Tavasz a kiskertben

A tél okozta károk felmérése, lemosó permetezés, a korhadt ágaktól megtisztítás a legelső tavaszi teendő a kiskertben.

A március első hétvégéjén beköszöntött napsütéses, kellemes meleg időjárás sokakat kicsalt a kiskertbe. A városban és környékén jó minőségű a föld, így kevesebb munkával széppé lehet varázsolni a ház környékét. Rainiss Andrea virágkötő kérdésünkre elmondta, a hó elolvadását követően már felmérhetjük a fagy, a hó okozta károkat. A letört, megsérült ágakat el kell távolítani. A gomba, parazita és a férgek elpusztításához lemosó permetezés szükséges. A száraz gallyakat, leveleket, a fán maradt, tavaszra már megaszalódott gyümölcsöt össze kell gyűjteni, komposztálni vagy elégetni azért, hogy ne fertőzhesse meg a növényeket. A füvet érdemes alaposan átszellőztetni, már vannak erre alkalmas szerszámok, minden levelet, törmeléket eltávolítani, pétisózni. Március közepétől már el lehet vetni a magvakat, ahhoz, hogy jó minőségben keljenek ki, fontos a föld megfelelő előkészítése, a talajlazítás, felásás, trágyázás. Ilyenkor tavasz kezdetén szükséges a málnabokrot visszametszeni, az epret a száraz levelektől megtisztítani, a beteg bokrokat, ágakat eltávolítani.

A rózsák tetvesedését úgy lehet megakadályozni, ha alá levendulát ültetünk, amelyet félgömb alakban megnyirunk, így sok virágot hoz. A rózsát két szemre metszik vissza, a száraz ágakat itt is el kell távolítani.

A hóvirág és az ibolya nőnap idejére már általában virágzik, azt követik a hagymások, a tulipán, a nárcisz, a jácint.

Akinek nincs kertje, az is gyönyörködhet az éledező természet tavaszi színeiben. A balkonládában szépen mutatnak a hagymás növények, az árvácska, a százszorszép, de  lehet ültetni kisebb bokrokat is. Ha azok elvirágoztak, ültethetjük helyükre az egynyáriakat.

Egyre több kertben csináltatnak kisebb tavat. A téli hónapok alatt az is szennyeződik, így ott is szükséges egy alapos takarítás. A vizet le kell engedni, a halakat megnézni, egészségesek-e. Ahogy tavaszodik, melegszik fel a víz, az állatok is egyre élénkebbek lesznek.

A kiskertet tavasztól késő őszig folyamatosan ápolni, gondozni kell. Akinek arra nincs ideje, fűvel veti be a területet, virágszigetet vagy bokorszigetet alakít ki. Az utcához közeli részre csak virágot vagy bokrokat ültessünk, a zöldség és a gyümölcs termesztése nem ajánlott, ugyanis az elhaladó járművek kipufogógázától szennyeződik, így fogyasztása káros az egészségre.

A paradicsom és a paprika palántát előnevelést követően lehet kiültetni s szabadba akkor, amikor már éjszaka sem süllyed a hőmérséklet 8-10 C fok alá. Ha hidegebb van, akkor ugyanis a növény nem fejlődik. Célszerű az ültetéssel május elejéig várni.

Gyógynövényeknek érdemes saját sarkot elkülöníteni. Egyre több kertben terem citromfű, amely kiváló teának, kakukkfű valamint menta. Érést követően megszárítva, morzsolva könnyen tárolható.

A szakember javasolja, akinek lehetősége van rá, komposztáljon, így környezetbarát módon dolgozhatja fel a kerti és számos konyhai hulladékot, és biztosíthatja a tápanyagot a földnek.

Fotó Györkös Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply