SPORTÖSSZEFOGLALÓ Tehetséges úszót igazolt a Rája ’94 ÚK

Jó úton halad az utánpótlás nevelés

gyj_csaki laszlo edzo 3894Nagy fejlődést remélnek Ajkán az utánpótláskorú labdarúgás korszerűsítésétől. Az első évad végén a szakmai vezető, Csáki László értékelt.

Ahogy a felnőttek, úgy a gyermek labdarúgók számára is véget ért a 2014/2015-ös szezon az FC Ajkánál. Az év számos változást hozott a fiatalok számára, a legfőbb talán az, hogy egy utánpótlás szakmai vezető irányította az edzők munkáját, mégpedig azért, hogy az ajkai képzést a mai követelményeknek megfelelő szintre hozzák, és minél több tehetséges labdarúgó kerüljön ki városunkból. A feladattal megbízott Csáki László elmondta, a legfontosabb cél, hogy évek múltán ajkai játékosok szerepelhessenek a felnőtt csapatban. A szakember úgy fogalmazott, az érdemi munka ez év őszétől indul, hiszen az edzők egy közös képzésen vettek részt, amelynek elemeit ősztől kezdik majd a gyakorlatban is hasznosítani. Az új rendszer eredményei várhatóan 5-7 éven belül vezethetnek a fent említett célhoz. Csáki László szerint emellett a labdarúgást körülvevő magas szintű infrastruktúra is arra ösztönözheti a gyermekeket, hogy akarjanak futballozni, méghozzá Ajkán, és ne a környező utánpótlás-nevelő egyesületek csapatait válasszák.

A fiatal labdarúgókat két nagy csoportra, versenyzőkre, tehát 12 év fölöttiekre, és nem versenyzőkre, vagyis az ennél fiatalabbakra oszthatjuk. Az utóbbi kategóriában a gyerekek egynapos tornákon mérhetik össze a tudásukat más csapatokkal. Ezek a korosztályok legalább heti három edzéssel készülnek, de a tervek szerint a következő szezontól a legügyesebbek heti egyszer kiscsoportos foglalkozáson is részt vehetnek. Csáki László elmondta, a visszajelzések azt mutatják, hogy az elmúlt szezonban végzett munka is eredményt hozott, hiszen az ajkai csapatok nem csak szervezettebben, hanem eredményesebben szerepeltek a tornákon.

A szakember szerint a versenyző korosztályoknál a technikai képzettséggel nem akadt különösebb probléma, a taktikai felkészültségben viszont minden csapatnál számos hiányossággal találkozott, amelyek jelentős részét rövid időn belül sikerült kijavítani. Külön figyelmet érdemel az U15-ös gárda, amely Svecz Edvárd vezetésével ezüstérmet szerzett a bajnokságban, elsősorban a kiegyensúlyozott teljesítményének és a nagyszerű csapategységének köszönhetően. Csáki László mellettük a nyolcadik helyen végzett U14-es alakulatot is kiemelte, mivel szerinte a leglátványosabb fejlődés ezeknél a gyerekeknél ment végbe, a bajnokság hajrájában már öröm volt nézni a fiatalok játékát. Az U21-es korosztálynál nagy kihívást jelent a létszámgondok megoldása, ez többek között arra vezethető vissza, hogy nem sokkal a bajnokság indulása előtt dőlt csak el, hogy a fiatalok nem U19-es korosztályban versenyeznek majd, így az idősebb, „kiöregedő” játékosok távoztak a klubtól. A pótlást gyakran az U17-es gárdából kellett megoldani, így ott is kis létszámmal tudtak csak dolgozni az edzők, ráadásul a 16 éves gyerekeknek komoly feladatot jelentett megbirkózni a 20 éves ellenfelekkel. Az U21-es csapat jó tavaszi félévet futott – amiben a felnőttből visszajátszóknak is döntő szerepük volt – és végül a hatodik helyen zárt, míg az U17-es gárda 11. lett, vagyis mindkét alakulat erőn felül teljesített a bajnokságban. Csáki László szerint általános tapasztalat, hogy ezekben a korosztályokban kezdődik a létszámhiány, vélhetően ebben az időben kezdenek kikopni azok a fiatalok, akiknél a labdarúgás nem szenvedély, hanem csak hobbi. Ezért is lenne fontos a szakember szerint, hogy a fiatalok alkalmanként a felnőttekkel edzhessenek, ezáltal kicsit közelebb érezzék magukhoz az első csapatot, és lássák a lehetőségét annak, hogy egyszer ott szerepelhetnek majd.

Az ajkai utánpótlás tovább halad a fejlődés útján. Czaha Dániel személyében hamarosan munkába áll egy technikai vezető, aki sok terhet vesz majd le az edzők válláról, és tervezik egy főállású edző alkalmazását is, aki egész nap részt tud venni a gyermekekkel folyó munkában, még a szünidőben is, és akinek segítségével a klub felvenné a kapcsolatot a környező településekkel, hogy az ottani gyerekek is részesülhessenek az Ajkán folyó képzésből. Emellett szóba került, hogy erőnléti edző is segítse a fiatalok felkészülését.

Az utánpótlás csapatok jó hangulatú családi napon zárták az évet, ahol a gyerekeket számos program várta, minden labdarúgó kapott ajándékot, és átadták a díjakat minden korosztály legjobbjának, vagyis Vass Richárdnak (U21), Szarka Martinnak (U17), Szabados Bencének (U15), Antal Armandónak (U14), a nem versenyző kategóriákban pedig Berzsenyi Kevinnek (a 2003-ban születettek között), Sesztakov Domonkosnak (2004), Hriczu Leventének (2005), Modory Botondnak (2006), Pákai Zoltánnak (2007), Szabó Gergőnek (2008) és Horváth Benedeknek (2009). A női utánpótlás labdarúgók közül Pákai Kitti és Simon Ivett volt a két legnagyobb fejlődést mutató játékos, így ők is elismerésben részesültek.

 

A BringAjka Kerékpáros Sportegyesület tagjai Eplényben a Nyugat Maraton sorozat első állomásán mérették meg magukat június első hétvégéjén. 18-an képviselték a klubot különböző kategóriákban, és számos érmet is szereztek a népes mezőnyben. Hubai Tímea rövidtávon abszolút és master kategóriában is első helyen végzett. Monostori József szintén rövid távon master 2 kategóriában lett aranyérmes. A fiatalok között Tamás Dominik az U9-es korosztályban elsőként ért célba, Tamás Jázmin pedig az U11-esek között végzett az élen.

 

Középen Munkácsi Menta, bal oldalt Kun-Szabó Fanni30 egyesület 400 versenyzője vett részt az Országos Vidék Bajnokságon Kecskeméten, ahol a Rája ’94 úszói is a rajtkőhöz álltak. Kun-Szabó Fanni 800 méter gyorsúszásban arany-, 400 méter gyorsúszásban ezüstérmet szerzett. A Debrecenből a rájákhoz igazoló Munkácsi Menta 400 gyorson első, 800 gyorson harmadik, 200 pillangón harmadik, 200 gyorson harmadik, 200 háton második helyen ért célba.

Csicsics Richárd

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply