Soha nem volt ekkora jelentősége az influenza elleni védőoltásnak

Idén minden eddiginél fontosabb az influenza elleni védőoltás beadatása, hiszen a Covid-19 járvány miatt legalább a leggyakoribb szezonális légúti kórokozóknak ne legyünk célpontjai. Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vezetője szinte minden sajtótájékoztató alkalmával elmondja. A védőoltással kapcsolatos ajkai aktualitásokat dr. Győri Andrea a III. számú körzet háziorvosa készségesen megosztotta lapunk olvasóival.

Ajkán vajon elkezdődött már a lakosság beoltása?

 – Igen, ahogy a híradásokban tájékoztattak, az oltóanyag megérkezett. A háziorvosok október 16-án vették át, a következő héten pedig el is kezdődhetett a vakcina beadása. Az elmúlt években az ingyenes oltóanyaggal a különösen veszélyeztetett csoportokat, a három év alatti gyermekeket, a várandós nőket, 65 éven felülieket és a fiatalabb, krónikus betegséggel élőket lehetett beoltani. Ebben az oltási szezonban mindenki számára ingyenessé vált az oltás. Itt szeretném megemlíteni a 4-komponensűként emlegetett oltóanyagot. Ezt tudomásom szerint a gyermekek részére fogják ingyenesen biztosítani. Erről bővebbet még nem tudok.

A felhívások hatására többen kérik idén a védőoltást? Elegendő lesz-e az oltóanyag?

– A koronavírus-járvány miatt javasolt, hogy minél többen oltassák be magukat az influenza elleni védőoltással. E célt szolgálja az ingyenesség. Eddigi tapasztalataim szerint idén többen kérik, mint az előző években. Reméljük, elegendő lesz a kiosztott oltóanyag, illetve, hogy az ígéretekhez híven, szükség esetén, folyamatos lesz az utánpótlás.

A gyakorlatban hogyan történik az oltás?

– Erre a kérdésre természetesen csak a magam nevében tudok pontos választ adni. Az azonban biztos, hogy előzetes, telefonos bejelentkezés szükséges. Vannak, akik a rendelési időben, és vannak, akik rendelési időn kívül, de szigorú időbeosztással végzik az oltást. Lényeges, hogy védőoltást csak az a páciens kaphatja meg, aki nem beteg, nem lázas.

OLTÁSRA, MINT A JÁRVÁNY KEZDETE ÓTA RENDELÉSRE, ÜGYELETRE IS, CSAK TELEFONOS BEJELENTKEZÉST KÖVETŐEN LEHET MENNI.

A telefonos bejelentkezés fontosságát ismételten szeretném hangsúlyozni, mert nagyon sok olyan probléma, elintézendő dolog van, amit telefonon is meg lehet oldani, beszélni, így jelentősen csökkenthető a páciens-egészségügyi dolgozó találkozások száma.

Mi a legfontosabb, amit a páciensnek be kell tartani?

– A fent részletezett bejelentkezésen kívül kérek mindenkit a zárt térben kötelező maszk viselésére (orr és száj eltakarásával) a rendelőben, valamint a kihelyezett kézfertőtlenítő használatára. A rendelő bejáratánál a testhőmérést se hagyják ki. Ezekkel az apróságokkal nagyban hozzájárulhatunk a vírus terjedésének a megakadályozásához, a megbetegedések csökkentéséhez!

Befejezésül van még egy dolog, nem az oltással kapcsolatos, de fontosnak tarom megemlíteni ebben a nehéz időszakban. A járvány kezdete óta az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) nagyon jól működik. Azon túl, hogy lényegesen csökkenti az orvos-beteg találkozások számát, nagyon kényelmes és egyszerű így a receptírás. Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az EESZT –be történő receptírás nem különbözik a papír alapú recepttől. Annyiszor kell igényelni a háziorvostól az e-recept küldését, ahányszor ki akarjuk váltani. Itt is lehet három havi vényt kérni, de miután megvásároltuk a gyógyszertárban és lejárt a kiváltási határidő, a következő alkalom előtt ismét kell kérni az elektronikus küldést a háziorvostól.

Köszönjük dr. Győri Andrea tájékoztatását. Ő azok közé a körzeti orvosok közé tartozik, akiknek fontos, hogy városának lakói kellően tájékozottak legyenek, az egészségüket érintő intézkedésekkel kapcsolatban. Ugyanakkor az állampolgár saját döntése, hogy mi az, amivel azonosulni tud, mi az, amit megfogad a szakemberek intelmeiből. Egyre azonban mindenkinek ügyelni kell, mégpedig, hogy mások egészségét ne veszélyeztesse a saját vélt jó, vagy rossz döntésének a következményeként.

A legújabb hírek szerint év végén, jövő év elején birtokában leszünk a koronavírus elleni vakcinának Magyarországon, amely ismét biztonságos helyzetet teremthet, az orvos és a beteg számára.

Oltakozás: Oltóanyaggal (vakcinával) történő beoltást jelent. Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos által került be a köztudatba. Híressé vált mondata: „…mindenki nyugodjon meg, aki oltakozni kíván, az megteheti.”

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply