Szomorú ünnep: Húszéves az SK Ajka

Egykor százak szurkoltak itt, mára benőtte a gaz. Csupán ennyi maradt Karika Rudolf álmából...

Idén ”ünnepli” fennállásnak huszadik évfordulóját az egykor szebb napokat megért padragi klub. Mert, bár kevesen tudják, a csapat továbbra is működik, igaz ma már csak utánpótlás-neveléssel foglalkozik.

Karika Rudolf, az egyesület alapítója, majd később edzője, fő szponzora elmondta, hogy éppen egy Ajka mérkőzés szünetében beszélgettek Bocs Jánossal az egykori Stopli büfében arról, hogy érdemes lenne az elkallódó Bányász pályát használni, és olyan csapatot létrehozni, amely lehetőséget ad azoknak a helyi kötődésű labdarúgóknak, akik az első számú ajkai klubban nem jutnak szóhoz. A szavakat hamarosan tettek követték, és a lelkes sportbarátok felvették a kapcsolatot a Bányász Sportkörrel a pálya bérlésével kapcsolatban. Rövid időn belül megszületett az egyezség, az SK Ajka néven létrejött klub pedig azonnal hozzálátott, hogy játékosokat toborozzon. A csapat első edzője Dalnoki László lett, aki ismeretségét kihasználva nem csak számos labdarúgót csábított az egyesülethez, hanem az ő közbenjárásával, na meg egy szerencsés véletlennek köszönhetően egy visszalépő csapat helyett a klub rögtön a megyei első osztályban szerepelhetett.

Az anyagi hátteret elsősorban maga Karika Rudolf szolgáltatta, aki elmondta, akkoriban egyáltalán nem volt ritka, hogy cégek különböző sportágakat, egyesületeket támogattak. Ő pedig nem bánta, hogy nagy összegeket fordított a futballra, hiszen a vállalkozása jól ment, nem jelentett gondot a gárda finanszírozása. A keret kialakítása olyan jól sikerült, hogy az SK Ajka rögtön az első évben bronzérmet szerzett, sőt a második nekifutásra Polonkai Csaba irányításával megnyerte a bajnokságot, vagyis jogot szerzett, hogy az NB III-ban induljon. Ehhez a klub támogatókat keresett, mivel a megnövekedett költségeket Karika Rudolf egyedül már nem akarta fedezni. Ám mivel senki sem állt az egyesület mögé, az elnök úgy döntött, elölről kezdenek mindent, és a körzeti bajnokságba, vagyis a megyei negyedosztályba nevezte be csapatát a következő szezonra.

Csupán néhány évnek kellett eltelnie, hogy a gárda visszaverekedje magát a megyei élvonalba, ekkor már Fördős József irányításával. Érdekesség, hogy a gárda éppen az Ajka Kristály otthonában lett bajnok, és vívta ki a feljutást. Eközben indult el a klub valódi sikertörténete is, amikor is a vezetőség felfedezte a rég elfeledett, romos állapotban lévő padragkúti sportlétesítményt.

Karika Rudolf megvásárolta az ingatlant, amelyen azonnal hozzá is fogtak a beruházásokhoz, felújították az öltözőt, és kitűnő minőségű pályát varázsoltak az elhanyagolt gyepből, így a klub Padragra költözött. Később a lelátó, sőt az akkor megyei szinten ritkaságszámba menő világítás is elkészült. A városrész hamar befogadta a csapatot, amely ekkor már SK Ajka-Padragkút SE néven szerepelt, és gyakran több száz nézőt vonzott egy-egy mérkőzésre.

A gárda Kovács Attila irányításával 2008-ban újra bajnok lett, és története legnagyobb lépéseként elvállalta az NB III-as szerepelést. A csapat egész jól kezdte a harmadosztályt, a téli szünetben a középmezőnyben tanyázott, ám a szezon végére sajnos kiesett. Ha ez nem lett volna elég, a gazdasági válság miatt az építőipar gyors hanyatlásnak indult, ez pedig Karika Rudolf vállalkozását is tönkretette, vagyis a gárda legfőbb támogatóját hozta kilátástalan helyzetbe. Ekkor azonban már elkezdődtek az öltözők mellett épülő tornacsarnok munkálatai, amik a forráshiány miatt hosszú időre félbeszakadtak, végül az ajkai önkormányzat támogatásával a beruházás mégis elkészült. A terhek azonban ettől nem csökkentek, Karika Rudolf elmondta, hiába próbált törleszteni, a kamatok olyan mértékben emelkedtek, hogy sosem jutott az adósság végére. Így a felnőtt csapat még két évet élt meg a megyei első osztályban, ahol előbb hetedik, majd tizedik lett, ám a 2011-2012-es bajnokságra már nem nevezett.

A klub azonban nem szűnt meg, a TAO rendszer segítségének köszönhetően utánpótlás-neveléssel továbbra is foglalkozik. Az edzéseket Somlóvásárhelyen tartják, a padragkúti pálya ugyanis ez év januárjától állami tulajdonba került. Hiába mozgatott meg minden követ a klub alapítója, hogy az egyesület valahogy visszabérelhesse a létesítményt, erre nem kapott esélyt. A gyerekek felszerelése, a sportszerek Karika Rudolf otthonának egyik szobájában kaptak helyet, a szép emlékeket idéző kupák, tablók, oklevelek pedig a garázsban porosodnak. A mezeket maga az elnök mossa, és a fiatal labdarúgóknak is ő vesz cipőket.

Karika Rudolf számos szép emléket őriz az elmúlt húsz évből, mint mondta, a felnőtt csapat sikerei mellett büszkén gondol vissza a kiemelt bajnokságban, 2003-ban bronzérmet szerző ifjúsági csapatra, amely a helyi rivális FC Ajkát is maga mögé utasította, vagy arra, hogy a megyében először ő indított női csapatot az NB II-ben. A klub alapítója külön kiemelte azokat a klub életében jelentős embereket, akik már nem lehetnek köztünk, Bocs Jánost, Kovács „Tasak” Attilát és Nagy „Kenyér” Károlyt, valamint az edzőket, akik a húsz év alatt egyszer sem hagyták cserben, ugyanakkor beismerte, hogy a játékosok és a vezetőségi tagok között akadt olyan, akiben csalódnia kellett.

Meglepő őszinteséggel mesélt saját felelősségéről a megyei szinten ma divatos fizetések létrejöttében. Elmondta, hogy nem rossz szándék vezérelte, amikor elsők között pénzért hívott játékosokat a megyei osztályba, ő a vállalkozói szférában ahhoz volt szokva, hogy a munkát meg kell fizetni. Karika Rudolf ugyanakkor hozzátette, akkor még minőségi játék is járt a fizetségért, manapság azonban egyre kevesebb csapatnál tapasztal ilyet. A klub elnöke elismerte, ő sem könnyű eset, hiszen szókimondását gyakran nehezen fogadták el, valószínűleg ezért is támogatták kevesen, vagy hallgatták meg tanácsait. Mint mondta, mára sokat változott, a zenélésben megtalálta az örömet adó elfoglaltságot, ugyanakkor a közéletből sem akar eltűnni, ezért képviselő-jelöltként megméreti magát az előttünk álló választásokon, hogy az évtizedek során összegyűlt tapasztalatait ezen a téren hasznosíthassa.

Húszéves lett a klub, ám ünneplésre már nem sok ok maradt. Tündérmesének indult, végül azonban a körülmények, vagy talán a magyar valósággal járó tényezők miatt lassú haldoklássá vált az SK Ajka-Padragkút SE története. A futball évszázadok óta íródó történelmében ez a kis egyesület csupán egy szempillantásnak felel meg, azonban az ajkaiaknak számos izgalmas, vagy éppen örömteli pillanatot szerzett, ami miatt mindig szívesen emlékeznek majd rá.

Csicsics Richárd

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply