Reményt ad az űrturista példája

Huff Lajosné a családi kép előtt (Fotó:Tisler)

Charles Simonyi űrturista unokatestvére, Huff Lajosné tartott előadást a híres rokonról a Bánki Nyugdíjas Klub áprilisi összejövetelén.

Charles Simonyi a második magyar, aki járt a világűrben, valamint az ötödik és hetedik űrturista. Először 2007. április 7-től 21-ig, másodszor 2009. március 26-tól április 8-ig volt a Nemzetközi Űrállomáson. Amikor fentről kinézett, látta a Földet és a Fertő tavat. Ekkor elszavalta magában Radnóti Nem tudhatom című versét. A gazdag üzletember, bár 17 éves kora óta külföldön él, jól beszél magyarul, a családi találkozókon részt vesz, tartja a kapcsolatot a magyar rokonsággal.

Az unokatestvér elmondta, hogy Simonyi Károly 1948-ban született. Már gyermekkorában kitűnt társai közül jó képességeivel és az űrhajózás iránti érdeklődésével. Sokat olvasott, nyitott volt minden újra. Iskolásként kijutott a Szovjetunióba egy űrhajós verseny résztvevőjeként. A versenyen kezet foghatott Gagarinnal, ami nagy élmény volt számára. Tyereskovával azért nem találkozhatott, mert ő éppen a Föld körül volt.

A családban sok a tanult ember és a legtöbben magas életkort érnek meg, mondta Huff Lajosné akinek az édesanyja Charles Simonyi édesapjának a nővére. Ők tíz gyermekes családból származnak, Huff Lajosné édesanyja volt az ötödik gyermek, idősebb Simonyi Károly a hetedik a sorban. Idősebb Simonyi Károly 1952-től alapítója és vezetője volt a Budapesti Műszaki Egyetem elméleti villamosságtan tanszékének és a KFKI atomfizikai osztályának. A KFKI-ban párhuzamosan folyt a részecskegyorsító építése és az elméleti felkészülés az atomfizikai kutatásokra. Simonyi a fúziós energiatermelés lehetőségeit és korlátait vizsgálta. Később a KFKI egyik igazgatóhelyettese lett.

Legismertebb könyvének, A fizika kultúrtörténetének a megírásáért  1985-ben Állami Díjat kapott. A Magyar Tudományos Akadémia 1993-ban tagjává fogadta, 1998-ban elnyerte Az év ismeretterjesztő tudósa díjat. 2000-ben Akadémiai Aranyérem kitüntetést kapott. Többször hívták külföldre, ő azonban nem akarta elhagyni a hazáját.

Fia, ifj. Simonyi Károly képességei is korán kibontakoztak. Budapesten a II. Rákóczi Ferenc gimnáziumba járt, ahol a harmadik év után leérettségizett. 1966-ban Dániában egy számítástechnikai cégnél dolgozott. Amikor lejárt az egy év, amelyre a meghívás szólt, úgy döntött, nem tér haza, hanem az Egyesült Államokba költözött. Beiratkozott a híres Berkeley Egyetemre. 1972-ben főiskolai diplomát szerzett mérnöki matematikából, majd a Stanford Egyetemen tanult tovább és a Xerox PARC-nál dolgozott, 1977-ben doktorált számítástudományból. Jelentős támogatói tevékenységet folytat, művészeti, tudományos és közművelődési programokat támogat,  professzori ösztöndíjat alapított az Oxfordi Egyetemen. A család Egyházasfaluból származik, ahol ma is szeretettel emlékeznek rájuk. Amikor a Műszaki Egyetemen termet neveztek el id. Simonyi Károlyról, egy széksort hagytak ki a család számára. Fia magyarul tartotta az előadását.

– Id. Simonyi Károly a példa arra, hogy szorgalommal és tehetséggel bármilyen helyzetből ki lehet törni és eljutni a csúcsra, egy tíz gyermekes parasztcsalád gyermeke is válhat a tudomány meghatározójává. Fia, aki szintén sokra vitte, ma is ragaszkodik hazájához, családjához, anyanyelvéhez. Mindannyian példát vehetünk róluk – fogalmazott az előadó.

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply