Sváb életérzés Rendekről három napon át

Fotó: Futó

A Nemzetiségi Hétvégét 23.,  míg a három napos Német Nemzetiségi Hétvégét immár 11. alkalommal rendezte meg Ajkarendek.

A településrész elején a bicikliúton Józsi fédá und Rézi mám a nemzetiségi ruhába öltözött szalmabála pár fogadta a vendégeket, akiket az Ajkarendekért Egyesület tagjai nagy gonddal csinosítottak erre a jeles alkalomra. Ruhájukra még fényvisszaverő gombokat is kaptak, hogy este is mindenki megcsodálhassa őket.

A rendezvénysorozatot a falu művelődési házában Töltl Zoltán, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke  magyar és német nyelven nyitotta meg.

– Ez a görög-római-keresztény kultúra összeköt minket németeket, svábokat, magyarokat, immár ezer éve, megtölti életünket, hogy átfogóan boldog életet élhessünk – fogalmazott nyitóbeszédében az elnök.

Dr. Orosz László, a Veritas Történetkutató Intézet tudományos főmunkatársa idén is érdekes előadást tartott, – A történeti Magyarország német lakosságának évszázadai címmel – amit a rendeki közösség érdeklődve hallgatott. A mostani prezentáció a tavalyinak tulajdonképpen a kiegészítése volt, mert mint megtudtuk, elvarratlannak érezte az előadó az előző évi történetét, ami akkor az I. világháborútól a II. világháborúig tartó viszonylag rövid szakaszt ölelte át. Ezúttal a magyar államalapítástól kezdve mutatta be a magyarországi, Kárpát-medencei németek sorsát. Kielemezte, hogyan és milyen körülmények között érkeztek és milyen kapcsolatok fűzték őket össze régi, valamint új hazájukkal. Rámutatott, hogy ahány település, annyi sors, annyi különböző út és megoldási kísérlet volt arra, hogy miként „mentsék át magukat” az új hazába.

– Én hiszem, hogy ha nem következett volna be Trianon és vele együtt a szétaprózódás, akkor a történeti Magyarország németsége előtt egy prosperáló időszak állhatott volna – hangsúlyozta a történetkutató.

A program végén minden vendég megkóstolhatta a Dália Nyugdíjas Klub tagjainak jóvoltából Ajkarendek legnagyobb darás, gyümölcsös keltrétesét. Stallmeiszter Ervinné klubvezetőtől megtudtuk, hogy hatan készítették el a két nagy tepsi finomságot, amibe igazi rendeki bio meggy és ribizli került. A rétes különlegessége volt az is, hogy a kultúrház udvarán lévő kemencében sütötték Töltl János művelődési ház vezető óvó figyelme mellett 180 fokon.

A ropogós édesség 35-40 perc alatt készült el, amelyhez ízletes borokat is kínáltak a házigazdák. A finom étel és a jó nedű mellett szívesen beszélték át a vendégeket a hallottakat, miközben az asztalokon Kancler Melinda decoupache és Horst Pytel  Ajkarendeken élő német nyugdíjas makett kiállítását is megcsodálhatták.

A program hídavatással folytatódott. Az Ajkarendekért Egyesület tagjai és a Dália Nyugdíjas Klub az Ajka60 programsorozat részeként előző héten ugyanis szivárványszínűre festették Ajka és Ajkarendek kivezető hídját, amit most adtak át ünnepélyes keretek között. A híd, ami egykoron családokat választott el egymástól, mostantól a Kapcsolatok hídja nevet viseli, melynek a piros drótszíveire most  az összetartozás lakatjait is elhelyezték. Az első lakatot Cseh Melinda és Vágenhoffer László kattintotta a fémre. Úgy látszik a rendekieknek az égiekkel is jó a kapcsolatuk, mert nem sokkal az avatás előtt hatalmas eső volt a faluban, de a jeles eseményre még a nap is kisütött. Pék Attila önkormányzati képviselő a város nevében helyezte el az összetartozás lakatját a hídra.

– A hidak általában kontinenseket, országokat, városokat kapcsolnak össze és jelen esetben nem csak a folyó két oldalát, hanem Ajkát és Ajkarendeket is – összegezte a képviselő, majd a lakat kulcsát a Széles patakba dobta.

Töltl Zoltán a lakatceremónia előtt röviden ismertette a 250 évvel ezelőtt itt élők és a híd történetét.

Másnap az iskola udvarán az Erdősi Mihály Német Nemzetiségi Futballkupán szurkolhattunk Pákai Zoltán és Klespitz Gábor szervezésében hét ajkarendeki kötődésű csapatnak. (Jövőre talán a műfüves pálya is készen lesz – a szerk.).

Délután az Ajkarendekért Egyesület családi napja várta a szórakozni vágyókat, amelyre évről évre egyre többen látogatnak ki a környező településekről is. Az iskola előtt közben szép számmal gyülekeztek a régi járművek és motorok, hogy részt vegyenek a már hagyományos Old Timer felvonuláson. Bakonygyepesről Penk Béla egy Csepel és egy Simson motorral érkezett, amelyekről szívesen mesélt is lapunknak. Huéber Károly ajkarendeki lakos büszkén mutatta be a 250-es oldalkocsis  Pannonia motorját, ami 1958-tól a tulajdonában van. Megtudtuk tőle, hogy rendszeresen jár párjával és az unokájával kirándulni a járgánnyal. Nemrég kapott a motorhoz egy eredeti fonott piknik kosarat, amit szeretne hamarosan “élesben” is kipróbálni.

A felvonulás még tartott, mikor az iskola udvarán már előkerültek a bográcsok és a sütők. Böhm László és lelkes segítő csapata 3 éve süti a hagyományos rendeki retró lángost a családi napon. Idén négyszáz adaggal készültek, mert tavaly kevésnek bizonyult a kisütött tésztamennyiség. A finomság olyan népszerű volt, hogy ismét elfogyott.

Laci elárulta nekünk, hogy mitől jó egy igazi lángos. Szerinte legyen sült, sós és fokhagymás, nem is kell más. Böhmné Borisz Ildikó is beavatott minket a műhelytitokba, így kiderült, hogy igazi falusi teknőben készítették és dagasztották a tésztát és idén először teljes kiőrlésű lisztből is sütöttek lángost.

„Nándi kolbászát” senkinek nem kell bemutatni. Mindig hosszú sorok állnak a sütője előtt. A kolbász egyedi és különleges ízét mindenki felismeri, sokan próbálták már megfejteni a receptet, de Nándi továbbra is hétpecsétes titokként őrzi azt. Idén harminc kiló sertéshúsból keverte be a kolbásznak valót, amit előző nap késő estig töltött. Így tényleg friss és ropogós sültet kaphattak a vendégek.

Stallmeiszter Ervinné kis csapata is serényen szorgoskodott a bográcsánál, Stadler Vilmos főszakácsuk útmutatásával. Ők igazi bajor káposztát készítettek. Az Ajkarendekért Egyesület bográcsánál is lázas munka folyt. Ott jártunkkor Pék Zsuzsanna Szuzi  fűszerezte a pikáns mustáros szószos, sörös csülköt, amit zsemlegombóccal kínáltak. Míg a bográcsokban főtt a sok finomság, addig a Pulzus együttes gyerekműsora, baba-mama kuckó, arcfestés és ugrálóvár is várta az ifjakat. A focipályán BMX és rocky produkciók színesítették a délutánt. A Tűztiprók tűzoltóbemutatója vizes hangulatot teremtett az amúgy is forró focipálya aszfaltján.

Rainiss Andrea, az Ajkarendekért Egyesület elnöke kérdésünkre elmondta, hogy nagyon örül a családi napoknak, hiszen remek közösségfejlesztő hatásuk van. Beszélt még Ajkarendek leghosszabb sáljáról is, amit egy éve kezdtek el kötni a nemzetiségi napon és most is szorgosan gyarapítottak a lelkes asszonyok. El is kelnek az ügyes kezek, hiszen már csak egy év van hátra, hogy az elkészült sállal Ajka és Ajkarendek tábláját a bicikliúton megpróbálják összekötni. Most 23-25 méternél tartanak. Ha nem készül el időben, akkor a hiányzó részt élő lánccal fogják kipótolni. A kötögető asszonyok mögött egy barátságfa kapott helyet, amelynek leveleire mindenki felírhatta a nevét.

Érdekes színfoltja volt a rendezvénynek a Lökd meg a kecskét elnevezésű játékos erőmérő, amelynél ugyan sok próbálkozó akadt, de csak keveseknek sikerült feljuttatni a szerkezet csúcsára a mekk-mestert.

Este az iskola tornatermében Kongigukila, a Kabóca Bábszínház boszorkánya szórakoztatta előadásával a gyerekeket. A felnőtteket hajnalig tartó utcabálba várták, ahol a Johann’s Kapelle húzta a talpalá valót.

A rendezvénysorozat zárónapján zenés ébresztővel keltették  a lakosokat, így az ünnepi szentmiséről garantáltan nem késett el senki sem. A német nyelvű liturgiát  dr. Csernai Balázs atya celebrálta a Szent Márton templomban. Majd koszorúzással és megemlékezéssel folytatódott a program a világháborús emlékműnél.

Töltl Zoltán, a Német Nemzetiségi Önkormányzat nevében mondott beszédet.

– Maradjunk meg jó svábnak, jó magyarnak, hiszen a kettő nem ellentétes egymással. Ezt Magyarország történelme során a svábok már számtalanszor bebizonyították – summázta.

Ajka város nevében Schwartz Béla polgármester, Pákai Péter és Pék Attila önkormányzati képviselő helyezte el az emlékezés virágát. Koszorúzott helyezett el a Német Nemzetiség Önkormányzat, az Ajkarendeki Német Nemzetiségi Dalkör, a Laschober Mária Német Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola, a Regenbogen Német Nemzetiségi Óvoda és Művelődési központ, valamint az Ajkarendekért Egyesület is.

A német nemzetiségi kulturális műsor a közös felvonulást követően kezdődött. A magyarországi németek himnusza és a nemzeti himnusz közös eléneklése után a programot Töltl Zoltán nyitotta meg rendhagyó felütéssel.

– A füstölt kolbász egészséges, ezt tudjuk az internetről. A szalonna és az 5,3 százalékos tej is egészséges, sőt még a fogyókúrában is segít. A fokhagyma szinten tartja a vérnyomást, a bor mértékkel egészséges, de nem szabad utána vezetni. A bio bor még egészségesebb, de ezt az elődeink nem tudták, nem is volt más választásuk akkoriban. Ha őseink szokásait, hagyományait megtartjuk, kultúrájukat életben tartjuk, kulturális örökségünket óvjuk, ápoljuk és azt gyermekeinknek továbbadjuk, gyermekeink szilárd alapot kapnak. Szilárd alapot a saját életükhöz, ami a nehéz napokban segít. Ez a mi erőnk! – fogalmazott.

Elsőként az  ajkarendeki Regenbogen Nemzetiségi Óvoda nagycsoportosai mutatták be táncukat, akik már 2002 óta rendszeres fellépői a Nemzetiségi Hétvégének. Az óvoda meggyőződése, hogy a nemzetiségi hagyományápolást már kisgyermekkorban el kell kezdeni. A gyermekek a tanév során ismerkednek meg a német nemzetiségi táncokkal, körjátékokkal, mondókákkal. Most a megszerzett tudásukból adtak ízelítőt. A csoportot Orbán Lajosné és Vukán Rita tanította be. A legkisebbeket a Bándi Német Nemzetiségi Dalkör követte, ahol 25 évvel ezelőtt elhatározták, hogy az őseiktől örökölt gazdag dalkincset megmentik. A gyűjtés után megtanulták és 3 CD-n és egy daloskönyvben ezt meg is örökítették. Most német népdalokat énekeltek, amit Krein Péter kísért gitáron. A dalkör kórusvezetője Feithné Krein Rita volt. Következőnek a Laschober Mária Német Nemzetiségi Iskola “Feeflügel” tánccsoportja lépett színpadra. Az iskola 3. és 7. osztályosok produkcióját Somogyi Judit tanította be. Az Ajkarendekért Egyesület Tánccsoportja is fellépett. Ők szintén aktív résztvevői a falu közösségi és kulturális életének. Rengeteg sváb szokást elevenítenek fel, nevezetes napokhoz fűződő összejöveteleket szerveznek. Az egyesületnek köszönhető, hogy Ajkarendek 2. helyezést ért el a 800 éves Ajka programsorozaton. Munkájukban nagy hangsúlyt kap a hagyományok őrzése és azok továbbadása a gyermekeknek.

Ezúttal Schneewalzert és Hochzeitsmarschot, vagyis hópehelykeringőt és esküvői indulót mutattak be Farkas-Rujzam Anikó ötletei alapján.

Az Ajkarendeki  Német Nemzetiségi Dalkört Csáky Istvánné vezette Csorba Tamás harmónikajátéka mellett. A dalkör a faluban még fellehető dalok összegyűjtését, megőrzését tekinti fő feladatának. Már több mint 170 dal kottáját, szövegét jegyezték le, ezekből a Rendeker Gesangbuch nevű kiadványukban 146-ot meg is jelentettek.

A háromnapos program zárásában a Városlődi Pergő-Rozmaring Táncegyüttes lépett színpadra. A táncegyüttes 1964-ben alakult és azóta is a magyarországi német nemzetiségi kultúra ápolásával és elsajátításával foglalkoznak. A mostani műsorukban Agárdi Gábor-Mórágyi táncok és Schweininger Péter Szári táncokat láthatott tőlük a közönség. A tánccsoport  huszonnégy éve Petres Ákos és Petrené Reiter Andrea vezeti.

Közzétette: Ajkai Szó online – 2018. július 1., vasárnap

Közzétette: Ajkai Szó online – 2018. június 30., szombat

Közzétette: Ajkai Szó online – 2018. június 29., péntek

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply