SPORTÖSSZEFOGLALÓ Legyőzték az éllovast

Kálmán Szabolcs a Spartan Szlovákia teljesítésével ünnepelte születésnapját

Az FC Ajka a forduló legnagyobb meglepetését okozva nyerni tudott a Budafok otthonában, amely így elveszítette vezető helyét az NB II-es pontvadászatban.

Bravúr Budafokon

Az FC Ajka a listavezetőnél vendégeskedett a labdarúgó NB II. legutóbbi fordulójában. Az utóbbi hetekben javuló formát mutató ajkaiak megtalálták a góllövő cipőjüket, ám a védekezés továbbra is hagy kívánni valót maga után. Ez megmutatkozott a Budafok ellen is, ahol a gárda Csizmadia 35 méteres lövésével szerzett vezetést, ám a félidő hajrájában egyenlíteni tudott az éllovas. A második játékrészben mindkét kapu előtt adódtak lehetőségek, a vendégek Lengyel révén kapufáig is eljutottak, majd Nagy K. lépett ki egy indítással, az ötös sarkánál az alapvonal felé cselezett, és éles szögből bombázott a léc alá. Ezúttal az ajkaiak jobban összpontosítottak hátul, és nem engedték ki a vezetést a kezükből, sőt, a Csizmadia buktatásáért megítélt büntetőt Csemer a felső kapufa érintésével küldte a hálóba, így a vendégek magabiztos győzelmet arattak a folytatásban csak kapufáig jutó listavezetővel szemben. A lefújást követően Kis Károly a csapat küzdeni tudását és akaratát emelte ki a bravúros győzelem fő tényezőjeként.

Újabb tizes

A Kristály hazai pályán fogadta a Várpalotát a megyei labdarúgó bajnokságban. A mérkőzés alaphangját Györkös adta meg, aki 17 méterről nagyszerű lövést eresztett meg a bal alsó sarokba, ezzel már a 3. percben előnybe kerültek a hazaiak. Egy kiugratást követően Szarka, majd hasonló helyzetben Szedlacsek is értékesítette a maga ziccerét, Szélessy 18 méterről elvégzett szabadrúgásával pedig már négyre nőtt az előny. A félidő hajrájában Szarka egy nagy bedobást követően az ötös sarkánál lefordult védőjéről, majd megszerezte az ötödik találatot. A mérkőzés ezzel a szünetre el is dőlt, így az edzőpáros nem várt sokat cserékkel, mindenki lehetőséghez jutott a második játékrészben, amelyet szintén gyors góllal kezdtek az ajkaiak. Szedlacsek az alapvonalnál verte meg védőjét, majd éles szögből lőtt a rövid sarokba. Szűk tíz perccel később ismét Szedlacsek került főszerepbe, Bakó beadását fejelte közelről a hálóba, majd fordított szereposztás következett, egy gyorsan elvégzett szabadrúgást követően Bakó lépett ki ziccerben, és nem hibázott. Bakó ezt követően Ménest hozta kihagyhatatlan helyzetbe, az ajkai játékos közelről passzolt az üres kapuba. A tizedik találatot ismét Szedlacsek jegyezte, aki egy szögletet követően fejelt a rövid saroknál a tétovázó védők között. A Kristály ezen a napon nem volt egy súlycsoportban a tartalékosan felálló, de végig sportszerűen és kulturáltan futballozó Várpalotával, és idén már másodszor rúgott tíz gólt hazai pályán.

Szemmel látható fejlődés

Felnőtt női labdarúgóink pihentek, de az utánpótlás korosztályok pályára léptek a hétvégén. Az U19-es csapat hátrányba került Sopronban, de aztán az ajkai lányok lehengerlő formát mutatva új gólcsúcsot állítottak fel, ugyanis tízszer köszöntek be a házigazdának. Az U16-os lányok hazai pályán a hajrában tudtak értékes döntetlent kiharcolni a Csorna ellen.

Magabiztos kezdés

Augusztus első napjaiban kezdte meg a felkészülést NB II-es férfi kézilabda csapatunk az őszi szezonra. Több változás is történt a csapatnál, Zeitler Valentin munkahelyi elfoglaltság miatt a megyei csapatban, Kiss Benedek tanulmányai miatt a TFSE-nél folytatja pályafutását. Márkus Dániel és Meinczinger Gergő egyéb okokból egyelőre szünetelteti a játékot, de a szakvezetés bízik benne, hogy hamarosan újra a pályán látjuk őket. Sikerült megerősíteni a keretet, három fiatal (Szabó Balázs, Forgács Kevin, Perczel Kristóf) érkezett a Veszprémi KKFT csapatától, sőt két régi-új játékost (Venczel Attila, John András) is láthatnak majd a szurkolók. A szezon első mérkőzésén az újonc Kisbér látogatott Ajkára. Nehezen lendült játékba a hazai csapat, a védekezésbe is több hiba csúszott, amit jól használtak ki a vendégek, és a játékrész derekáig tartották a lépést (9-7). A szünet előtti percekben rákapcsoltak az ajkaiak és ötgólos előnyt szereztek a pihenőre. A folytatásban tovább nőtt a két csapat közötti különbség, a negyvenedik percben 26-18-at mutatott a tábla. Több játékvezetői ítélet borzolta a kedélyeket, indokolatlanul sok kiállítás történt mindkét oldalon, pedig sportszerű keretek között zajlott a mérkőzés. A végjátékban parádés gólokat láthattak a szurkolók, akik a találkozó végén tapssal jutalmazták a teljesítményt. Az idény első mérkőzésén biztos győzelmet aratott Poór Tamás legénysége a bátran játszó újonc ellen.

A fiatalokra építenek

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Bányász SK sakkcsapata újoncként megnyerte az NB I/B-s bajnokságot, ám nem vállalta, hogy a legmagasabb osztályban szerepel az idei szezonban. A klub életében számos változás történt a nyáron, így most új lendülettel és talán még merészebb célokkal vág neki a pontvadászatnak. A legfontosabb történés az Ajkai ASSE visszalépése volt az NB II-től, a gárda ugyanis Hardicsay Péter és Tóth Béla személyében két éltáblását veszítette el, és a létszámgondok amúgy is nehézzé tették a kiegyensúlyozott szereplést. A csapat helyén a Bányász SK indítja második együttesét az NB II-ben, ehhez pedig jó pár sakkozót átigazolt az ASSE-tól. Mindkét klub indít csapatot a megyei bajnokságban, hogy minél szélesebb körnek biztosíthasson versenyzési lehetőséget. A Bányász megerősödve várja a rajtot, hiszen sikerült megszerezni egy rendkívül ígéretes fiatal veszprémi tehetséget, Kolimár Kristófot, aki egymást követő két évben nyerte meg a korosztályos magyar bajnokságot. Mellette szükség esetén egy francia mester és tanítványa is rendelkezésre áll, igaz Mihályfi Gábor csapatvezető szerint őket csak ritkán láthatjuk majd az asztalnál. Az NB I/B mezőnye részben kicserélődött, erős riválisokkal kell megküzdenie a Bányásznak, amely a tavalyi siker után legalább a dobogót szeretné idén is elérni. Ennél is fontosabb azonban, hogy hosszú távon erős csapatot építsenek, amihez az első lépéseket már meg is tették. Több tehetséges fiatalt sikerült az elmúlt években a klubhoz csábítani, vagy megtartani, az ő folyamatos fejlődésük a Bányász egyik legfontosabb célja. Czebe Attila nagymester Gaál Zsóka és Pásti Áron számára tart edzéseket, Kosztolánczi Gyula FIDE mester pedig Somogyi Barbara, Kaufmann Bertalan, Frank Maria Kimberli, Kozma Noel és László Antal Máté játékát csiszolja hétről-hétre. Mihályfi Gábor hangsúlyozta, hogy az ajkai fiatalok fejlődése bizakodásra ad okot, olyannyira, hogy ha újra sikerülne megnyerni a bajnokságot, valószínűleg a gárda elvállalná az indulást az NB I-ben is. De természetesen nem csak a haladókkal, hanem kezdőkkel is foglalkozik a két klub, hiszen Czingler Sándor, Paksa Rudolf és Pongrácz Emil a hét szinte minden napján várják a sakkozni vágyókat a Fekete István iskolában.

Három érem egy hétvégén

A Spartan Ajka kisebb csapata vett rész a kétnapos Spartan Szlovákia versenyen, amit Valcsán rendeztek. A legbátrabbak egy hétvégén három távot is teljesíthettek. Kálmán Szabolcs, Ludvai Zsolt és Schönher András egy, Tóth János kettő, míg Mészáros Gábor és Kováts György három versenyen is rajthoz állt. Kováts György ráadásul mindhárom alkalommal dobogóra léphetett.