Ősmagyaroktól a feminizmusig

meses-tortenelem

Rendhagyó időutazáson vehettek részt a Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola diákjai és pedagógusai immár másodszor, ugyanis a tavalyihoz hasonló interaktív történelmi projektnap volt az intézményben, de nem a könyvekben bemutatott száraz tények alapján, hanem tapasztalással befogadható módon elevenedett meg a múlt.

meses-tortenelem
Őskor

A Mesés Történelem projekt ötlete Szücs Brigittától, a Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola történelemtanárától indult még egy évvel ezelőtt. Akkor azt mondta a tanárnő a kezdeményezésről, hogy a tanulóknak így akartak lehetőséget adni, hogy aktív, játékos formában ők maguk fedezzék fel a számukra érdekes információkat (korszakokat) és mutassák be a többieknek kreatív formában.

– A tavalyi elképzelések és ötletek nagy sikert arattak a diákok körében. A projektnap jó alkalomként szolgált egyes korszakok megragadására és az osztályok (tanulócsoportok) megmozgatására, ezért idén már kibővített formában, további témák feldolgozásával szerveztük meg a rendhagyó történelem kavalkádot – fejtette ki a tanárnő, aki egyben a program koordinátora is.

meses-tortenelem
Róma (ahol jól megfért egymással a tóga és a háromcsíkos lábbeli)

Az iskola kapuján belépve híres emberek portréja és az általuk feltalált eszközök sora fogadta az érkezőket. Megelevenedett a névadó Szent-Györgyi Albert C vitaminja és paprikája csakúgy, mint Bartók Béla alakja és Semmelweiss Ignác tevékenysége. A sarokban egy ősmagyar társaság beszélgetett teljes harci díszben. Az aula közepén egy tábla mutatta az irányt, hogy melyik korszakot merre találja a földi halandó.

Az őskortól, a második világháború időszakán át, egészen szinte napjainkig elevenedett meg a múlt az érdeklődők előtt. A „barlangban” korabeli bogyóételek, rajzok, tűz és egy kőbaltát használó ősember várta a diákokat. Az ókori Egyiptomban óriási dobozpiramis, fáslival tetőtől talpig betekert múmiák és egy élő kígyó ijesztgette a betérőket. A sarokban igazi lepények sorakoztak. Hellászban a cserépszavazás folyamatát és az istenek népes táborát tekinthették meg a tanulók, míg Rómában csodás fali mozaikok, ókori lakoma és dőzsölő polgárok várták a látogatókat.

meses-tortenelem
Földrajzi felfedezések

Mátyás udvartartása éppen elhagyta a termet, mire odaértünk, így ott csak néhány árválkodódó páncél mesélt a múltról. A földrajzi felfedezések korát élő kalózzal, óriási festett hajóval és ételkiállítással mutatták meg a fiatalok a többieknek. A rendhagyó tárlaton kiderült, hogy például a tök, a kukorica, a kakaó és a bab is messzi földekről indult „hódító útra”, azóta pedig az egész világ használja, mint alapanyagot. Az első és második világháború eseményeit tankokkal, jelképekkel és egy terepasztallal – amin óriási világtérkép és játék katonák sorakoztak – szemléltették a csata-kedvelők.

meses-tortenelem
Változnak a női szerepek

A történelmi korok sajátosságainak kimerítése után más nézőpontból is megismerkedhettek a múlt szeleteivel a diákok. Szoba nyílt az emeleten, ahol a vallásokat vehették górcső alá az érdeklődők. A keresztek, szentkönyvek és jelképek mellett két apáca álldogált. Próbáltuk szóra bírni Krisztus menyasszonyait, hogy miért érezték fontosnak a hit bemutatását, de az egyikőjük bizonyára hallgatási fogadalmat tett, mert nem szólalt meg. Társa viszont elárulta lapunknak, hogy azért döntöttek a téma feldolgozása mellett, mert a történelem alakulásában nagy szerepet játszott mindig a vallás, ezt szerették volna szemléltetni a hit számos formája mellett. Igazuk van, gondoljunk csak a keresztes háborúkra, a zsidóüldözésre, napjaink iszlám hatásaira, vagy éppen a reformáció korára. Mindegyik mozgatórugója a vallás.

meses-tortenelem
Vallások- egyszerűbb, vagy nehezebb az élet velük?

A járványok és a betegségek komoly népességcsökkenést idéztek elő a múltban és jelentős kutatások elé állították az orvosokat, így egy teremben az orvoslás történetével és hét pusztító kórral találkozhattak a diákok. Sőt egy korabeli bábatáska felszerelése is megtekinthető volt.

Az utolsó helyen a nők helyzetével és a hozzájuk kapcsolódó szerepek átalakulásával ismerkedhettek meg a diákok. Telefonközpontos kisasszony, úri dáma és feminista női harcos is kísérte őket a teremben. A falakon híres nők portréja és tevékenysége függött Teréz anyától, Margaret Thatcherig, a sarokban pedig a nők életében fontos szerepet betöltő divatról és szépségápolásról esett szó.

meses-tortenelem
Ősmagyar bemutató

A tanulókra az izgalmas történelmi túrán túl kardozással egybekötött ősmagyar bemutató, feladatlap és előadás is várt a múltidéző délelőttön. A programban résztvevők több hónapos előzetes felkészülést és saját kutatásokat követően dolgozták fel a történelmi korszakokat vagy eseményeket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply