Őszinteség vagy csalás? Azaz mire neveljük gyermekeinket?

Illusztráció

A jelenlegi szabályok szerint az óvodákban és az iskolákban mindössze három napot igazolhatnak a szülők egy tanévben, ami sokak meglátása szerint jóval kevesebb a kelleténél. Így, ha több napra van szüksége a gyermeknek családi, vagy bármilyen más okból, a szülő, illetve a gyermek kénytelen orvosi igazolást „szerezni”, hiszen csak azt fogadják el az intézmények. Amennyiben valóban beteg a gyermek, ez természetesen semmilyen problémát nem okozhat, hiszen a házi gyermekorvos igazolja a szóban forgó időszakot. Na, de mi a helyzet akkor, ha a gyermeknek „alibi” igazolás kell?

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete már évek óta küzd azért, hogy a szülők által igazolható 3 napot 15 napra emelje az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Ezt azonban az illetékesek elutasították azzal az indoklással, hogy erre nincs központi szabályozás és nem is tartják indokoltnak a bevezetését. Vagyis nem látnak problémát és nem tervezik a rendszer megváltoztatását sem. Azt, hogy hány napot igazolhat a szülő, azt az iskolák és az óvodák saját házirendjükben szabályozzák. Ezért az egyesület tagjai a szülők és az intézmények támogatását is kérik, hogy a helyzet változzon, nyílt levelüket a rendelőkben is kifüggesztették, amit bárki elolvashat.

Az egyesület tagjai hangsúlyozzák, hogy a szülők képesek felmérni gyermekük állapotát és például egy hasmenéses betegségnél felesleges az orvos-beteg találkozás. Egyrészt újabb fertőzéseket rejt magában, másrészt elveszi az időt a valóban indokolt vizsgálatoktól. Ennél nagyobb probléma, hogy nem csak a betegségből adódó, hanem egyéb jogkövetkezményekkel járó iskolai hiányzások igazolását is, betegség címén, velük akarják igazoltatni, legyen az a különböző vizsgákra, versenyekre való felkészülés vagy bármilyen családi program. Ezekben az esetekben meg kellene adni a szülőnek a jogot, hogy eldöntse, kihagyhat-e egy-egy napot az iskolában gyermeke, vagy nem. A kampánynak köszönhetően az országban már több iskolában is megemelték a szülők által igazolható napok számát, így például Pomázon és Tiszaújvárosban is.

Az igazolatlan hiányzásokat bizonyos szám után az intézményeknek jelezniük kell az illetékesek felé, amely azt a szankciót is eredményezheti, hogy megvonják a családi pótlékot a szülőktől. Még hosszasan lehetne folytatni a következményeket, amit most nem fogunk megtenni. Inkább a változásra helyezzük a hangsúlyt, hiszen valószínűleg minden óvoda és iskola próbálja valamilyen módon megoldani a kialakult problémát és remélhetőleg arra feladatként tekint. A folytatásban felkeressük a helyi intézményeket és tájékoztatjuk olvasóinkat az ajkai helyzetről.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply