Szusszanásnyi pihenő a Földnek, változtatási lehetőség nekünk…

Klímakonferenciák, világjárványok, cunamik, tűzvészek, szmog, tömeges halpusztulás a tengerekben, ökoszisztéma változás, erdőirtás, ipari és humán környezetszennyezés, egyre hangosabban ketyeg Földünk biológiai órája. Halljuk-e ezt a figyelmeztetést, vagy pusztán megemlékezünk április 22-én a Föld napjáról?

Földünk több, mint 4.5 milliárd éves bolygó a Naprendszerben, mely otthont ad több millió élőlénynek, köztük az embernek, akinek megjelenésével nem egy csapásra változott meg a világ, de földtörténeti szempontból lényegében egyik pillanatról a másikra ment végbe a folyamat. Nagyjából százezer évvel ezelőtt vette föl a Homo sapiens azt a magatartást, amely ma is jellemzi: kiléptünk a természetből, sőt, mindinkább érdekellentétbe kerültünk vele. Mezőgazdasági tevékenységünk következtében fajok hagyták el élőhelyeiket, és pusztultak ki, folyamatosan veszélyeztetjük növények és állatok fennmaradását, hiszen használatba vontuk a Föld felszínének mintegy 50 százalékát, valamint az édesvíz készlet felét. Lehalásszuk a tengereket, kiírtjuk az erdőket, haszonállataink száma a világon háromszorosa a Föld teljes népességének, mely napjainkra a https://www.worldometers.info/hu/ oldalon látható számláló alapján hamarosan 8 milliárd fő. Csak az idén 25 millióval nőtt a népesség, és még  4 hónap sem telt el az évből.

Minden tevékenységünk gigászi méretű energiafogyasztással jár, és április végére 11 milliárd tonna szén-dioxidot bocsátottunk ki a levegőbe. Több mint 800 millió embernek nincs ivóvize, és a számláló ijesztő mértékben pörög, amikor az egy napon elhalálozottak számát mutatja, akik belehaltak az élelmiszerhiányba, és akik között nagyon sok a gyermek. Tűzvészek pusztítanak és áradások, a Föld jégtakarója az üvegházhatás következtében drámaian csökken, járványok söpörnek végig a világon, mint a jelenlegi korona vírus is, amely egy pillanatnyi levegővételt biztosít most kizsigerelt bolygónknak. A hatás pedig nyilván csak erre az időre korlátozódik, ha a veszélyhelyzet elmúltával minden emberi tevékenység ugyanott folytatódik, ahol abbamaradt.

„Ágazatok közti összefogás a fenntartható újraindításért” címmel zöld gazdaságmentést sürget egy újonnan alakult, politikusokból, cégvezetőkből, aktivistákból, és szakmai tanácsadókból, civil szervezetekből álló csoport. Az éghajlatsemleges gazdaságra való áttérés, a biológiai sokféleség védelme, az agrár- és élelmiszeripari rendszerek átalakítása lehetővé teszi a munkahelyek gyors létrehozását, a növekedést, és hozzájárulhat az ellenállóbb társadalmak felépítéséhez Az aláírók között 17 ország 79 uniós jogalkotója, számos tanácsadó testület és zöld szervezet is szerepel, de köztük vannak többek között a L’Oreal, az IKEA, a Danone, a H&M, a Volvo, a Pepsico és a Lego vezérigazgatói is.

2020. április közepére nyilvánvalóvá vált, hogy átfogó fenntarthatósági és környezetvédelmi programmal kell készülni a járvány utáni helyzetre. Semmi sem folytatható a régi mederben, és ehhez most a legjobb az időzítés. Amikor a világ összes országában megtapasztalták az emberek, hogy egyik percről a másikra elveszíthetnek mindent, beleértve az életüket is.

Mit tehetünk tehát mi magunk otthonainkban? Használjunk természetes tisztítószereket, legyünk tudatos vásárlók, keressük az öko-címkét, csökkentsük a kommunális hulladékot, vagy legalább gyűjtsük szelektíven. Takarékoskodjunk az árammal, legyen saját kulacsunk, ami nem PET palack, használjunk vászonzacskókat, vásároljunk helyi termelőktől, gyalogoljunk vagy kerékpározzunk. Hogy ne csak április 22-e legyen a Föld napja, hanem minden egyes nap. Akár kezdhetjük is!

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply