Pályázat elnyerésével idén is lesznek szűrővizsgálatok

Amikor a települések és az egészségügyi intézmények alapítványainak egészségmegőrző, betegségmegelőző programja megegyezik egy pályázati kiírás célkitűzéseivel, akkor az messzemenőkig a lakosság javát szolgálja.

Ezt bizonyítják az Egészségnapi és Ökopraktikák rendezvény szervezése – EFOP-1.5.2.-2017-00007 „Humán közszolgáltatások fejlesztése Ajka térségében” nevű pályázat elnyerésével megvalósuló programok Ajka, Halimba, Magyarpolány, Nyirád, Kislőd, Városlőd, Úrkút településeken. 2018. és 2021. 05. 30. között 42 alkalommal szerveznek programokat a hét településen három év alatt, évi két rendezvényen a „Fertőző Betegek Színvonalas Ellátásáért Alapítvány” közreműködésével.

Sipos Józsefné, az alapítvány elnöke tájékoztatta lapunkat az eddig elvégzett munkáról, amely összecseng a 2002-ben létrehozott civil szervezetük tevékenységi körével, amelyet a lakosság egészségi állapotának a javítása, a jobb életminőség elősegítése, a humán közszolgáltatások minőségének a fejlesztése érdekében folytatnak.

 

Egészségügyi szűréseket végeztek tavaly május 6. és június 30. között 322 személynél a projektben résztvevő településeken, továbbá szeptember 21. és október19. között 81 jelentkezőnél Ajkán, a Belvárosi piknik és a Mellrák ellenes nap programjain. Vérnyomás méréseket, továbbá BMI (testtömeg-index), testzsír, vércukor, koleszterin, húgysav meghatározásokat folytattak, az Európai Uniós szabályoknak megfelelő kalibrált mérőkészülékekkel.

Az elnök elmondta, hogy 19 évestől 85 éves korig vettek részt a szűréseken. Az adatok ismeretében a megjelentek felénél tapasztaltak a határértéktől eltérő eredményeket. Kirívó esetet is észleltek, amikor kettő alá esett a vércukorszintje egy nagyon alacsony testtömeg-indexű fiatalembernek. Az ő vizsgálati eredményei a következő szűrés alkalmával is beigazolódtak. Néhányan többször részt vettek a szűréseken.

Városunkban a legtöbb „megcsillagozott” eredmény a koleszterin meghatározásakor született, amely részben a helytelen táplálkozásra vezethető vissza. Az értékek ismeretében az alapítvány munkatársai tanácsokkal látták el a szűrésen megjelent lakókat. A vizsgálati eredmények sajnos a genetikai háttérre is visszavezethetőek.

Az eseményeken alkalmanként dr. Takács Andrea, dr. Horgos Klaudia, dr. Feith Ágnes orvosok is jelen voltak. Javaslataikkal látták el, a leginkább nyugdíjas korú lakosságot. Számos esetben tanácsolták a szakrendelő, illetve a háziorvos megkeresését. A tapasztalatok szerint többen ezt meg is tették.

A falunapokon ételbemutatókat tartottak, amikor az egészséges alapanyagokra, a teljes kiőrlésű lisztek használatára hívták fel a figyelmet. A gyógyító ételeket is bemutatták, mint egyes zöldségféléket, amelyek segítenek a betegségekből való mihamarabbi kilábalásban, illetve a betegség további elterjedésének megakadályozásában. A szakemberek főként azoknak adtak tanácsokat, akikhez koruknál fogva nem jut el az internet, hiszen napjainkban a világhálón sok információ fellelhető. (De azért ezeket az ismeretanyagokat óvatosan kell kezelni!)

A rendezvényeken néhány ökopraktikát is megismerhettek az érdeklődők, amelyeknek nagy szerepe van a civilizációs betegségek megelőzésében. Tanácsokat adtak a vegyszermentes háztartás, környezetkímélő tisztítószerek használatához, mint például a mosódió, mosószóda, mosószappan, vagy a citromsav, ecetsav, szódabikarbóna. Megállapítható, hogy nem feltétlen kell a drága csodaszereket megvásárolni.

Az említett projekt minden eleme a lakosságot szolgálja. A figyelemfelkeltés mellett az ingyenes vizsgálatok rendkívüli módon jelzik a törődést: hogy mennyire fontos az emberek közérzete, egészségi és mentális állapota a programban részt vevő települések számára.

A rendezvények szervezője Siposné Rózsa azt tanácsolja a lakóknak, hogy időben keressék fel a szakembert, még mielőtt kialakulna a baj, és nagyobb hangsúlyt fektessenek a prevencióra – megelőzésre. Az egészséges étkezéssel és a rendszeres mozgással pedig sokat tehetnek a szervezetük karbantartásáért, ha a genetikai tényezőket nem is lehet teljes mértékben kiszűrni.

Ne felejtsük el, hogy idén is folytatódnak a szűrővizsgálatok! Plakátokon, az Ajkai Szóban és az interneten időben tájékozódhatnak az eseményekről, amikor a szakemberek és az önkéntesek várják a lakosságot.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply