Ötlet és innováció hatszögekben (videóinkkal)

Fiatalok, lelkesek és nem utolsó sorban tehetségesek. Hisznek a csapatmunkában és imádnak LEGO robotokat építeni, programozni. A Bródy Imre Gimnázium diákjainál jártunk, akik a házi méhet választották állati szövetségesüknek kutatási témaként az FLL 2016, vagyis a First LEGO League december 3-ai, győri versenyére.

brody-eloadas
A fiúk minden érdeklődő kérdésére szívesen válaszoltak

A kis csapat, – a Képesített Gépesítők – néhány perces prezentációban mutatta be elképzeléseit az osztálytársaknak, tanároknak és az érdeklődőknek. A látványos előadásban a méhek hasznosságával foglalkoztak. Részletezték a kaptár felépítését, a méhek fajtáit és feladatát, de szót ejtettek az intelligens állatok tájékozódásáról, kommunikációjáról, valamint a méz és a propolisz tulajdonságairól, hatásáról. Kifejtették, hogy a kaptár belseje hatszögekből, azaz hexagonokból épül fel, amelyek kihasználhatósága sokkal jobb, mint a négyzetes vagy körös elrendezésé, így alkalmazható lenne a szállításban, vagy az ipari sütésben a formához való igazodás. Állításaikat számításokkal és saját programok írásával is alátámasztották – amik elérhetőek lesznek az általuk készített weblapon – és elmondták, hogy így több anyagot lehetne tárolni, kisebb helyen.

 

Takács Viktóriától, a fiatalok számítástechnika tanárnőjétől megtudtuk, hogy a méhekről szóló információikat Mráz Attila méhésztől tudták meg a diákok, akivel több órát töltöttek együtt a bemutató előtt, sőt saját kutatást is folytattak a téma komplex feltérképezése érdekében. A prezentációra azért volt szükség, mert az FLL Robotversenyen négy külön rész alapján pontozzák majd a versenyzőket a hétvégén. Az egyik feladat a kutatási téma bemutatása lesz, ahol a csapatok ötleteinek innovatív jellegét, használhatóságát értékelik a szervezők. A csapatmunka gördülékenységét, flexibilitását szintén pontozzák.

brody-eloadas

S hogy miért a méhek állnak a fókuszban? Mivel idén a verseny az állatokról szól, pontosabban arról, hogy az embereknek van szükségük az állatokra, vagy fordítva? A válasz természetesen az, hogy egyik a másik nélkül nem boldogulhat, ami a fiatalokra váró további feladatok esszenciáját adja. Robotot kell építeniük és programozniuk, ami segíti, hogy az emberek és állatok egymástól tanuljanak, barátságot kössenek, vagy segítsenek, védelmet esetleg szeretetet nyújtsanak egymásnak. A zsűri a programozást és a robotok dizájnját, – azaz, hogy mennyire ötletes és funkcionális – is figyelembe veszi a megmérettetés alatt.

brody-eloadas

Az FLL Robotversenyen a csapatok LEGO elemekből előzetesen megépített robotjaikkal versenyeznek egymással. Két és fél perc alatt a nagyjából két négyzetméteres FLL-pályán van lehetőségük minél több pontot gyűjteni. A robotnak önállóan kell működnie, minden mozdulatát program irányítja, de a távvezérlés tilos. Minden versenyszezonban az egész világon ugyanazokat a feladatokat oldják meg a csapatok, ugyanazon a versenypályán, de a „problémák” megoldásának módja és azok sorrendje nincsen előírva. Minden társaság robotja másképp van felépítve, annyi közös van csak bennük, hogy meghatározott LEGO elemekből állnak.

 

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply