Szobrot kapott az író Csingervölgyben

Fotó: Györkös

Faszobor őrzi Molnár Gábor író emlékét a parkerdő bejáratánál. Bálint József fafaragó alkotását az író leszármazottai részvételével avatták fel december 1-jén.

Gerencsér Hilda, a településrész önkormányzati képviselője köszöntőjében elmondta, hogy az alkotással Molnár Gábor és Csingervölgy kapcsolatára emlékezik a közösség. Csingerhez nagyapja, Beitl Károly révén kötődött, aki a csingeri bányászok első generációjához tartozott. A csingeri, bódéi és csékúti fákhoz, a barátokhoz kötődtek a gyermek Molnár Gábor érdekes, az életét meghatározó élményei.  A bányászkolónia lakóinak összetartozása, a nagyszülők erkölcsisége és reális életszemlélete adta azokat az alapokat, amire felnőtt korában épített.

Molnár Gábor 110 éve született és vált a XX. század egyik legnépszerűbb vadász és utibeszámoló írójává, 26 önálló kötete, több száz tárcája, ismeretterjesztő írása jelent meg. Rádiójátékait éveken át hallgathatták a műfaj kedvelői. Nemcsak író, kutató is volt, két darázsfaj is viseli a nevét. Egy brazíliai expedícióhoz az őserdei kutatásra lövésztudása, érdeklődése és fizikai adottságai miatt választották ki 1930-ban. Ott egy baleset során vesztette el szeme világát, de nem adta fel álmait 24 évesen, megtanult vakon írni, 1980-ban bekövetkezett haláláig dolgozott, segítette a hazai tudományos életet. A közösség a szoborral emlékezik arra a fiatalemberre, aki a Bakonyból indulva eljutott álmai földjére, Amazóniába.

Schwartz Béla polgármester méltatta Molnár Gábor páratlanul színes és gazdag szókincsét, metaforáit. Könyveit olvasva az ember úgy érzi, mintha az őserdőben járna, feltárul előtte a természet szépsége és titokzatossága.

Ifj. Molnár Gábor, az író legidősebb gyermeke, akinek szintén vannak csingeri élményei,  a család nevében mondott köszönetet a városnak azért, hogy őrzik édesapjuk emlékét, akiről iskolát és parkerdőt neveztek el, szobra áll a városban és emlékszobája a múzeumban. Elmondta, hogy az írók azért aggódnak, hogy haláluk után elfeledik-e őket, vagy az utókor megőrzi-e az emléküket. Molnár Gábor idős korában sokszor kérte gyermekeit, vigyék a munkáit Csingerbe, ott jó helyen lesznek.

Bálint József, akinek Csingerben tavaly Bányásznapkor avatták a Szenet fejtő bányász című alkotását, kérdésünkre elmondta, hogy Molnár Gábor regényeinek olvasásakor állt össze a gondolataiban a szobor képe. Örült az újabb felkérésnek, és jónak tartja, hogy Ajkán nem csupán a belvárosban vannak művészeti alkotások, hanem jut belőlük a külső kerületekbe is.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply