiről kérdeztük. Találkozónk alkalmával szó esett az egészségügyben egyre nagyobb méreteket öltő létszámhiányról, az orvosi hivatásról és a várossal való együttműködés fontosságáról is.

Dr. Nagy Zoltán már találkozónk elején is hangsúlyozta, hogy orvosként nem csupán a „szakmát” gyakorolja, ugyanis ez az életforma sokkal több számára annál. Orvosnak lenni szerinte hivatás, amikor az ember nem nézi délután vagy éjszaka az óráját, hogy már lejárt-e a műszak, mert a beteg az első, akármennyi is legyen az idő.

Küldetését 1990 óta folytatja a Magyar Imre Kórház Szülészeti- Nőgyógyászati Osztályán, ahol kezdetben szakorvosként, majd adjunktusként dolgozott. 2003. november 1-jétől főorvos lett és kinevezést kapott a másod osztályvezető-főorvosi állásra is az osztályon belül.

Munkájában mindig a maximalizmusra törekedett, ezt bizonyítja, hogy az évek során számos továbbképzésen vett részt, több műtéti eljárást elsajátított és a nőgyógyászati szakismereteit is folyamatosan bővítette, hogy a legkorszerűbb lehetőségekkel segíthesse a betegek gyógyulását. Kollégáinak pedig tudományos cikkek formájában nyújtott támpontot és útmutatást, ugyanis a rendkívüli eseteket publikálta, hogy segítse az egészségügy fejlődését.

– A rendszerváltozás után nemcsak a mindennapi életünk változott meg, hanem az egészségügy is, ezért úgy gondoltam, hogy szeretnék még mélyebben belelátni a magyar szféra szerkezetébe és a körülöttünk lévő országok egészségügyi rendszereinek működésébe is, ezért beiratkoztam sok év napi munka után Budapestre, az Egészségügyi Menedzserképző Központba. Akkor úgy hozta az élet, hogy a megszerzett ismeretanyagot nem tudtam kamatoztatni, de máig megmaradt a lelkem mélyén a vágy, hogy részt vehessek az egészségügy szervezésében, irányításában. A kinevezésemmel most lehetőségem nyílik ennek megvalósítására – fogalmazott a főigazgató, aki a szakorvosi teendőit és a kórház vezetését is aktívan kívánja ellátni.

Elmondása alapján a párhuzamos feladatellátás a helyi orvosközösségekben kevésbé van jelen, de az országban több vezető is így oldja meg a feladatait sikerrel, ez számára is kihívás, hogy mindkét területen megmutassa, meg tudja állni a helyét.

– Szerencsés helyzetnek tartom, hogy a gyakorlati orvoslásból érkeztem a vezető szerepkörbe, mert így remélhetőleg össze tudom fésülni a mindennapos, orvosok és nővérek által megfogalmazott hiányosságokat, érdekeket és igényeket az egészségügy-szervezés nyújtotta lehetőségekkel. Intézményvezetőnek lenni felelősség, pont ezért minden körülmények között a betegek érdekeit és gyógyulását tartom szem előtt – folytatta dr. Nagy Zoltán, aki tisztában van az országos problémákkal, így a létszámhiánnyal és a nem feltétlen optimális körülményekkel is, amelyeket mindenképpen át akar hidalni Ajkán.

– Hivatalba lépésem első napját már azzal kezdtem, hogy összeállítottam egy részletes kórházbejárási tervet, a hetedik emelettől fokozatosan haladunk lefelé.  Minden betegszobában megállunk a szakmai menedzsmenttel közösen, hogy a betegeket kikérdezzük, milyen változást tartanának célszerűnek a kórház fejlesztése érdekében. Megnézzük az épületet belülről, a szobák és kórtermek komfortállapotát is vizsgáljuk, átbeszéljük az osztályokra vonatkozó havi gyógyszerigényt és szemlézzük a műszereket is. Idővel minden egység problémáit szeretnénk korrigálni, ami kórházi szinten nem egyszerű, hiszen bizonyos működési folyamatokat átstrukturálással lehet csak optimálisabbá tenni. A cél, hogy a rendszer jobb és jobb legyen, itt sosem lehet megelégedni – részletezte a szülész-nőgyógyász főorvos.

– Az emberek elsőként mindig az orvosok létszámhiányára asszociálnak, pedig a szakápolókat még inkább érinti ez a probléma. Ez nem az elvándorlással van összefüggésben, hanem a feladatok és a napi terhek növekedésével, valamint a nyugdíjazással. Sokan emiatt hagyják el a pályát. Véleményem szerint olyan feltételeket és eszközállományt kell biztosítani a dolgozóknak az ajkai kórházban, hogy vonzóvá tegyük. Ehhez különösen fontos az önkormányzattal és a várossal való jó kapcsolat fenntartása is, hiszen a helyi atmoszféra, infrastruktúra, kedvezményes lakhatás mind hozzájárul a közös sikerhez. Most két orvoskolléga idejöveteléről tudok beszámolni – fejtette ki a főigazgató.

A nővérhiány csökkentését a Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium struktúraváltásától várja, hiszen a leendő nővérkék a kórházba járnak gyakorlatra, így a „visszafoglalkoztatás” gördülékenyebb lehet miután befejezték tanulmányaikat.

A CT- ügyet lezártnak tekinti, mert hétfőtől (július 24.) üzembe állítanak a kórházban egy mobil CT-berendezést, ami már teljesen biztos. Utána pedig egy újabb gép érkezik Ajkára, hogy az ellátást hosszútávon biztosítsa a település és a kistérség lakóinak.

– A gépparkunk fejlesztését pályázatok útján szeretném elősegíteni, ezért már pályázatfigyelő rendszert is kialakítottunk a kórházban, hogy minden lehetőségről időben értesüljünk. Bízom benne, hogy a pályázatok sikeresek lesznek és így használni tudunk olyan műszereket, amikre szükség van – zárta a beszélgetést a főigazgató.

Dr. Nagy Zoltán nős, felesége szintén orvos, a városban az első számú házi gyermekorvosi körzetet látja el. Két immár felnőtt gyermek édesapja. Lánya kardiológus Budapesten, fia pedig ötödéves orvostanhallgató, mindkettőjükre nagyon büszke.

Szívügyének tekinti a prevenciót, ezért a térségben évek óta tart felvilágosító előadásokat fiataloknak és felnőtteknek egyaránt az egészségügy aktuális kérdéseiről, a fogamzásgátlásról, a szexualitásról és a családalapításról.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply