Tádé és Mazsola a Kaszinóban járt

babszinhaz

Még a lépcsőn, az asztalok tetején és az ideiglenesen becipelt sörpadokon is ültek a Mazsolára és Tádéra kíváncsi nézők a Kaszinó színháztermében április 9-én délelőtt a zenés bábjáték előadásán.

A hét éve működő budapesti Ametist Bábszínház kis társulata elhozta Ajkára Fülöpkét, Egérkét, Manócskát, Varjú bácsit, Tádét és Mazsolát, a hatvanas évek gyermek olvasmányaiból. Néhány évre rá kilépve a képes mesés könyvből, a tévé képernyőjén keresztül ismert figurákká váltak. A Bálint Ágnes tollából született jól ismert történetekből szemerkélt Szívós Károly Blattner-díjas író, rendező hatvan percre valót Mazsola és Tádé címmel. A népszerű bábfigurákkal olyan tanmeséket válogatott össze, amelyek napjainkban éppúgy aktuálisak, mint fél évszázaddal ezelőtt voltak. A közönségben helyet foglaló nagyszülők, szülők és kisgyermekek egyformán kacagtak, vagy éppen elgondolkodtak a felhangzó mondatokon.

A mese főszereplője Mazsola volt, akit elkergetett a gazdája, mert olyan kicsi, mint egy szem mazsola és belőlem úgysem lesz soha tisztességes disznó. Elkeseredett, mígnem a Futrinka utcában összetalálkozott Manócskával, akitől nagyon sokat tanult. Kitárult előtte a világ. Azután sorra hozzájuk szegődtek a környék lakói egy-egy kis történés erejéig. Így számos baráttal lett gazdagabb.

A bábelőadás látványelemei egyszerűek, de megkapóak voltak. A spriccelő vízsugarak és a lefelé szálló szappanbuborékok kilépve a paraván mögül elvarázsolta az apróságokat. Pivarnyik László zenei összeállítása jól ismert, fülbemászó népi gyermekdalokkal, mondókákkal színesítette a bábjátékot. Rendkívüli élmény volt látni a több, mint 50 éve készült kedves, barátságos bábokat, amelyeket Bródy Vera Jászai Mari-díjas báb- és díszlettervező ikon készített. A társulat motorja, művészeti vezetője Niklesz Ildikó – a Bóbita Bábszínház alapító tagja – akit napjaink legnagyobb bábművészei között tartanak számon.

Az elragadó előadás alatt a nosztalgiázó felnőttek kicsit gyermekké váltak, az apróságok pedig a figurák kedvessége, jóindulatú viselkedése révén hazavittek egy kis szelídséget.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply